Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że zatrzymań w tej sprawie dokonali agenci z rzeszowskiej delegatury Biura.

Zatrzymani mieli zajmować się m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu, poświadczających nieprawdę pustych faktur oraz faktur dokumentujących eksport towarów, do którego nie doszło. Łańcuszek firm miał prowadzić pomiędzy sobą pozorny obrót towarami. Później towar - również fikcyjnie - miał opuszczać Polskę.

Brodowski podał, że wystawione przez nich fikcyjne faktury VAT opiewają na kwotę blisko 4 mln zł, z czego kwota uszczuplenia podatku VAT jest nie mniejsza niż 800 tys. zł.

Śledztwo CBA nadzoruje podkarpacki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Po przekazaniu zatrzymanych i zgromadzonych przeciw nim materiałów prokuraturze zatrzymani mają usłyszeć zarzuty.

Według śledczych, nie są to ostatnie czynności w tej sprawie. "Ze względu na wielowątkowość śledztwa niewykluczone są kolejne zatrzymania i postawienie kolejnych zarzutów" - zaznaczył Brodowski.