Jak często reklamujemy produkty spożywcze?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ElasticComputeFarm

  

Polacy wydają na żywność niemal co czwartą złotówkę ze swojego budżetu domowego. Rzadko jednak decydują się na reklamowanie produktu spożywczego, który nie spełnia ich oczekiwań. Do tej pory w wypadku odrzucenia reklamacji konsument miał już tylko możliwość uznania swojej porażki lub żmudną drogę sądową. Teraz może aplikować o rozstrzygnięcie sporu przez internet – szybko i bezpłatnie. Działalność rozpoczęło pierwsze w Polsce i jedyne w Europie Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów poświęcone wyłącznie żywności.

Pierwszym podstawowym prawem konsumenta jest prawo do złożenia reklamacji. Często konsumenci z tego nie skorzystają, albowiem uważają, że po odrzuceniu takiej reklamacji pójście z takim sporem do sądu jest ekonomicznie nieuzasadnione – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK. – Jest nowy system pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich, w którym takie postępowanie poreklamacyjne można toczyć i można dochodzić swoich roszczeń.

Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów dotyczących Żywności (CPRSZ) jest drogą pośrednią między procesem reklamacyjnym a sporem sądowym. Konsument może zareklamować każdy produkt spożywczy, kiedy np. jest on niedoskonały jakościowo czy zawiera niebezpieczne substancje. Czasami też przekaz reklamowy takiego produktu może nie iść w parze z tym, co konsument finalnie otrzymuje.

Jak tłumaczy Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności, przy której działa CPRSZ, do tej pory spory między konsumentami a producentami produktów spożywczych nie zdarzały się zbyt często – poprzez Państwową Inspekcję Handlową bywa ich kilkadziesiąt rocznie, choć zaznacza, że część konsumentów może się zwracać bezpośrednio do producenta.

Spożywamy około tony żywności w ciągu roku. Jeśli to przeliczymy na tysiące transakcji handlowych, jakie zawieramy codziennie, kupując żywność, to pewnie znalazłoby się kilka tysięcy produktów w ciągu roku, które mogłyby być zareklamowane i są reklamowane 

– szacuje Andrzej Gantner.

Być może część konsumentów powstrzymuje przed reklamowaniem produktów żywnościowych fakt, że większość z nich to produkty o niskich cenach. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy konsument może się czuć wyraźnie pokrzywdzony, kiedy uważa, że jego dobra zostały naruszone, poniósł straty materialne i chce to zareklamować

- dodaje.

Jeśli procedura reklamacyjna, do której rozpoczęcia niezbędny jest paragon, zakończy się nieuznaniem reklamacji, konsument nie tylko może teraz skorzystać z mediacji czy oceny Centrum, ale powinien również zostać poinformowany przez producenta, że po odrzuceniu reklamacji ma taką drogę. Działa to również wizerunkowo na korzyść wytwórcy. Procedura jest bezpłatna, prosta w użyciu i można z niej skorzystać z własnego domu przez internet. W każdej chwili może się też z niego wycofać, gdy np. zrezygnuje ze sporu lub postanowi pójść jednak do sądu.

Wystarczy tylko wpisać swoją skargę na stronę, właściwie ją udokumentować i cała procedura jest rozpatrywana. Jest duża szansa, że faktycznie jakieś rozwiązanie polubowne dla stron zostanie wypracowane, tak że jest to nowa jakość, coś pomiędzy bardzo żmudną ścieżką sądową a sytuacją, kiedy nasza reklamacja nie została rozpatrzona tak, jak byśmy oczekiwali 

– dodaje wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Inspekcja Handlowa w 2017 roku skontrolowała 125 tys. partii produktów spożywczych, z czego zakwestionowała 23 proc. Głównym niedociągnięciem ze strony producentów było nieprawidłowe oznakowanie, czyli brak na opakowaniu ważnych dla konsumenta informacji, np. o składzie czy pochodzeniu produktu.

– Jeżeli reklamacja zostaje odrzucona, konsument może skorzystać z polubownej formy rozwiązywania sporów przy pomocy podmiotu uprawnionego. Ze sprawozdania z działalności takich podmiotów za rok 2017 wynika, że takich sporów było ponad 18 tys. – tłumaczy Dorota Karczewska. – Teraz konsument ma wybór – jeżeli nie jest zadowolony z żywności, którą zakupił, może korzystać z pomocy Centrum albo nadal z pomocy Inspekcji Handlowej, która jest również podmiotem uprawnionym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: newseria.pl, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bez niespodzianek: zarząd województwa z absolutorium

/ Daniel.zolopa [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Radni sejmiku województwa podkarpackiego udzielili w poniedziałek na sesji absolutorium zarządowi regionu za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Za głosowało 22 radnych, troje było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub PiS, który liczy 25 radnych. 5 radnych ma klub Koalicji Obywatelskiej, trzech liczy klub PSL.

W debacie przed głosowaniem marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że w zakresie dochodów budżet województwa na 2018 r. został wykonany w ponad 95 proc. „Niewykonanie dochodów wyniosło 4,7 proc., co stanowi kwotę 59,3 mln zł” – dodał.

Ortyl wyjaśnił, że niewykonanie dochodów dotyczyło głównie środków z budżetu UE i dotacji celowej z budżetu państwa na realizację projektów własnych samorządu oraz realizowanych przez beneficjentów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedstawiając wykonanie ubiegłorocznego budżetu w zakresie wydatków, Ortyl podkreślił, że plan w tym zakresie został wykonany w ponad 88 proc.

„Niewykonanie ponad 11 proc. zaplanowanych wydatków stanowi 150,3 mln zł. Spowodowane było głównie powstaniem oszczędności w trakcie realizacji zaplanowanych zadań, jak też opóźnieniami w realizacji niektórych projektów własnych samorządu oraz projektów beneficjentów, które są dofinansowywane z budżetu państwa, a środki ujmowane są w budżecie województwa”

– powiedział marszałek.

Dodał, że duży wpływ na tempo realizacji zaplanowanych inwestycji mają przede wszystkim m.in. proces wyłonienia wykonawców w procedurze zamówień publicznych, uzyskiwania decyzji administracyjnych czy trudności z wykupem gruntów.

Ortyl podkreślił, że ubiegłoroczna uchwała budżetowa przewidywała deficyt w wysokości 36,7 mln zł. „Z uwagi na poziom wykonania dochodów oraz poziom wykonania wydatków na koniec roku uzyskano dodatni wynik finansowy tzw. nadwyżkę w kwocie ponad 54 mln zł” – zaznaczył.

Z danych, które przedstawił marszałek, wynika, że na koniec 2018 r. zadłużenie województwa wyniosło 195,9 mln zł, co stanowi 16 proc. dochodów budżetu.

W imieniu radnych PiS stanowisko klubu przedstawił Bogdan Romaniuk. W swoim wystąpieniu podkreślił, że pozytywną opinię dotycząca wykonania budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Dodał, że wykonanie dochodów na poziomie ponad 95 proc. jest bardzo dobrym wynikiem.

Przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska w podkarpackim sejmiku Piotr Tomański zaznaczył, że radni KO będą głosować przeciw, bo wiele zaplanowanych w budżecie inwestycji nie zostało wykonanych.

Radny PSL Andrzej Nepelski zwrócił uwagę na wysokie, jego zdaniem, zadłużenie województwa, które będzie spłacane w kolejnych latach. Dodał, że niezrealizowane w ubiegłym roku inwestycje drogowe, które zostały przełożone na rok obecny będą droższe z powodu wyższych cen. Mimo tych zastrzeżeń, jak podkreślił Nepelski, radni PSL wstrzymają się od głosu.

W głosowaniu - za udzieleniem zarządowi absolutorium było 22 radnych, troje było przeciw, a dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Po raz pierwszy w historii radni udzielili również zarządowi województwa wotum zaufania. Za głosowało 23 radnych, dwoje było przeciw, od głosu wstrzymało się również dwoje radnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl