Prezydent wskazuje na potrzebę zmian w Europie

/ prezydent.pl

  

- Potrzebujemy pewnych zmian w Europie, potrzebujemy trochę przebudować nasz europejski dom w wielu kwestiach po to, by uczynić ją bardziej spójną, by uczynić ją bardziej braterską - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w szwajcarskim Davos.

Podczas rozmowy z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jeszcze w środę w ramach Światowego Forum Ekonomicznego odbędzie się debata na temat przyszłości Europy.

Czeka nas jeszcze dzisiaj debata, dyskusja na temat przyszłości Europy, czy Europa będzie w przyszłości aspirowała do roli jednego ze światowych liderów. Ja zakładam, że tak właśnie będzie

- podkreślił.

Potrzebujemy pewnych zmian w Europie, potrzebujemy trochę przebudować nasz europejski dom w wielu kwestiach, naszą wspólnotę po to, by uczynić ją bardziej spójną, po to, by uczynić ją bardziej braterską. To wymaga pewnych działań i będziemy pewnie dzisiaj na ten temat jeszcze rozmawiali

- dodał.

Prezydent zaznaczył, że głównym prelegentem dyskusji będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Andrzej Duda został zapytany o wcześniejszą wypowiedź Merkel, według której, aby Europa mogła skuteczniej się bronić, powinna stworzyć wspólny system obrony.

Wielokrotnie deklarowaliśmy, że absolutnie się nie dystansujemy od tej idei, tego pomysłu, tego projektu. Jesteśmy zwolennikami współpracy militarnej w ramach UE. Ale jeżeli będziemy - poza oczywiście współpracą przemysłową, do której też jesteśmy gotowi i otwarci - realizowali jakieś projekty o charakterze militarnym dotyczące współpracy wojskowej, to uważam, że musimy pamiętać o jednym: wszystko to powinniśmy realizować w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

 - odpowiedział.

Nie może być takiej sytuacji, że tworzymy jakieś NATO-bis, czy tworzymy jakąś alternatywę wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo to Sojusz  Północnoatlantycki jest dzisiaj największym gwarantem naszego wspólnego bezpieczeństwa, i tak powinno pozostać

 - podkreślił.

Nasza współpraca w ramach UE powinna wraz ze współpracą w Sojuszu Północnoatlantyckim tworzyć efekt synergii, a więc także powinna być tutaj pełna kompatybilność, jeżeli chodzi o systemy rozwijania potencjału militarnego, jeśli chodzi o systemy dowodzenia itd.

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Iran zajął kolejny brytyjski tankowiec! Głos zabrał Donald Trump

Zdjęcie ilustracyjne/Tankowiec Stena Impero / tvp.info/screenshot

  

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt podkreślił w piątek, że jest "ekstremalnie zaniepokojony" doniesieniami o przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną dwóch brytyjskich tankowców w rejonie cieśniny Ormuz. W sprawie głos zabrał prezydent USA Donald Trump.

Prezydent USA Donald Trump przekazał dzisiaj dziennikarzom, że będzie rozmawiał z władzami Wielkiej Brytanii o przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną kontroli nad brytyjskim tankowcem w cieśninie Ormuz.

Jak dodał, powiedział republikańskiemu senatorowi Randowi Paulowi, iż ten może zaangażować się w rozmowy z Iranem. Według amerykańskich mediów Paul wysunął propozycję przeprowadzenia rozmów z szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem, ale Trump w czwartek oświadczył, że nie wyznaczał mu takiej funkcji.

[polecam:https://niezalezna.pl/280665-iran-przejal-brytyjski-tankowiec]

Oba tankowce - Stena Impero i Mesdar - zmierzały planowo w stronę Arabii Saudyjskiej, ale zmieniły nagle swój kurs i skierowały się w stronę Iranu. Ten drugi, choć pływa pod liberyjską banderą, należy do brytyjskiej firmy z siedzibą w szkockim Glasgow.

W specjalnym oświadczeniu Hunt zapewnił w piątek wieczorem, że brytyjski rząd sprawdza dostępne opcje pozwalające na odzyskanie obu jednostek.

Jak dodał, brytyjski ambasador w Teheranie jest w bezpośrednim kontakcie z irańskim MSZ, a na pokładzie tankowców nie ma brytyjskich obywateli. Jednocześnie podkreślił, że rząd w Londynie jednoznacznie stoi na stanowisku, że "konieczne jest zapewnienie swobody nawigacji" w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl