Dziki, „kozły” i okrągły stół. „Mocna” propozycja PO-KO na rok wyborczy

dziki / By Lilly M - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7744778

  

Totalna opozycja nie może sobie odpuścić tematu dzików. Nawet gdy Bruksela pochwaliła sposób, w jaki Polska walczy z wirusem ASF - oni nadal nie dają za wygraną. Teraz politycy PO-KO - Borys Budka i Dorota Niedziela - stwierdzili, że należy w tej sprawie zwołać... "okrągły stół".

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Borys Budka oświadczył, że rząd PiS "całkowicie przegrywa z problemem ASF”, gdyż „od trzech lat widzimy gwałtowny przyrost zarówno ognisk tej choroby, jak i zakażonych zwierząt, w tym również dzików”. 

Z kolei Niedziela stwierdziła, że PiS jest... „twórcą epidemii”, a dziki stały się „kozłem ofiarnym w nieudolnej walce z ASF-em”. Przedstawiła dane GUS, z których wynika, że liczba ognisk choroby w Polsce wzrosła z dwóch w 2015 r. do 109 w 2018 r. „Populacja dzików spada, a ASF rozwija się ze zdwojoną siłą” - zauważyła posłanka.

Do świadomości polityków PO-KO nie trafia argumentacja (nawet ta z Brukseli), że właśnie depopulacja dzików jest jedynym sposobem na walkę z wirusem.

Za to chcą zwoływać „okrągły stół” z udziałem rolników, ekologów, lekarzy weterynarii i myśliwych.

Polski Związek Łowiecki zaplanował na sezon 2018/2009 ( trwa on do marca br.) odstrzelenie 185 tys. dzików. Obecnie plan jest zrealizowany w 90 proc. W styczniowe weekendy mają być prowadzone polowania zbiorowe.

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne restrykcje w podróżowaniu do USA

Zdjęcie ilustracyjne / By Architect of the Capitol - aoc.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7531712

  

Władze Stanów Zjednoczonych rozważają powiększenie listy krajów objętych restrykcjami w podróżowaniu do USA. Mają się na niej znaleźć głównie państwa afrykańskie i azjatyckie, ale też Białoruś.

Według administracji USA będzie to niekoniecznie całkowity zakaz podroży, lecz dotyczyć ma to ograniczeń w wydawaniu wiz niektórym członkom rządów, ale też wiz biznesowych i turystycznych. Waszyngton tłumaczy swą politykę potrzebą zapobieżenia potencjalnym aktom terroryzmu oraz względami strategicznymi. Nie wszystkie kraje, wskazuje, należycie sprawdzają podróżnych wybierających się do Ameryki.

Zgodnie z planami na liście państw, które mogą podlegać restrykcjom, znajdą się Białoruś, Birma, Erytrea, Kirgistan, Nigeria, Sudan, Tanzania. Z danych Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA wynika, że odnotowano tam stosunkowo wysoki odsetek obywateli, którzy pozostali w USA po wygaśnięciu terminu ważności ich wiz.

Cytowany przez Politico rzecznik Białego Domu Hogan Gidley bronił prezydenckiego zamysłu. Podnosił znaczenie wprowadzenia wcześniejszych restrykcji dla polepszenia bezpieczeństwa USA i świata.

„Chociaż w tej chwili nie ma nowych doniesień (o zagrożeniach), zdrowy rozsądek i (kwestia) bezpieczeństwa narodowego podpowiadają, że kraj, który chce w pełni uczestniczyć w amerykańskich programach imigracyjnych, powinien również przestrzegać wszystkich środków dotyczących bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. Nie chcemy sprowadzać terroryzmu lub innych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego do Stanów Zjednoczonych”

– wyjaśnił Gidley.

Projekt miałby wejść w życie w przyszły poniedziałek. We wtorkowym wywiadzie dla "Wall Street Journal" prezydent Donald Trump nie wykluczał rozszerzenia listy o kolejne kraje. Nie wyszczególnił jednak żadnego z nich.

Zapowiadane ograniczenia, podkreślił dziennik, mają obowiązywać poczynając od trzeciej rocznicy podpisania przez amerykańskiego przywódcę podobnego zarządzenia w siódmym dniu sprawowania urzędu. Było ono wymierzone głównie w mieszkańców siedmiu muzułmańskich krajów.

Plany nie weszły wówczas w życie, ponieważ zablokował je sąd federalny. Nie powiodła się także druga próba wprowadzenia restrykcji podjęta w marcu 2017 roku. Sędzia federalny orzekł, że byłoby to równoznaczne z dyskryminacją religijną wobec muzułmanów.

Sukcesem zakończyła się natomiast trzecia wersja ograniczeń we wrześniu 2017 roku. Zatwierdził ją Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, uzasadniając, że prezydenta uprawniają do tego przepisy federalne.

Dotychczasowe ograniczenia obejmują ludność Iranu, Libii, Somalii, Syrii, Jemenu, Korei Północnej oraz osoby pełniące funkcje polityczne w Wenezueli. Na liście na krótko widniał też Czad, ale został z niej usunięty w kwietniu roku 2018.

Amerykańskie media zwracają uwagę, że pośród dodatkowych krajów mogących podlegać ograniczeniom są te mające poprawne relacje z USA, albo też kraje, z którymi Waszyngton usiłował polepszyć stosunki. Sekretarz stanu Mike Pompeo planował np. odwiedzić kilka tygodni temu Białoruś. Odwołał podróż, aby skoncentrować się na rosnącym napięciu z Iranem.

Z kolei Nigeria jest partnerem Waszyngtonu w walce z terroryzmem, a ponadto w Stanach Zjednoczonych znajduje się duża diaspora z tego kraju. Z drugiej strony Trump w przeszłości niepochlebnie wyrażał się o Afrykańczykach. Mówił, że nie chce, by przybywali do Ameryki, bo „nie powrócą do swoich chat”.

Zdziwienie wywołują w mediach także plany objęcia restrykcjami Birmy, ponieważ USA usiłowały poprawić więzi z krajem, który po latach dyktatury wojskowej ma częściowo rządy cywilne. Waszyngton pragnie jednak zmusić Naypyidaw do opuszczenia chińskiej orbity.

Także po rewolucji w Sudanie i wyparciu Omara el-Baszira nowe władze dążą do poprawy stosunków z Ameryką. Restrykcje mogą zaś podważyć pozycję tamtejszego rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts