Węgry przeszkolą wojskowych Tunezji

zdjęcie ilustracyjne / ziedkammoun CC0

  

Szkolenia dla tunezyjskich pograniczników i żołnierzy, dostarczenie sprzętu do oczyszczania wody i zwiększenie liczby stypendiów dla tunezyjskich studentów - to niektóre z ustaleń z rozmów ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto w Tunezji.

Szijjarto powiedział dziś agencji MTI, że strony uzgodniły, iż węgierscy policjanci przeprowadzą szkolenia i dokształcanie tunezyjskich służb granicznych w sferze reagowania na kryzys, zapewniania bezpieczeństwa granicy i lotnisk oraz analizowania zagrożeń. Funkcjonariusze Centrum Zapobiegania Terroryzmowi przeszkolą z kolei siły pełniące służbę na przejściach granicznych.

Ponadto armia węgierska przeszkoli żołnierzy tunezyjskich w zapobieganiu atakom z użyciem środków wybuchowych i ich rozbrajaniu.

Uzgodniono również, że Węgry przekażą Tunezji sprzęt do oczyszczania wody, umożliwiający pozyskanie z wód gruntowych lub ścieków do 20 tys. litrów wody pitnej dziennie.

Ustalono też, że zostanie zwiększona liczba stypendiów na Węgrzech dla tunezyjskich studentów z obecnych 110 do 200.

Ponadto w kwietniu odbędzie się posiedzenie węgiersko-tunezyjskiej komisji gospodarczej i jest prawdopodobne, że już od tego roku jedna z tunezyjskich linii lotniczych uruchomi bezpośredni lot z Tunisu do Budapesztu.

Szijjarto podkreślił, że Węgry uważają, iż Afryka Północna odgrywa istotną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy, gdyż jeśli państwa tego regionu będą niestabilne lub nie będą w stanie chronić swoich granic, to staną się korytarzem dla migracji z Afryki do Europy, co nie leży w interesie Węgier.

- Widzieliśmy, że kiedy Libia stała się niestabilna i nie potrafiła chronić swoich granic, to funkcjonowała praktycznie jako zielony korytarz dla migracji. Dlatego uważamy, że Europa powinna – ponieważ leży to w jej interesie - udzielać pomocy krajom Afryki Północnej w utrzymaniu stabilności, bezpieczeństwa granicy, w walce z terroryzmem oraz w podnoszeniu poziomu życia mieszkańców

– oświadczył Szijjarto.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co w praktyce oznacza wynik wyborów do Senatu? Gowin: Od znaków zapytania pobolewa głowa

Jarosław Gowin / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania - tak wyniki wyborów do Senatu RP ocenia lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Dzisiaj w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin mówił o wynikach wyboru do Senatu.

- Tu nie mamy większości, to bardzo komplikuje proces rządzenia. Polska wkracza na ziemię nieznaną. Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania. Mnie troszkę od tych znaków zapytania głowa pobolewa

 - powiedział.

Pytany, czy zna w Senacie kogoś, kto byłby w stanie przejść na stronę PiS, Gowin odpowiedział:

- Nie jest tajemnicą, że wysoko cenię - również w kampanii wyborczej dobrze oceniałem - działanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale to nie oznacza, że PSL czy w wymiarze sejmowym czy senackim może być koalicjantem. Na razie deklaracje liderów PSL są jednoznaczne - chcą pozostać częścią obozu opozycyjnego.

[polecam:https://niezalezna.pl/293254-senator-po-pochwalil-sie-propozycja-objecia-teki-ministra-szef-kprm-cos-mu-przypomnial]

Zdaniem Gowina, "jeżeli dojdzie do poszerzenia koalicji - czy w Sejmie, czy w Senacie - a prawdopodobnie poszerzenie koalicji wymagałoby uzgodnień i na poziomie sejmowym czy rządowym i na poziomie senackim - to najpierw musi być to porozumienie, poszerzenie programowe".

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

[polecam:https://niezalezna.pl/293080-czego-boi-sie-schetyna-opublikowal-senacka-odezwe-napisal-w-niej-o-korupcji-politycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl