Zacznie się od mocnego uderzenia, bowiem już 5 lutego będzie można zobaczyć wyjątkowy skarb warszawskiego Zamku Królewskiego, jakim jest „Rolka sztokholmska”. Jak podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami zapowiedziała kuratorka wystawy Marta Zdańkowska, warto zobaczyć „Rolkę”, bowiem jest ona jedynym takim dziełem sztuki w Polsce i jednym z niewielu tego rodzaju w Europie.

Na piętnastu metrach przedstawiono uroczysty wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III. Z uwagi na to, że „Rolka” jest obiektem unikatowym i wrażliwym, będzie można ją oglądać tylko przez pięć tygodni (do 10 marca). Warto zatem już teraz zaklepać sobie czas, by odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie (przy okazji polecamy zobaczyć znakomitą wystawę „Znaki wolności” czynną do 31 marca).

W maju zamkową publiczność olśniewać będą klejnoty:

Pokażemy ponad 400 obiektów. Do tej pory jeszcze nie policzyliśmy wszystkich kosztowności. Dla przykładu na sukience rubinowej Matki Bożej jest ich ponad 880. Przygotowujemy tę wystawę od kilku lat

- powiedziała kuratorka Danuta Szewczyk-Prokurat. Wyjaśniła, że ekspozycja jest unikatowa, bowiem będzie można na niej zobaczyć drogocenne klejnoty, które często są niedostępne publiczności, zamknięte w sejfach i dobrze chronione.

To będzie jedna z najbardziej strzeżonych wystaw w historii

– zapowiedział dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski.

Kolejnymi wystawami zaplanowanymi na 2019 r. będą „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach” (wrzesień–październik) oraz wieńcząca Rok Wazowski ekspozycja „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” (październik 2019 – styczeń 2020). Wówczas widzowie zobaczą wielowymiarowość epoki wazowskiej poprzez ukazanie funkcjonowania władców w przestrzeni ich własnego dworu, państwa i Europy. Wystawom będą towarzyszyły liczne wydarzenia edukacyjne, warsztaty, spotkania, konferencje i koncerty. Ponadto już w maju zostanie otwarty rekonstruowany od 2017 r. Ogród Dolny, który ma być nie tylko ozdobą królewskiej rezydencji, ale i miejscem spotkań.