Prezydent wskazuje na potrzebę zmian w Europie

/ prezydent.pl

  

- Potrzebujemy pewnych zmian w Europie, potrzebujemy trochę przebudować nasz europejski dom w wielu kwestiach po to, by uczynić ją bardziej spójną, by uczynić ją bardziej braterską - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w szwajcarskim Davos.

Podczas rozmowy z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jeszcze w środę w ramach Światowego Forum Ekonomicznego odbędzie się debata na temat przyszłości Europy.

Czeka nas jeszcze dzisiaj debata, dyskusja na temat przyszłości Europy, czy Europa będzie w przyszłości aspirowała do roli jednego ze światowych liderów. Ja zakładam, że tak właśnie będzie

- podkreślił.

Potrzebujemy pewnych zmian w Europie, potrzebujemy trochę przebudować nasz europejski dom w wielu kwestiach, naszą wspólnotę po to, by uczynić ją bardziej spójną, po to, by uczynić ją bardziej braterską. To wymaga pewnych działań i będziemy pewnie dzisiaj na ten temat jeszcze rozmawiali

- dodał.

Prezydent zaznaczył, że głównym prelegentem dyskusji będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Andrzej Duda został zapytany o wcześniejszą wypowiedź Merkel, według której, aby Europa mogła skuteczniej się bronić, powinna stworzyć wspólny system obrony.

Wielokrotnie deklarowaliśmy, że absolutnie się nie dystansujemy od tej idei, tego pomysłu, tego projektu. Jesteśmy zwolennikami współpracy militarnej w ramach UE. Ale jeżeli będziemy - poza oczywiście współpracą przemysłową, do której też jesteśmy gotowi i otwarci - realizowali jakieś projekty o charakterze militarnym dotyczące współpracy wojskowej, to uważam, że musimy pamiętać o jednym: wszystko to powinniśmy realizować w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

 - odpowiedział.

Nie może być takiej sytuacji, że tworzymy jakieś NATO-bis, czy tworzymy jakąś alternatywę wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo to Sojusz  Północnoatlantycki jest dzisiaj największym gwarantem naszego wspólnego bezpieczeństwa, i tak powinno pozostać

 - podkreślił.

Nasza współpraca w ramach UE powinna wraz ze współpracą w Sojuszu Północnoatlantyckim tworzyć efekt synergii, a więc także powinna być tutaj pełna kompatybilność, jeżeli chodzi o systemy rozwijania potencjału militarnego, jeśli chodzi o systemy dowodzenia itd.

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Demonstracja przed Notre Dame

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/digital341

  

Kilkadziesiąt osób z francuskich organizacji zajmujących się bezdomnymi demonstrowało przed zniszczoną w pożarze katedrą Notre Dame w Paryżu, apelując o pamięć o najuboższych.

Przed świątynią zebrało się ok. 50 osób. Niektórzy z nich trzymali w rękach plakaty z hasłem: "1 miliard w 24 godziny". "Notre Dame potrzebuje dachu, my też potrzebujemy dachu" - skandowano.

Jak podaje AP, kilkugodzinny protest przebiegał pokojowo.

W niedzielę po wielkanocnym nabożeństwie arcybiskup Paryża Michel Aupetit powiedział, że władze powinny zmienić podejście do wyspy, na której mieści się zniszczona katedra, i "zrobić na niej miejsce dla ubogich". Dodał: "Ubodzy i bezdomni są tu (w Notre Dame) w domu... Zawsze mogą pójść do kościoła i się ogrzać i wiedzą, że nie będą wyrzuceni".

W sumie na rekonstrukcję świątyni zebrano już około miliarda euro; środki wysyłają zarówno miliarderzy czy duże firmy, jak i zwykli obywatele. W pierwszych godzinach po pożarze wsparcie na rzecz odbudowy katedry zadeklarowali m.in. Bernard Arnault, powiązany z grupą luksusowych marek odzieżowych LVMH, który planuje przekazać na ten cel 200 mln euro, i multimilioner Francois-Henri Pinault, który zapowiedział przeznaczenie 100 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl