Polskie święto na Światowych Dniach Młodzieży. W Panamie tańczono nawet poloneza! ZDJĘCIA

Kilka tysięcy osób uczestniczyło wczoraj wieczorem we mszy i koncercie w polskie święto na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Mszy przewodniczył prymas abp Wojciech Polak. Następnie odbył się żywiołowy polski koncert.

Panama, Światowe Dni Młodzieży 2019
twitter.com/jmj_es

Polska msza dla uczestników ŚDM odbyła się na placu przy wielkiej galerii handlowej Albrook Mall w Panamie. Przypomina się, że w pobliżu tego miejsca w 1983 roku mszę odprawił święty Jan Paweł II.
Na polską noc w Panamie przybyły grupy pielgrzymów z całej Polski z kilkunastoma biskupami i 200 księżmi. Byli też harcerze ZHR, pełniący służbę medyczna w czasie ŚDM.

Byli również owacyjnie powitani uczestnicy Rejsu Niepodległości na pokładzie Daru Młodzieży, który wypłynął we wtorek do Panamy. Wyrażano nadzieję, że papież odwiedzi żaglowiec.
Przybyli Panamczycy, którzy udzielają gościny polskim pielgrzymom.

Po mszy prymas Polski abp Wojciech Polak pytany o pierwsze wrażenia z panamskich Dni Młodzieży powiedział:

"To jest wielkie święto wiary, najważniejsze jest to, że jesteśmy tu wszyscy razem , że jesteśmy tu już z papieżem Franciszkiem, który dzisiaj przyjechał do Panamy".

Abp Polak wyraził radość z dużej liczby Polaków, którzy przyjechali do tego odległego kraju.
Obecnie krajowe biuro ŚDM oblicza, że przybyło prawie 4 tysiące osób.

Po mszy na wielkiej, widocznej z daleka scenie rozpoczął się koncert "Polska dla Panamy". Gorące karaibskie rytmy przeplatały się z polskimi. Podczas polskiej nocy w Panamie odtańczono też poloneza.
Ze sceny skierowano do młodych Polaków wezwanie : "Róbcie raban". To apel, jaki wcześniej skierował papież Franciszek do młodych katolików. Odśpiewany został hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku "Błogosławieni miłosierni".

Zespół Siewcy Lednicy zadedykował papieżowi Franciszkowi pieśń "Ojcze prowadź mnie". Wystąpili też Darek Malejonek i Olga Szomańska oraz Marcin Wyrostek. Na scenę zaproszono prymasa Wojciecha Polaka, który z artystami zaśpiewał pieśń "Abba ojcze".

W gorącą panamską noc polska młodzież żywiołowo reagowała na występy artystów i tańczyła pod sceną.

Na ulicach Panamy wyróżniają się harcerze Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Poznania, które przyjechały na Światowe Dni Młodzieży. Ratownicy są entuzjastycznie pozdrawiani przez licznych Polaków, przybyłych na ŚDM, a także przez grupy z całego świata.

Przewodniczka Jadwiga Minksztym powiedziała, że uważa swój przyjazd do Panamy za kontynuację poprzedniego zlotu młodych katolików, który odbył się w 2016 roku w Krakowie.

"Jesteśmy tu, ponieważ na poprzednich Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie prezydent Panamy zaprosił Polaków najwyraźniej pod wrażeniem naszej służby, byśmy wspomogli Panamczyków jako organizatorów ŚDM. Zatem jesteśmy i pełnimy służbę"

- podkreśliła licealistka z Poznania.

„Przede wszystkim jesteśmy ratownikami, ale pomogliśmy też w organizacji Dnia Polskiego na ŚDM w środę" - dodała.

Harcerka pytana o swe pierwsze wrażenia z Panamy odparła: "Najbardziej zaskoczyła mnie odmienność mentalności Panamczyków. Oni raczej się nie spieszą".

"Ale na pewno warto podkreślić to, że Panamczycy wkładają we wszystko bardzo dużo serca i zaangażowania i są bardzo radośni; widać, że ogromnie się cieszą jako cały naród, że mogą być gospodarzami Światowych Dni Młodzieży" - zauważyła Jadwiga Minksztym.

Atmosferę na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie określiła jako "niesamowitą".

Przewodniczka Anna Stasiewicz mówiąc o swych pierwszych wrażeniach przyznała:

„Po pierwsze gorąco, po drugie niezwykle ciepła postawa Panamczyków i życzliwość, z jaką nas przyjmują; troszczą się o każdą najmniejszą sprawę, aby dla nas było jak najlepiej i chcą zarazem wspólnie z nami najlepiej przeżyć ten czas".

„Bardzo zaskoczyła mnie ogromna liczba Polaków przybyłych do Panamy. Każdego dnia przechodząc ulicami jesteśmy co chwilę witani przez rodaków. To niezwykle miłe, gdy pomyśli się, że jesteśmy 10 tysięcy kilometrów od Polski" - stwierdziła harcerka z Poznania.

"Naprawdę zaskakujące - dodała - jest to, jak wielu Polaków przyjechało do tego odległego kraju i to zarówno jako uczestnicy ŚDM i jako wolontariusze". Jest prawie 4 tysiące Polaków; to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy na Dniach Młodzieży.
"Samych harcerzy - ratowników jest ponad dwustu"- zaznaczyła Anna Stasiewicz.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ŚDM #Panama #Światowe Dni Młodzieży #Polska #papież #Franciszek #arcybiskup Wojciech Polak

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo