Strajk pracowników elektrowni jądrowej

/ Hannu Huovila / TVO [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Około 200 pracowników elektrowni jądrowej Olkiluoto na południowym zachodzie Finlandii opuściło miejsca pracy w proteście przeciwko planowanym zmianom w systemie wynagrodzeń. Mają wrócić do pracy w czwartek na kolejne zmiany – poinformował operator elektrowni.

Według związku zawodowego działającego w branży energetycznej, koncern TVO (Teollisuuden Voima) zarządzający elektrownią Olkiluoto postanowił jednostronnie zmienić stosowany obecnie w firmie system wynagradzania pracowników, co stanowi naruszenie kodeksu pracy.

Jak informują lokalne media, pracownicy sprzeciwiają się zmianom w systemie wypłat premii, który jest stosowany od początku lat 80. Spółka zaś uznała strajk za nielegalny, wyjaśniając, że nie zaprzestaje wypłaty spornych premii, tylko włączy je do systemu obowiązującego w całym koncernie, a pojedynczy pracownik będzie mógł uzyskać nawet więcej nagród niż wcześniej.

W środowym proteście, zgodnie z komunikatem związku zawodowego, ”nie uczestniczyli pracownicy operacyjni”. Zaznaczono również, że ”protest nie zagroził produkcji energii elektrycznej”.

TVO zatrudnia ok. 800 osób, z czego najwięcej pracuje w elektrowni Olkiluoto. Media podkreślają, że strajk w elektrowni odbył się w dniu 50. rocznicy powstania przedsiębiorstwa energetycznego TVO.

Elektrownia Olkiluoto znajduje się w Eurajoki, ok. 100 km na północ od Turku, i jest jedną z dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii. Jej dwa reaktory uruchomione na przełomie lat 70 i 80. generują ok. 16 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej. W elektrowni budowany jest także trzeci reaktor ”Olkiluoto 3”. Ma zacząć działać w 2020 r.

Oprócz Olkiluoto dwa reaktory działają w elektrowni w Loviisa na południu kraju (ok. 100 km na wschód od Helsinek).

W Finlandii planowana jest także budowa kolejnego reaktora w miejscowości Pyhajoki nad Zatoką Botnicką. Blok projektowany od kilku lat przez koncern fiński oraz rosyjski (Fennovoima oraz Rosatom) według pierwotnych planów miał zacząć generować energię już w 2018 r. Zgodnie z ostatnimi komunikatami realizacja projektu wydłuży się, a reaktor miałby zostać oddany do użytku w 2028 r., czyli z dziesięcioletnim opóźnieniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rzeszów: nadchodzi Rockowa Noc

  

Pięć zespołów powalczy o nagrodę główną i statuetkę Tadeusza Nalepy w czasie finału konkursu Rockowa Noc, którego 14. edycja odbędzie się w sobotę na rzeszowskich bulwarach. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Luxtorpeda.

W finale konkursu wystąpi pięć najlepszych zespołów, zakwalifikowanych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych do konkursu z całej Polski.

Do udziału mogły się zgłaszać amatorskie zespoły muzyczne, które nie mają w swoim dorobku oficjalnego wydawnictwa, a także zespoły, które brały udział w poprzednich edycjach Rockowej Nocy, ale nie zostały laureatami festiwalu i nie mają oficjalnego wydawnictwa.

Finalistami będą trzy grupy z Tarnowa: Wasabi (grający muzykę z pogranicza alternatywy, funky i rock), Mercurius (muzyka w klimacie rocka alternatywnego) i Need More Clouds (zwycięzcy m.in. w tegorocznym konkursie dla młodych zespołów CudaWianki Gdynia) oraz zespół Hiraeth z Rzeszowa (w obecnym składzie grający od dwóch miesięcy, a występ w sobotę będzie ich debiutem) i Inclusion z Krakowa (grający muzykę z gatunku alternative metal).

Jak poinformowała Estrada Rzeszowska współorganizująca Rockową Noc, biorące udział w konkursie zespoły zagrają po dwa własne utwory i jeden z repertuaru Tadeusza Nalepy lub zespołu Breakout we własnej, oryginalnej aranżacji.

Zespoły rywalizować będą o dwie nagrody: nagrodę główną, którą jest 36 godzin w profesjonalnym studiu nagrań z reżyserem dźwięku, koncert zespołu podczas Rockowej Nocy w 2020 r., 3 tys. zł oraz statuetka im. Tadeusza Nalepy oraz o nagrodę za najbardziej oryginalną aranżację utworu Tadeusza Nalepy lub zespołu Breakout.

Zwycięzca w tej kategorii spędzi 18 godzin w profesjonalnym studiu nagrań z reżyserem dźwięku, otrzyma statuetkę im. Tadeusza Nalepy oraz wystąpi podczas jednego z wydarzeń organizowanych przez Estradę Rzeszowską w 2020 r.

Oprócz tegorocznych finalistów konkursu, w ramach Rockowej Nocy wystąpią także zwycięzcy poprzedniej edycji: zespół K.A.C oraz laureat nagrody publiczności - Royal Age.

Po nich na scenie pojawi się zespół Monstrum, świętujący w tym roku swoje 25. urodziny, zaś gwiazdą Rockowej Nocy będzie zespół Luxtorpeda.

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych Rockowa Noc to impreza odbywająca się w stolicy Podkarpacia od 14 lat. Wydarzenie od lat cieszy się dużą popularnością zarówno wśród odbiorców, jak i zespołów startujących w konkursie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

W dotychczasowych edycjach przed rzeszowską publicznością jako gwiazdy wystąpiły takie zespoły jak m.in.: Oddział Zamknięty, IRA, COMA, TSA, KSU, Acid Drinkers, Proletaryat, Illusion.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Rzeszowa oraz Estrada Rzeszowska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl