Strajk pracowników elektrowni jądrowej

/ Hannu Huovila / TVO [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Około 200 pracowników elektrowni jądrowej Olkiluoto na południowym zachodzie Finlandii opuściło miejsca pracy w proteście przeciwko planowanym zmianom w systemie wynagrodzeń. Mają wrócić do pracy w czwartek na kolejne zmiany – poinformował operator elektrowni.

Według związku zawodowego działającego w branży energetycznej, koncern TVO (Teollisuuden Voima) zarządzający elektrownią Olkiluoto postanowił jednostronnie zmienić stosowany obecnie w firmie system wynagradzania pracowników, co stanowi naruszenie kodeksu pracy.

Jak informują lokalne media, pracownicy sprzeciwiają się zmianom w systemie wypłat premii, który jest stosowany od początku lat 80. Spółka zaś uznała strajk za nielegalny, wyjaśniając, że nie zaprzestaje wypłaty spornych premii, tylko włączy je do systemu obowiązującego w całym koncernie, a pojedynczy pracownik będzie mógł uzyskać nawet więcej nagród niż wcześniej.

W środowym proteście, zgodnie z komunikatem związku zawodowego, ”nie uczestniczyli pracownicy operacyjni”. Zaznaczono również, że ”protest nie zagroził produkcji energii elektrycznej”.

TVO zatrudnia ok. 800 osób, z czego najwięcej pracuje w elektrowni Olkiluoto. Media podkreślają, że strajk w elektrowni odbył się w dniu 50. rocznicy powstania przedsiębiorstwa energetycznego TVO.

Elektrownia Olkiluoto znajduje się w Eurajoki, ok. 100 km na północ od Turku, i jest jedną z dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii. Jej dwa reaktory uruchomione na przełomie lat 70 i 80. generują ok. 16 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej. W elektrowni budowany jest także trzeci reaktor ”Olkiluoto 3”. Ma zacząć działać w 2020 r.

Oprócz Olkiluoto dwa reaktory działają w elektrowni w Loviisa na południu kraju (ok. 100 km na wschód od Helsinek).

W Finlandii planowana jest także budowa kolejnego reaktora w miejscowości Pyhajoki nad Zatoką Botnicką. Blok projektowany od kilku lat przez koncern fiński oraz rosyjski (Fennovoima oraz Rosatom) według pierwotnych planów miał zacząć generować energię już w 2018 r. Zgodnie z ostatnimi komunikatami realizacja projektu wydłuży się, a reaktor miałby zostać oddany do użytku w 2028 r., czyli z dziesięcioletnim opóźnieniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Księgowa wyprowadziła z firmy 5 mln zł. Na hazard

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W śledztwie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci zatrzymali 46-letnią księgową jednej z krakowskich firm. Usłyszała ona zarzuty oszustwa na ponad 5 mln zł, grozi jej do 10 lat więzienia. Sąd zastosował wobec kobiety tymczasowy, dwumiesięczny areszt.

Jak poinformował rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń, 16 kwietnia małopolscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 46-letnią mieszkankę Krakowa, podejrzewaną o wyprowadzenie z firmy, w której była zatrudniona, prawie 5,4 mln zł.

Decyzją sądu 17 kwietnia kobieta została tymczasowo aresztowana na dwa miesiące. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Księgowa twierdzi, że wyprowadzone z firmy pieniądze przeznaczała na spłatę długów hazardowych.

Śledztwo w sprawie toczy się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Policjanci w trakcie postępowania ustalili, że przestępczy proceder trwał od połowy 2012 r. 46-letnia obecnie kobieta od dłuższego czasu była księgową w jednej z krakowskich firm z branży odzieżowej. Analizując dokumenty finansowe spółki śledczy ustalili, że kobieta od kilku lat wprowadzała w błąd osoby uprawnione w firmie do akceptacji przelewów bankowych powodując straty na szkodę firmy.

"Sprawczyni wpadła bowiem na pomysł, że będzie wyprowadzać pieniądze ze spółki przelewami, pod pozorem dokonywania należnych płatności. Będąc księgową i odpowiadając za sprawy finansowe firmy systematycznie informowała przełożonych, że powstał szereg zobowiązań na rzecz kontrahentów, wierzycieli czy też zobowiązań publiczno-prawnych (np. podatki) i istnieje konieczność ich realizacji"

– wyjaśnił rzecznik policji.

Następnie księgowa przygotowywała przelewy z konta spółki pod fikcyjnymi tytułami. Jako beneficjentów wskazywała kontrahentów lub urzędy skarbowe. W miejscu rachunku kontrahenta zamieszczała numer własnego konta bankowego. W ten sposób 46-latka na przestrzeni kilku lat wyprowadziła z firmy prawie 5,4 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl