Archiwum Eissa zostanie przekazane Polsce

Fragment archiwum Eissa / Ambasada RP w Bernie

  

12 lutego odbędzie się przekazanie Muzeum Auschwitz-Birkenau tzw. archiwum Eissa, czyli zbioru dokumentów obrazujących zaangażowanie polskich dyplomatów w Szwajcarii w ratowanie Żydów podczas II wojny – zapowiedział konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner. Informację tę przekazał podczas otwarcia wystawy „Paszporty do Życia” w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Genewie, podczas której zaprezentowano dokumenty z tego zbioru.

Po raz ostatni pokazywane są one tu w Szwajcarii, po czym pojadą do Polski. Trafią tam 11 lutego, a 12 lutego będę je przekazywał prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

– powiedział Blechner.

Zbiór, który ma następnie trafić do Muzeum Auschwitz-Birkenau obejmuje osiem paszportów Paragwaju sfabrykowanych przez polskich dyplomatów dla ratowania Żydów, a także zdjęcia osób ubiegających się o takie paszporty. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z zagłady, oraz szereg dokumentów, w tym korespondencja między polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi.

Archiwum Eissa to bardzo duża część mojego życia, ponieważ je odkryłem. Przez kilka lat wykonywałem badania i byłem w kontakcie z rodziną Eiss w Zurychu i Jerozolimie. Na przestrzeni czasu byłem w stanie kupić te zbiory.

– opowiadał Blechner, potomek polskich Żydów, który jako dziecko uchodźców urodził się w czasie II wojny światowej w Szwajcarii.

W odzyskanie dokumentów zaangażowana były ambasada Polski w Szwajcarii oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należące do Chaima Eissa archiwa, który zmarł nagle w 1943 r. zostały odnalezione wiele lat po wojnie.

Eiss, pochodzący z Ustrzyk zuryski kupiec, był jednym z liderów ortodoksyjnego ruchu Agudat Israel i członkiem tzw. Grupy Berneńskiej, która pod kierownictwem polskiego posła Aleksandra Ładosia fałszowała paszporty państw latynoamerykańskich – jako dokumenty państw neutralnych były wybawieniem dla tysięcy europejskich Żydów od wysyłki do obozów zagłady. Z dotychczas uzyskanych przez badaczy informacji wynika, że Chaim Eiss zajmował się dostarczaniem polskim dyplomatom list beneficjentów. Później przerzucał wyrobione już paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. MKiDN podaje, że po śmierci Eissa w listopadzie 1943 r. zachowała się część jego korespondencji z ówczesnym konsulem Rzeczpospolitej Polskiej Konstantym Rokickim dotycząca wyrabiania paszportów Paragwaju.

W korespondencji z kierownictwem Agudat Yisrael Eiss wielokrotnie bardzo wysoko oceniał rolę Ładosia i Rokickiego. To na podstawie jego relacji Agudat wystosowała w styczniu 1945 r. pismo z podziękowaniami dla polskich dyplomatów zaangażowanych w tę akcję.

Dokumenty Eissa trafiły – wraz z jednym z jego potomków – do Izraela. Właśnie za pośrednictwem Blechnera znalazły się w rękach polskich dyplomatów. Od lata 2017 r. do sierpnia 2018 r. prowadzono rozmowy na rzecz przekazania zbioru w polskie ręce. Kluczowe było przekonanie spadkobierców Chaima Eissa, że miejsce archiwaliów jest właśnie w Polsce, w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Zakup kolekcji był możliwy dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl; Ambasada RP Brno
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl