Pierwsze w tym roku przysięgi WOT

/ terytorialsi.wp.mil.pl

  

- Pierwsze w tym roku przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odbędą się w sobotę w Poznaniu i Toruniu – poinformował rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

Na Placu Wolności w Poznaniu, gdzie przed stu laty żołnierze Armii Wielkopolskiej ślubowali przed gen. Józefem Dowbor-Muśnickim, naczelnym wodzem powstania wielkopolskiego, zbierze się blisko 900 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, z których 240 złoży przysięgę.

Będą wśród nich przedstawiciele różnych zawodów, od informatyków i pielęgniarek po górników, sportowców, uczniów i nauczycieli; wśród nich będzie nauczyciel, który rozpoczął szkolenie ze swoimi sześcioma uczniami. Przysięgać będą również mistrz świata i Polski w karate oraz medalista Mistrzostw Europy w duathlonie. Po przysiędze grupa rekonstrukcji historycznej przedstawi inscenizację wydarzeń z powstania wielkopolskiego.

Uroczystość odbędzie się również w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie przysięgę złoży ponad 40 żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

WOT od stycznia 2017 roku funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Główne zadania obrony terytorialnej to współdziałanie z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego, działania z zakresu zarządzania kryzysowego oraz propagowanie wychowania patriotycznego.

W WOT mogą służyć kobiety i mężczyźni, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej w całym kraju służy ponad 17,2 tys. osób, w tym 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Według założeń MON do końca bieżącego roku w WOT będzie 26 tys. żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Legutko nie przebiera w słowach. Ostro dostało się ustępującej Komisji Europejskiej!

na zdjęciu Frans Timmermans i Jean-Claude Juncker / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska i Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

W europarlamencie żywiołowo dyskutowano wokół podsumowania dokonań ustępującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Calaude'a Junckera. Wypowiadający się w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł PiS prof. Ryszard Legutko nie zostawił na unijnych komisarzach kończących swoją kadencję suchej nitki.

Legutko zwrócił uwagę, że odchodzącej Komisji Europejskiej można przypisać co prawda kilka zasług.

Podjęto wysiłki na rzecz większej integracji jednolitego rynku, zwiększenia pewności dostaw energii albo inwestycji w gospodarkę.
- powiedział przewodniczący EKR i docenił też plan na rzecz wzmocnienia małych i średnich gospodarstw.
 
Po chwili jednak eurodeputowany PiS zwrócił uwagę, że kadencja Jean-Calaude'a Junckera cechowała się licznymi rozczarowaniami.

Tracimy jedno z największych i najbardziej wpływowych państw członkowskich. To historyczne rozczarowanie.
- oświadczył prof. Legutko.

Polityk odniósł się do bezrefleksyjności Komisji Europejskiej w związku z brexitem.

Oczekiwałem, że taka refleksja nastąpi przed brexitem, a nie kiedy już praktycznie stał się faktem.
- powiedział.
 
Polski polityk stwierdził także, że niestety zamiast potrzebnych analiz, prowadzona jest polityka pogłębiania różnic.

Dostrzegano łamanie prawa w niektórych państwach członkowskich, mimo że nie były one łamane. Jednocześnie Komisja Europejska udawała, że nie widzi karygodnego łamania praw w tych krajach, które rzeczywiście się tego dopuszczały.
- punktował prof. Legutko.

Jako jeden z przejawów braku chęci współpracy z częścią demokratycznie wybranych rządów państw członkowskich przewodniczący EKR wskazał kwestię migracji.

Traktaty wskazują że sprawy migracji pozostają w gestii państw członkowskich. Pomimo tego, narzucono zasady, których kraje w ogóle nie chciały.
- podkreślił.

Eurodeputowany PiS ocenił, że „tak bezwzględna arogancja musiała doprowadzić do podwójnych standardów”.

UE miała służyć zbliżaniu krajów i obywateli, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że aktualnie ustępująca Komisja była pierwszą, która oddaliła kraje i obywateli od siebie.
- skwitował polityk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl