Gang okradający tiry rozbity

CBŚP / cbsp.policja.pl

  

Policjanci CBŚP z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o okradanie tirów. W wyniku dużej akcji zatrzymano 10 osób, wszystkie zostały aresztowane – poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i w licznych kradzieżach na terenie Polski i innych krajów Europy. Sąd zastosował wobec nich trzymiesięczne areszty.

Śledztwo w tej sprawie od wielu miesięcy realizują policjanci z zarządu CBŚP w Gorzowie wspólnie z tamtejszą prokuraturą okręgową. Ustalono, że w przestępczą działalność może być zamieszanych kilku mieszkańców Gorzowa.

Według śledczych, grupa mogła działać od co najmniej dwóch lat. W tym czasie jej członkowie stworzyli hermetyczną strukturę z wyraźnym podziałem ról i zadań.

Z ustaleń policjantów wynika, że towary były kradzione z samochodów ciężarowych metodą na tzw. "plandekę". Łupem złodziei padał przede wszystkim drogi sprzęt elektroniczny, ale także markowa odzież, kosmetyki oraz inne wartościowe rzeczy. Kradzieży dokonywano w nocy na polskich oraz zagranicznych parkingach znajdujących się przy drogach ekspresowych i autostradach.

Schemat przestępstw był zawsze podobny. Po dokładnym sprawdzeniu parkingu i upewnieniu się, że kierowcy śpią, sprawcy nacinali plandeki naczep i natrafiając na cenny ładunek kradli go. Jednorazowe straty pokrzywdzeni szacowali na setki tysięcy złotych. Kradziony towar najczęściej był sprzedawany w Polsce.

W przeprowadzonej w pierwszej połowie stycznia br. akcji wymierzonej przeciwko grupie wzięło udział około 200 funkcjonariuszy CBŚP z Gorzowa, Szczecina, Poznania i Wrocławia, policjanci z komend wojewódzkich z Gorzowie i Katowicach, funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie. Towarzyszyli im policjanci z Czech, Austrii i Niemiec, co wynikało ze wspólnych działań koordynowanych przez Europol.

Pierwszych sześć osób wpadło w okolicach Skwierzyny w Lubuskiem, gdzie właśnie był rozładowywany skradziony towar. Kolejne cztery zatrzymano w Gorzowie. Czynności w sprawie wykonywano również w Poznaniu, w Gliwicach oraz w woj. opolskim.

Podczas realizacji przeszukano 30 mieszkań, piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych użytkowanych przez zatrzymanych. Zabezpieczono liczne dowody oraz odzyskano towar skradziony z dwóch transportów - kilkaset szt. sprzętów AGD czy elektronarzędzi ogrodowych o wartości ponad 500 tys. zł.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody należące do podejrzanych o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln zł. Śledczy wystąpili również o zabezpieczenie części majątku zatrzymanych o wartości blisko 800 tys. zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojska amerykańskie opuściły miasta kontrolowane przez Kurdów. Na miejscu syryjscy żołnierze

/ US army - zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nasze wojska na dobre opuściły kontrolowane przez Kurdów miasta Ar-Rakka i As-Saura na północy kraju – poinformowało w środę dowództwo amerykańskiej armii w Syrii. Wcześniej do Ar-Rakki wkroczyły wojska syryjskie, wspomagane przez siły rosyjskie.

Siły koalicyjne kontynuują swój cel, jakim jest wycofywanie się z północno-wschodniej Syrii. 16 października opuściliśmy cementownię Lafarge oraz miasta Ar-Rakkę i As-Saurę

- brzmi komunikat służby prasowej sił amerykańskich w Syrii.

Wcześniej syryjscy żołnierze, wspierani przez wojska rosyjskie, wkroczyli do położonego nad Eufratem miasta Ar-Rakka i zaczęli organizować tam punkty obserwacyjne.

Wkroczenie wojsk syryjskich do Ar-Rakki to efekt niedzielnego porozumienia, jakie zawarli Kurdowie z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ramach tej umowy armia syryjska, wspierana przez siły rosyjskie, ma stawić czoło ofensywie Turcji w północno-wschodniej Syrii, kontrolowanej do tej pory przez siły kurdyjskie.

Ar-Rakka była stolicą kalifatu Państwa Islamskiego w latach 2014-17. Z rąk dżihadystów Kurdowie odbili ją w październiku 2017 roku przy dużym wsparciu sił amerykańskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl