Nowoczesna poparła kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska .

"Cieszy mnie decyzja pani Aleksandry Dulkiewicz. Nowoczesna od początku zdecydowana była, żeby ją poprzeć. Uważam, że to jest dobra decyzja, realizacja testamentu Pawła Adamowicza"

- mówiła Katarzyna Lubnauer.

W czasie konferencji prasowej w sejmie, podczas której politycy Nowoczesnej informowali m.in o swoim poparciu dla obecnej wiceprezydent Gdańska, poseł Adam Szłapka użył zaskakującego sformułowania. Mówiąc o zbliżających się wyborach uzupełniających w stolicy Pomorza, użył sformułowania "Wolne Miasto Gdańsk".

Nie wiadomo, co pan poseł miał na myśli, ale z pewnością tego typu sformułowanie ze względów historycznych nie może się w Polsce dobrze kojarzyć.

Komentujący osobliwe określenie z wystąpienia posła Nowoczesnej, nie zostawili na nim przysłowiowej suchej nitki.

Wolne Miasto Gdańsk (Freie Stadt Danzig) było istniejącym w okresie międzywojennym państwem-miastem, będącym efektem ustaleń zawartych podczas traktatu wersalskiego. Przeważającą większość jego mieszkańców stanowili Niemcy. W latach 30., po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, prawa Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku były systematycznie ograniczane, wbrew ustaleniom Ligi Narodów.