KE wzywa Polskę ws. dyrektywy z 2011 r.

/ pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Komisja Europejska wezwała w czwartek Węgry, Polskę i Słowenię do pełnego wdrożenia przepisów dyrektywy dotyczącej kwalifikowania obywateli państw trzecich do ochrony międzynarodowej. To kolejny krok w procedurze o naruszenie prawa UE przeciwko tym krajom.

Dyrektywa, przyjęta w grudniu 2011 r., ustanawia wspólne unijne normy identyfikacji obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców wymagających ochrony międzynarodowej. Zapewnia ona również minimalny poziom świadczeń i praw we wszystkich krajach UE, co - jak podkreśla KE - "stanowi czynnik zniechęcający do wtórnego przemieszczania się między krajami UE i do turystyki azylowej".

Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia regulacji do 21 grudnia 2013 r. Węgry, Polska i Słowenia - jak informuje Komisja - nie wdrożyły w pełni wszystkich przepisów dyrektywy, w związku z czym KE w styczniu 2014 r. uruchomiła procedurę o naruszenie unijnego prawa.

Węgry, Polska i Słowenia mają teraz dwa miesiące na poinformowanie Komisji o środkach, jakie zamierzają podjąć, by w pełni wdrożyć dyrektywę. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/tpsdave

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Chodzi o powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, a także Świnoujście i Koszalin. Alert - jak podaje IMGW na stronie internetowej - obowiązuje do niedzieli do godz. 9.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. "Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - ostrzega IMGW.

Jednocześnie ostrzeżenie przed silnym wiatrem pierwszego stopnia obowiązuje - jak podano - dla 218 powiatów - m.in. na Pomorzu, w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku i woj. opolskim.

W sobotę Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku. W strefie brzegowej województwa pomorskiego wiatr południowo-zachodni skręcający na zachodni może osiągnąć w porywach od 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła nawet 100 km/h.

Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do niedzieli 23 lutego, do godzin popołudniowych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę nad obszarem Niemiec powstanie wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który szybko przemieści się nad Polskę. "Sytuacja ta będzie przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h" - podkreślono w komunikacie

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts