To wydaje się niemożliwe, a jednak... Dla posła Nowoczesnej Gdańsk jest... „Wolnym Miastem”?

Konferencja prasowa Nowoczesnej / twitter.com/screenshot/@MarcinHenka

  

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, a wcześniej pracownik kancelarii byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, w czasie konferencji prasowej wraz z Katarzyną Lubnauer poparł kandydaturę obecnej wiceprezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz na urząd prezydenta Gdańska. Poseł Szłapka, mówiąc o zbliżających się wyborach uzupełniających w stolicy Pomorza, nazwał Gdańsk... "Wolnym Miastem".

Nowoczesna poparła kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska .

"Cieszy mnie decyzja pani Aleksandry Dulkiewicz. Nowoczesna od początku zdecydowana była, żeby ją poprzeć. Uważam, że to jest dobra decyzja, realizacja testamentu Pawła Adamowicza"

- mówiła Katarzyna Lubnauer.

W czasie konferencji prasowej w sejmie, podczas której politycy Nowoczesnej informowali m.in o swoim poparciu dla obecnej wiceprezydent Gdańska, poseł Adam Szłapka użył zaskakującego sformułowania. Mówiąc o zbliżających się wyborach uzupełniających w stolicy Pomorza, użył sformułowania "Wolne Miasto Gdańsk".

Nie wiadomo, co pan poseł miał na myśli, ale z pewnością tego typu sformułowanie ze względów historycznych nie może się w Polsce dobrze kojarzyć.

Komentujący osobliwe określenie z wystąpienia posła Nowoczesnej, nie zostawili na nim przysłowiowej suchej nitki.

Wolne Miasto Gdańsk (Freie Stadt Danzig) było istniejącym w okresie międzywojennym państwem-miastem, będącym efektem ustaleń zawartych podczas traktatu wersalskiego. Przeważającą większość jego mieszkańców stanowili Niemcy. W latach 30., po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, prawa Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku były systematycznie ograniczane, wbrew ustaleniom Ligi Narodów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts