Premier o szczegółach budżetu: Dołączyliśmy do 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata

premier Mateusz Morawiecki w Senacie / Fot. Krystian Maj / KPRM

  

Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając w Senacie budżet na 2019 roku podkreślił, że znalazły się tam zrównoważone cele w ramach rozwoju regionalnego, terytorialnego, zrównoważone społecznie. Ponadto szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że Polska dołączyła do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, jako pierwszy kraj od ponad 10 lat w rankingu FTSE Russell.

Premier powiedział, że mechanizm budżetowy jest jednym z głównych elementów prowadzenia polityki.

Ten budżet proponuje zrównoważone cele w ramach rozwoju regionalnego, terytorialnego ale również zrównoważone społecznie (...), to nam przede wszystkim przyświeca.
- powiedział premier.

 
Szef rządu podstawowe parametry budżetowe zaznaczając, że pierwszy z nich to deficyt budżetowy. Wyjaśnił, że deficyt budżetowy za zeszły rok jest jeszcze liczony, ale prawdopodobnie będzie to 10-11 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych wyniósł prawdopodobnie ok. 0,5 proc. PKB.

Stanie się tak ze względu przede wszystkim na skuteczną politykę podatkową.
- podkreślił premier.

Dlatego, jak zaznaczył, jest bardzo optymistycznie nastawiony, jeśli chodzi o budżet na 2019 r., z deficytem w wysokości 28,5 mld zł. Ocenił, że to jest konserwatywne założenie.

Tutaj raczej będziemy mogli pochwalić się lepszym wykonaniem niż to wstępne założenie.
- mówił premier.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

CBA kontroluje Urząd Miejski

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Urząd Miejski w Strzyżowie (woj. podkarpackie) i decyzje burmistrza o ulgach w podatku.

Sekretarz gminy Strzyżów Mieczysław Marczak potwierdził, że od 3 czerwca trwa kontrola CBA w urzędzie miejskim.

"Kontrola prowadzona jest z inicjatywy CBA i dotyczy udzielania wybranym osobom fizycznym i prawnym ulg w spłacie zaległego podatku od nieruchomości i podatku rolnego w latach 2012-2018. W urzędzie wyznaczono osobę do kontaktu z kontrolującymi i przekazano kopie wskazanych przez CBA dokumentów"

- zaznaczył sekretarz.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział, że kontrolę strzyżowskiego urzędu prowadzą funkcjonariusze z rzeszowskiej delegatury CBA.

"Agenci CBA sprawdzają, jak były weryfikowane wnioski osób i firm ubiegających się w gminie o zwolnienia podatkowe. Chcemy wiedzieć, czy postępowania w tej sprawie były przeprowadzone rzetelnie, decyzje o ulgach w zaległych podatkach - zasadne"

- wyjaśnił.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą decyzje o ulgach muszą spełniać przesłanki ważnego interesu podatnika lub ważnego interesu publicznego.

Kontrole CBA trwają trzy miesiące - w Strzyżowie powinna się zakończyć na początku września, ale zgodnie z ustawą o CBA - w szczególnie ważnych przypadkach - szef Biura może ją przedłużyć maksymalnie do sześciu miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl