Strajk pracowników elektrowni jądrowej

/ Hannu Huovila / TVO [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Około 200 pracowników elektrowni jądrowej Olkiluoto na południowym zachodzie Finlandii opuściło miejsca pracy w proteście przeciwko planowanym zmianom w systemie wynagrodzeń. Mają wrócić do pracy w czwartek na kolejne zmiany – poinformował operator elektrowni.

Według związku zawodowego działającego w branży energetycznej, koncern TVO (Teollisuuden Voima) zarządzający elektrownią Olkiluoto postanowił jednostronnie zmienić stosowany obecnie w firmie system wynagradzania pracowników, co stanowi naruszenie kodeksu pracy.

Jak informują lokalne media, pracownicy sprzeciwiają się zmianom w systemie wypłat premii, który jest stosowany od początku lat 80. Spółka zaś uznała strajk za nielegalny, wyjaśniając, że nie zaprzestaje wypłaty spornych premii, tylko włączy je do systemu obowiązującego w całym koncernie, a pojedynczy pracownik będzie mógł uzyskać nawet więcej nagród niż wcześniej.

W środowym proteście, zgodnie z komunikatem związku zawodowego, ”nie uczestniczyli pracownicy operacyjni”. Zaznaczono również, że ”protest nie zagroził produkcji energii elektrycznej”.

TVO zatrudnia ok. 800 osób, z czego najwięcej pracuje w elektrowni Olkiluoto. Media podkreślają, że strajk w elektrowni odbył się w dniu 50. rocznicy powstania przedsiębiorstwa energetycznego TVO.

Elektrownia Olkiluoto znajduje się w Eurajoki, ok. 100 km na północ od Turku, i jest jedną z dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii. Jej dwa reaktory uruchomione na przełomie lat 70 i 80. generują ok. 16 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej. W elektrowni budowany jest także trzeci reaktor ”Olkiluoto 3”. Ma zacząć działać w 2020 r.

Oprócz Olkiluoto dwa reaktory działają w elektrowni w Loviisa na południu kraju (ok. 100 km na wschód od Helsinek).

W Finlandii planowana jest także budowa kolejnego reaktora w miejscowości Pyhajoki nad Zatoką Botnicką. Blok projektowany od kilku lat przez koncern fiński oraz rosyjski (Fennovoima oraz Rosatom) według pierwotnych planów miał zacząć generować energię już w 2018 r. Zgodnie z ostatnimi komunikatami realizacja projektu wydłuży się, a reaktor miałby zostać oddany do użytku w 2028 r., czyli z dziesięcioletnim opóźnieniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Słowo „solidnie” padło z ust Lubnauer. W jakim kontekście go użyła? Mówiła o PiS

zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

„Solidnie” – takiego słowa użyła dziś, komentując konwencję PiS, liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jednak niespodzianki nie było i przedstawicielka „totalnej opozycji” nie zmieniła swojej pozycji. - Po obietnicach złożonych na dzisiejszej konwencji PiS widać, że PiS solidnie przestraszył się Koalicji Obywatelskiej – przekonywała w Łodzi liderka partii, która według sondaży przedwyborczych nie ma szansy zdobyć nawet 1 proc. głosów wyborców.

Konwencję PiS komentował dziś już inny przedstawiciel „totalnych”. - Przedstawione dzisiaj propozycje PiS to tani populizm, to totalna korupcja polityczna, którą PiS proponuje Polakom - oceniał szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Wyraził też nadzieję, że Polacy... nie dadzą się na nie nabrać. Skąd my znamy tę śpiewkę? [polecam:https://niezalezna.pl/260183-jest-reakcja-platformy-na-konwencje-zarzucaja-pis-korupcje-polityczna-i-populizm]

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji.[polecam:https://niezalezna.pl/260160-nowa-piatka-pis-500-plus-od-pierwszego-dziecka-13-tka-dla-emerytow-brak-pit-dla-mlodych]

- Jeżeli spojrzymy na dzisiejszą konwencję PiS-u i na te obietnice, to nie ma żadnych wątpliwości, że PiS się solidnie przestraszył - skomentowała na konferencji prasowej w Łodzi szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Solidnie się przestraszył tego, że powstała Koalicja Europejska i solidnie się przestraszył sondaży, które pokazują, że Koalicja Europejska może zwyciężać z PiS-em. Stąd ta obfitość obietnic

- dodała nie wspominając, że według sondażu IBRiS, opublikowanego na początku lutego samo jej ugrupowanie może liczyć zaledwie na… 0,9 proc. głosów. Z kolei sondaż na który ona się powołała „to sondaż na próbie czegoś, czego nie ma”. [polecam:https://niezalezna.pl/259812-karski-o-najnowszym-sondazu-ibris-badanie-na-probie-czegos-czego-nie-ma]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl