Polityk PiS wygrał proces z tabloidem. Sąd wymierzył wysoką grzywnę

Siedziba Wydawnictwa Ringier Axel Springer w Polsce / Fot.Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury i budownictwa w rządzie Beaty Szydło wygrał dziś proces z dziennikiem "Fakt". Polityk Prawa i Sprawiedliwości pozwał tabloid za kłamliwe, jego zdaniem informacje, jakoby powodem jego rezygnacji z funkcji wiceministra były rzekome kłopoty z CBA. - W artykule "Faktu" nie podano żadnych dowodów na poparcie kłamliwych twierdzeń na temat p. Jerzego Szmita - poinformował mecenas Lech Obara. Wyrok jest nieprawomocny.

Na mocy wyroku wydanego dzisiaj przez olsztyński Sąd Okręgowy wydawca dziennika "Fakt" ma przeprosić Jerzego Szmita i zapłacić 50 tys. zł na wskazany cel społeczny. Poinformował o tym mecenas Lech Obara, który reprezentował Szmita przed sądem. Wydanie wyroku ws. naruszenia dóbr osobistych Szmita zostało potwierdzone także w sądzie.

Wieloletni działacz PiS Jerzy Szmit w latach 2015-2017 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. We wrześniu 2017 roku Szmit niespodziewanie dla opinii publicznej odszedł z resortu motywując to "względami osobistymi".

Wkrótce po dymisji Szmita dziennik "Fakt" napisał, że powodem odejścia Szmita były jego kłopoty z CBA.

W artykule "Faktu" nie podano żadnych dowodów na poparcie kłamliwych twierdzeń na temat p. Jerzego Szmita, a pamiętajmy, że kontrole CBA, czy podejrzenia korupcyjne stanowią najcięższy zarzut w stosunku do polityka. Wydawca "Faktu" nie udowodnił prawdziwości swoich tez na żadnym etapie procesu 

- poinformował mecenas Lech Obara.

W ocenie adwokata taki wyrok sądu "to początek skutecznej walki z fake-newsami".

"Cieszy nas to, że sąd podzielił naszą argumentację i oprócz przeprosin zasądził również znaczną kwotę na cel społeczny. Wydawanie gazety o tak dużym nakładzie związane jest z ogromną odpowiedzialnością, wobec czego zasądzona kwota jest całkowicie adekwatna do naruszenia"

- poinformował adwokat.

Agnieszka Skrzypek-Makowska z Ringier Axel Springer Polska, wydawcy dziennika "Fakt" pytana, czy gazeta będzie odwoływać się od wyroku, przekazała, że firma nie będzie komentować wyroku.

Jerzy Szmit w 1999 roku był marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego, w VI kadencji był senatorem, a w kolejnej - posłem - zawsze z ramienia PiS. Kilkakrotnie bezskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta Olsztyna. Od roku Szmit jest członkiem zarządu przedsiębiorstwa PKP Telkol. Od wielu lat Szmit jest prezesem zarządu okręgowego PiS w Okręgu Olsztyn.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie tylko mówić, ale być chrześcijaninem

Papież Franciszek / Di Alfredo Borba - Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34671623

  

Papież Franciszek przestrzegał dziś przed życiem w obłudzie. - Dobrze jest określać się jako chrześcijanin, ale "trzeba przede wszystkim być chrześcijaninem w konkretnych sytuacjach, głosząc Ewangelię, która jest miłością do Boga i braci" - mówił.

W czasie spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański Franciszek tłumaczył wiernym, że słowa Jezusa "rozbijają łatwe złudzenia tych, którzy sądzą, że można połączyć życie chrześcijańskie ze światowością, życie chrześcijańskie z kompromisami wszelkiego rodzaju, praktyki religijne z postawą przeciwko bliźniemu".

Jak zaznaczył, "niektórzy myślą, że mogą połączyć prawdziwą religijność z przesądami".

Ilu tak zwanych chrześcijan chodzi do wróżbitów, by czytali im z ręki. To są przesądy, to nie ma nic wspólnego z Bogiem. Chodzi o to, aby nie żyć w sposób obłudny, lecz być gotowym zapłacić cenę za wybory zgodne" z Ewangelią

- zauważył papież.

Apelował do wiernych o służenie bliźnim w potrzebie. Mówił, że wiele wspólnot podczas lata opiekuje się chorymi, ubogimi, osobami niepełnosprawnymi.

"Aby żyć zgodnie z duchem Ewangelii, trzeba, aby w obliczu nowych potrzeb pojawiających się na świecie byli uczniowie Chrystusa, którzy umieją odpowiedzieć nowymi inicjatywami miłosierdzia" - wyjaśnił.

"Świadectwo Ewangelii wypala każdą formę partykularyzmu i otwiera miłość do wszystkich, w pierwszej kolejności najuboższych i wykluczonych" - powiedział Franciszek.

Papież pozdrowił też polskich wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl