Ciekawe, co na to Schetyna. To, co Lubanuer mówiła o Koalicji Obywatelskiej, może go mocno zdziwić

Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Katarzyna Lubnauer wciąż nie może pogodzić się z faktem, iż część posłów jej ugrupowania połączyła siły z Platformą Obywatelską. Wiele wskazuje na to, że na sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej szefowa Nowoczesnej się nie pojawi. Mało tego, krytykuje PO i twierdzi, że Koalicja Obywatelska... "została wygaszona".

Relacje Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny wciąż są napięte. Przewodnicząca Nowoczesnej zapowiedziała, że nie weźmie - mimo zaproszenia - udziału w sobotniej konwencji "Kobieta, Polska, Europa", którą współorganizują Platforma Obywatelska oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Platforma ma nadzieję, że Lubnauer zmieni zdanie i jednak przyjdzie na konwencję, a jej partia będzie częścią porozumienia na majowe eurowybory. Ale do tego jeszcze daleka droga...

Platforma zapowiada sobotni zjazd jako konwencję Koalicji Obywatelskiej, a zaproszenie zostało wystosowane m.in. do przewodniczącej Nowoczesnej.

"Dostałam zaproszenie, ale my w tym nie uczestniczymy, nie jesteśmy organizatorem. To jest konwencja Platformy, nie Koalicji Obywatelskiej"

- powiedziała Lubnauer.

W jej ocenie grudniowe wydarzenia spowodowały, iż można uznać, że Platforma Obywatelska wygasiła Koalicję Obywatelską.

"Trzeba budować nową szeroką koalicję, czteropodmiotową, czyli złożoną z PO, PSL, SLD i Nowoczesnej. Taka koalicja byłaby najlepsza, zarówno na wybory europejskiej, jak i kolejne, ale ten projekt zaczyna się od nowa"

- podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

"Trudno, po tym co się stało w grudniu, uznać, że tamta koalicja w formule partnerskiej może jeszcze funkcjonować"

- dodała.

Według niej obecnie toczą się intensywne rozmowy między Nowoczesną, a przedstawicielami PSL i SLD. A co w takim układzie z Platformą Obywatelską? Odpowiedź szefowej Nowoczesnej jest wyjątkowo chłodna.

"To Platforma musi tego chcieć i stworzyć warunki do takiego porozumienia"

- krótko skwitowała Lubnauer.

A co na to przedstawiciele PO? Twierdzą coś zupełnie innego, a mianowicie - że koalicja istnieje i ma się dobrze. Mało tego, Lubnauer wciąż jest zapraszana do współpracy, mimo tych wyjątkowo krytycznych wypowiedzi.

"Rozumiem jej emocje i rozżalenie, ale ta koalicja istnieje. W wielu samorządach mamy wspólne kluby radnych. Jest w klub w parlamencie, pracujemy także z innymi środowiskami. Wierzę w to, że także Katarzyna Lubnauer, wraz z Nowoczesną, dołączy, bo już część polityków Nowoczesnej dołączyła do Koalicji Obywatelskiej"

- mówi Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. W jego ocenie opuszczanie Koalicji Obywatelskiej przez Katarzynę Lubnauer to kurs na samodzielny start wyborach. Strategię tę nazywa błędną i niepotrzebną.

Chłodne relacje Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną pokazują tylko, że "totalna opozycja" na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi jest jedynie zlepkiem indywidualności. Wciąż brakuje wyrazistego lidera, a kłótnie tylko pogłębiają marazm.Co więcej, na horyzoncie poprawy za bardzo nie widać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Separatyści nie zasiądą w Kongresie

zdjęcie ilustracyjne / tunguska CC BY 2.0

  

Kongres Deputowanych, czyli niższa izba hiszpańskiego parlamentu, zawiesił dziś czterech katalońskich separatystycznych posłów, którzy w przebywają w więzieniu na czas procesu w sprawie nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii.

Przewodnicząca izby Meritxell Batet po konsultacji z prawnikami ogłosiła, że Kongres zawiesił wykonywanie mandatu posła przez czterech deputowanych: byłego premiera Katalonii Oriola Junquerasa oraz Josepa Rulla, Jordiego Turulla i Jordiego Sancheza, odpowiadających w procesie o organizację nielegalnego referendum w Katalonii. Cała czwórka została we wtorek zaprzysiężona jako parlamentarzyści, a na inauguracyjne posiedzenie izby przybyli z więzienia.

Junqueras, szef Republikańskiej Lewicy Katalonii, jest także kandydatem w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego; otwiera listę obejmującą też proniepodległościowych polityków baskijskich z lewicowo-nacjonalistycznej partii EH Bildu i Galicyjskiego Bloku Nacjonalistycznego.

Zawieszenie osadzonym uprawnień poselskich może mieć poważne konsekwencje dla szefa ustępującego socjalistycznego rządu Pedro Sancheza, ponieważ socjaliści, aczkolwiek wygrali w końcu kwietnia wybory, nie dysponują jednak większością absolutną.

Gdyby w Kongresie Deputowanych liczba posłów została zmniejszona i zmniejszony zostałby odpowiednio do tego próg bezwzględnej większości, ułatwiłoby to odzyskanie władzy Sanchezowi podczas zaplanowanego na początek lipca głosowania w rozdrobnionym politycznie parlamencie.

Gdyby zawieszeni posłowie zrezygnowali jednak ze swoich mandatów na rzecz zastępców, pozostałyby trudności w uzyskaniu większości potrzebnej do reelekcji Sancheza.

Sąd Najwyższy, przed którym od lutego toczy się proces przeciwko 12 politykom z Katalonii oskarżonym o rebelię, bunt, nieposłuszeństwo oraz malwersację środków publicznych w związku z organizacją nielegalnego plebiscytu niepodległościowego w tym regionie w 2017 r., orzekł możliwość wykonywania funkcji parlamentarzysty przez pięciu oskarżonych (piąty z osadzanych został wybrany do Senatu). Proces, jak się ocenia, potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Warunkiem udziału oskarżonych w inauguracyjnej sesji było m.in. zapewnienie im bezpieczeństwa przez parlament, a także powrót do więzienia w terminie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl