Rzeźby Augusta Zamoyskiego w polskich rękach

Rzeźba Zamoyskiego w muzeum w Pampulha w Brazylii / Cid Costa Neto - Praca własna/creativecommons.org/licenses/by/2.5/

  

Muzeum Narodowe w Warszawie zawarło umowę o zakupie rzeźb i praw autorskich do spuścizny artystycznej rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Negocjowana od kilku lat w MKiDN umowa zakończyła się zakupem 89 prac artysty. Rzeźby będzie można zobaczyć w maju na poświęconej Zamoyskiemu wystawie.

Zmarły na emigracji we Francji August Zamoyski (1893–1970) był w Polsce międzywojennej, zwłaszcza w kręgach artystycznych, postacią niezmiernie popularną. Pochodził z arystokratycznej rodziny, która nie tolerowała jego fascynacji pracą rzeźbiarza, a przede wszystkim nie była przychylna małżeństwu z włoską tancerką Ritą Sacchetto. August Zamoyski rozstał się więc z rodziną i rodzinnym majątkiem w Jabłoniu (woj. lubelskie), zaprzyjaźnił się z grupą polskich formistów (Leon Chwistek, Witkacy, Tytus Czyżewski) i przeniósł do Zakopanego. Czas II wojny światowej spędził w Brazylii, zaś do ostatnich swoich dni mieszkał na południu Francji.

Twórczość jego, przez lata w Polsce mało znaną i niedocenianą, można podzielić na trzy główne okresy: formistyczny (1918–1924), realistyczny (1924–1950) i ekspresjonizmu w nowej interpretacji (1950–1970). Rzeźbiarz dość gwałtownie przechodził z jednego okresu w następny, demonstrując to na przykład rozbijaniem swoich rzeźb wykonanych w latach poprzednich (na wystawie w 1923 r. pt. „Koniec formizmu”). Wspólną cechą rzeźbiarskiego zainteresowania Zamoyskiego we wszystkich okresach jego twórczości była postać człowieka i jego portret. Zaczął od formistycznych eksperymentów, by po czasie kamiennych realistycznych wizerunków dojść do przeżyć głęboko religijnych wy-rażanych dramatyczną, ekspresyjną formą.

Wśród dzieł Augusta Zamoyskiego, jakie pozostały w Brazylii, najbardziej znany jest pomnik Fryderyka Chopina w Rio de Janerio oraz rzeźba „Nu” przedstawiająca kobiecy akt, przechowywana w Muzeum Sztuki w Belo Horizonte. Tematy religijne w twórczości Zamoyskiego prezentowały takie prace, jak: „Św. Jan Chrzciciel”, „Pieta” czy przeznaczone na własny grób „Zmartwychwstanie”.

Projekt rzeźby „Zmartwychwstanie” znalazł się obecnie wśród 89 prac Augusta Zamoyskiego zakupionych we Francji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Narodowego w Warszawie (dla oddziału w warszawskiej Królikarni). Pozyskano również prawa autorskie do spuścizny artystycznej Zamoyskiego. Rzeźby (pochodzące ze wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego) po renowacji będą pokazane po raz pierwszy publicznie w maju br. na wystawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, później przekazane do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mimo stanowionego prawa, dalej jest problem. Kombatanci nie wchodzą bez kolejki

/ / fot. pixabay.com

  

Kombatanci nie mogą się doprosić o świadczenie rehabilitacyjne bez skierowania – czytamy w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku".

Jak przypomina dziennik, ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyznaje kombatantom, inwalidom wojennym i wojskowym szczególne uprawnienia.

Mają oni prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach oraz korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez skierowania

- wylicza Sylwia Wądrzyk-Bularz, dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

W artykule zwrócono uwagę, że szybsza ścieżka nie dotyczy jednak świadczeń z rehabilitacji.

Ten zapis jest wbrew przyjętej ustawie, która mówi, że kombatanci do lekarza specjalisty nie potrzebują skierowania. Tymczasem lekarz rehabilitant został z tego wyłączony i do niego trzeba mieć skierowanie - to podważa zasadę, która została wstępnie ustalona

- mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ppłk dr inż. Leonard Kapiszewski, prezes Rady Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość.

Jak czytamy, z tym problemem kombatanci zgłaszali się do Ministerstwa Zdrowia. "Wystąpiliśmy w tej sprawie do resortu i odpowiedzieli nam, że ją przeanalizują i zbadają" - dzieli się z "Naszym Dziennikiem" ppłk Kapiszewski.

Także Julita Turos, p.o. rzecznika prasowego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformowała, że UdSKiOR wystosował oficjalne pismo do ministra zdrowia i będzie "zabiegać o poszerzenie uprawnień kombatanckich w tej sprawie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl