Minister ujawnił: Trwają prace nad przepisami regulującymi zasady wykonywania przewozów osób

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Dążymy do tego, by każdy kto świadczy usługi przewozów pasażerskich samochodami osobowymi, musiał spełnić te same wymagania – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że wszystkie firmy muszą spełnić warunki wynikające z równości konkurencji.

Wczoraj warszawscy taksówkarze protestowali pod Ministerstwem Cyfryzacji przeciw wspieraniu firmy Uber. Za takie uważają wsparcie resortu dla inwestycji Ubera w centrum inżynieryjne w Krakowie.

W stolicy Małopolski powstanie pierwsze poza USA centrum inżynieryjne Ubera, w którym będzie rozwijany projekt elektrycznego roweru Jump. Amerykańska firma planuje zainwestować tam do końca 2019 r. 26 mln zł i zwiększyć zatrudnienie o 200 osób, do 500.

Minister Adamczyk, pytany dziś na antenie Radia Kraków o obawy polskich taksówkarzy związane z konkurencją ze strony Ubera, zaznaczył, że resort przez niego kierowany dąży do wypracowania reguł, żeby każdy, kto świadczy usługi przewozów pasażerskich samochodami osobowymi, musiał spełnić te same wymagania.

„Jeśli chodzi o licencje, to jeśli licencja to zaświadczenie o niekaralności, badanie lekarskie, które potwierdza, że kierowca jest zdrowy psychicznie i zaświadczenie o rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli te warunki są spełnione, jest licencja. To daje wszystkim usługobiorcom pewność, że oni i ich bliscy są bezpieczni. Samochodem kieruje osoba niekarana, zdrowa psychicznie, posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami. Dzisiaj się zdarza, że takie usługi są realizowane przez obcokrajowców, którzy nieraz nie mają uprawnień do prowadzenia samochodu”

- mówił szef resortu infrastruktury w rozmowie w Radiu Kraków.

„Rynek trzeba uporządkować. Rozumiem taksówkarzy. Oni też rozumieją, że nowoczesne technologie dają nowe możliwości zamówienia transportu. Oni muszą podążać za zmianami. Równość szans na rynku przewozowym to podstawa” - podkreślił Adamczyk.

Wyjaśnił, że trwają prace nad przepisami regulującymi zasady wykonywania przewozów osób samochodami osobowymi – nowe prawo jest obecnie procedowane w Kancelarii Premiera.

„Wszystkie firmy muszą spełnić warunki wynikające z równości konkurencji. Polska jest takim krajem. Między innymi firma Uber to rozumie. Każdy w Polsce powinien płacić podatki, podlegać prawu i na takich samych zasadach wykonywać swoje usługi. Dedykuje tę wypowiedź taksówkarzom. Oni są zaniepokojeni, że część usług na rynku wykonywana jest przez kierowców, którzy nie płacą podatków w Polsce. Stąd jest nierówny rynek usług. Pracujemy nad tym. Ustawa nam w tym pomoże. To jest procedowane w Kancelarii Premiera. To zabezpieczy te zasady, biorąc pod uwagę zmieniające się otoczenie i nowe technologie”

- dodał Adamczyk.

Minister pytany, o projekt ustawy dotyczący jawności wynagrodzeń w NBP, ocenił, że jest spełnienie obietnic złożonych przez PiS.

„Te wszystkie informacje muszą być jawne. Nie może być tak, że prosta tabelka z wynagrodzeniami kierownictwa NBP nie może być opublikowana. Te przepisy trzeba zmienić. Co do wynagrodzenia prezesa i wiceprezesów, będzie to ustalone w oparciu o ogólne przepisy. Wynagrodzenie pracowników określi zarząd. Te dane będą jawne i dostępne. Będzie to miało charakter publiczny”

- zapowiedział minister infrastruktury.

„Dla nas jawność jest ważna. Zarobki szefów NBP powinny być jawne. Brak dostępu do tego nie powinien budzić emocji. Dobrym pomysłem jest, żeby okres jawności obejmował lata wcześniejsze. Poznamy wysokość wynagrodzeń kierownictwa NBP od 1995 r.”

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Masowa kwarantanna w Izraelu. Dzieci miały styczność z koronawirusem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Izraelskie ministerstwo oświaty zaleciło w niedzielę ok. dwustu uczniom pozostanie w domu na 14-dniowej kwarantannie. Mieli oni kontakt z chrześcijańskimi pielgrzymami przybyłymi z Korei Południowej. U 18 osób po powrocie do kraju wykryto nowego koronawirusa.

Ministerstwo nakazało także poddać się kwarantannie 18 nauczycielom i ochroniarzowi, którzy zajmowali się młodzieżą podczas kontaktów z pielgrzymami z Korei Płd.

Izraelskie ministerstwo zdrowia opublikowało w sobotę na swej stronie internetowej szczegóły pielgrzymki turystów z Kolei Południowej i zwróciło się z apelem do mieszkańców kraju, którzy mieli kontakt z nimi, aby poddali się kwarantannie i skontaktowali się z władzami sanitarnymi.

Władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia się koronawirusem przez Izraelkę, która przebywała na kwarantannie w Japonii na wycieczkowcu Diamond Princess i w tym tygodniu wróciła do kraju.

W sobotę 200 nieizraelskich pasażerów, którzy przylecieli z Seulu, nie wysiadło z samolotu na lotnisku Ben Guriona w Tel-Awiwie, gdyż władze izraelskie wydały zakaz ich wpuszczenia na swe terytorium w ramach walki z nowym koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia potwierdziło w niedzielę w komunikacie, że zakaz wjazdu dotyczy też obywateli nieizraelskich przybywających z Japonii. Wprowadzono też nakaz 14-dniowej kwarantanny domowej dla wszystkich Izraelczyków powracających z Japonii, Chin, Korei Południowej. Hongkongu, Makau, Singapuru i Tajlandii.

Poza tym wszyscy, który w ciągu ostatnich 14 dni przebywali na Tajwanie, we Włoszech i Australii i rozwija się u nich choroba, powinni być zbadani

- głosi komunikat izraelskiego ministerstwa zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts