Historia agencji, która ochraniała WOŚP. Solidna, profesjonalna, doświadczona – pisano o niej

zdjęcie ilustracyjne / RyanMcGuire; pixabay.com / Creative Commons CC0

Dorota Kania

Szefowa działu krajowego „Gazety Polskiej Codziennie”, redaktor naczelna Telewizji Republika, wicenaczelna portalu Niezależna.pl oraz dziennikarka śledcza „Gazety Polskiej”.

Kontakt z autorem

  

Agencja Ochrony „Tajfun”, która zabezpieczała gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie była nowicjuszem. W Gdańsku działała od 10 lat – ochraniała m.in. prestiżowe imprezy, takie jak Jarmark Dominikański, oraz wygrywała ogłoszone przez miasto przetargi. Jej przedstawiciele pojawiali się w mediach i byli cytowani jako specjaliści od ochrony, o czym bez trudu można się przekonać, przeglądając portale internetowe, na przykład portal gazeta.pl.

Agencja „Tajfun” znalazła się w centrum uwagi mediów po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W trakcie 27. Finału WOŚP w Gdańsku został on na scenie pchnięty nożem przez Stefana W. Prezydent na skutek odniesionych ran zmarł kilkanaście godzin później. Z większości przekazów można było wywnioskować, że firma „Tajfun” jest jedną z wielu mało znaczących agencji ochrony, chociaż z jej dotychczasowej działalności wyłania się zupełnie inny obraz.

Zanim Gracjan Zwolak (szef agencji „Tajfun”)uzyskał koncesję od MSWiA, od kwietnia 2007 roku pracował w gdańskiej stoczni Maritim Shipyard jako kierownik działu ochrony i zabezpieczenia.

„Darzymy pana Gracjana Zwolak pełnym zaufaniem i z całą odpowiedzialnością możemy polecić współpracę z nim jako koncesjonowanym podmiotem ochrony osób i mienia”.
- napisał w 2010 roku wiceprezes zarządu Maritim Shipyard Albin Baran, brat właściciela stoczni Janusza Barana, byłego prezydenta Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, udziałowca spółki „Caravana”, w której zasiadał razem z Mohammedem Al-Kafagi oraz Jackiem Merklem, współzałożycielem Platformy Obywatelskiej.

Pracownicy „Tajfuna” ochraniali w Gdańsku m.in. nocny klub „Kabaret Evan”, z którego otrzymali pozytywne referencje, podobnie jak z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

„Firma >>Tajfun<< świadczyła w latach 2016–2017 usługi ochroniarskie oraz transportowe przy przywracaniu nieruchomości Gminy Miasta Gdańska w wyniku jego samowolnego naruszenia przez osoby organizujące stanowiska handlowe w miejscach do tego nie wyznaczonych (...). Pracowników cechuje profesjonalizm oraz wysoki poziom kultury osobistej. Działania pracowników agencji ochrony >>Tajfun<< zapewniły bezpieczeństwo urzędników w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych”.

– napisał w sierpniu ubiegłego roku w liście referencyjnym Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ w Gdańsku.

O agencji „Tajfun” w samych superlatywach pisał w 2009 roku ówczesny szef zarządzający Agencji Strategii Eventowych Kombinat Artystyczny Grzegorz Szczuka (obecnie dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk).

„Pragniemy móc każdorazowo współpracować z tak doskonale prezentującymi się firmami jak agencja >>Tajfun<<. Wysoki poziom świadczonych usług, dobre przygotowanie logistyczne – to zaledwie część zalet, które charakteryzują tę firmę. (…) Gorąco zachęcamy wszystkich tych, którym zależy na współpracy z profesjonalną firmą zajmująca się ochroną mienia oraz imprez masowych, do korzystania z usługi Agencji Ochrony Tajfun”.
- napisał Grzegorz Szczuka.

Takich referencji można znaleźć znacznie więcej – usługi Agencji Ochrony „Tajfun” polecała m.in. Mennica Polska, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Stocznia Gdańska i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ochrony Ptaków.

Historia agencji ochrony
Po 1989 roku jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać w Polsce agencje ochrony. Ich właścicielami byli najczęściej byli gangsterzy, milicjanci lub funkcjonariusze służb specjalnych PRL. Klasycznym przykładem był Edward Misztal, dowódca specjalnej jednostki, która w PRL-u przeprowadzała napady na opozycjonistów – jedną z jej najsłynniejszych akcji była pacyfikacja członków Komitetu Prymasowskiego. W III RP Misztal założył Agencję Ochrony 909 i był komentatorem w mediach – m.in. w TVN24. Inna słynna agencja założona przez funkcjonariuszy SB to firma Konsalnet, której udziałowcami byli m.in Aleksander Makowski i Wiesław Bednarz. Po 1989 roku swoje agencje mieli gangsterzy z największych grup przestępczych, m.in. Nikodem Skotarczak z Gdańska, Henryk Niewiadomski ps. Dziad z Wołomina czy Andrzej Kolikowski ps. Pershing z Pruszkowa. Ich działanie polegało na tym, że najpierw przestępcy dokonywali napadów (np. na lokale), a następnie proponowali „ochronę”. Pierwsza ustawa dotycząca działalności agencji ochrony weszła w życie dopiero w 1998 roku – od tego czasu była wielokrotnie nowelizowana – ostatni raz w 2018 roku.

Więcej na temat agencji ochrony „Tajfun” w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska” już dostępnym w sprzedaży:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Von der Leyen wyjaśnia "europejską koncepcję życia". Padły słowa o wartościach

Ursula von der Leyen / By European Parliament from EU - Ursula von der Leyen presents her vision to MEPs, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80488598

  

Wolność, równość, demokracja i poszanowanie godności człowieka - takie wartości UE wymieniła przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w tekście opublikowanym dzisiaj przez włoski dziennik "La Repubblica".

"Te wartości i nasze przywiązanie do nich stanowią nasze fundamenty. (...) gwarantują nam wolność, którą dzisiaj się cieszymy. Określają i obejmują autentyczne znaczenie naszej Unii"- napisała von der Leyen.

Tekst jej wystąpienia powstał dla sieci europejskich dzienników LENA, do której należą także między innymi hiszpański "El Pais", niemiecki "Die Welt" i francuski "Le Figaro".

Przyszła przewodnicząca KE podkreśliła:

"Powinniśmy być dumni z naszego europejskiego stylu życia we wszystkich jego formach i wymiarach i musimy go stale zachowywać, chronić i kultywować".

Przedstawiając "europejską koncepcję życia", von der Leyen zaznaczyła, że oznacza ona "budowę Unii równości, w której wszyscy mamy te same możliwości", zapewnienie wszystkim wiedzy, wykształcenia i kompetencji koniecznych do tego, by "godnie żyć i pracować", dostęp do niezbędnych usług i "świadomość poczucia bezpieczeństwa w naszych domach i na naszych ulicach". Następnie wymieniła obowiązek ochrony osób najsłabszych.

"Styl życia europejskiego utrwalił się za wysoką cenę i w obliczu wielkich poświęceń. Nigdy nie powinien być brany za pewnik, ponieważ nie jest ani niezmienny, ani zagwarantowany na zawsze. Dowodzi tego fakt, że jest poddawany pod dyskusję codziennie przez antyeuropejczyków wewnątrz Unii i poza nią"

- stwierdziła von der Leyen.

Dodała: "Widzieliśmy zagraniczne siły ingerujące w nasze wybory z zewnątrz. I widzieliśmy też naszych populistów, którzy skandując tanie nacjonalistyczne slogany, starają się nas zdestabilizować od wewnątrz".

Przyszła szefowa KE wyraziła przekonanie, że nie można pozwolić takim siłom na to, by "przywłaszczyły sobie definicję stylu życia europejskiego, wynaturzając ją".

Siły te, oceniła, "chcą wypaczyć jej znaczenie i zamienić w jej przeciwieństwo", a także zachwiać wspólnymi podstawami i siać niezgodę.

"Wierzą one w politykę, która ogranicza się do sygnalizowania problemów zamiast je rozwiązywać. Musimy zwalczać to zjawisko"

- dodała von der Leyen.

Zaznaczyła, że spośród wszystkich stylów życia i systemów wartości na świecie ona wybiera ten europejski i, jak wyjaśniła, "naszą Unię solidarności, tolerancji i wiarygodności".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl