Czaputowicz podkreślił dziś podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Davos, że w trakcie swoich spotkań dwustronnych w ramach Światowego Forum Ekonomicznego m.in. „pyta i informuje o stanie przygotowań” do konferencji bliskowschodniej, która w połowie lutego odbędzie się w Warszawie.

- Te przygotowania biegną zgodnie z planem. Wyjaśniam wszystkie wątpliwości. Dochodzą do nas sygnały, że wielu zaproszonych ministrów spraw zagranicznych pozytywnie odpowie na to zaproszenie, wspólne Polski i Stanów Zjednoczonych

- powiedział.

W połowie stycznia amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires Ambasady RP, aby zaprotestować przeciw tej konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.