Ilu zagranicznych żołnierzy popełniło w Polsce przestępstwo? Prokuratura ujawnia

zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Według informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową w 28 sprawach prowadzonych przez polskich śledczych „jest lub było podejrzanych, czy podejrzewanych o popełnienie czynów zabronionych kodeksem karnym" 41 członków sił zbrojnych obcych państw. „Sprawy niektórych już przekazano do osądzenia obcym wymiarom sprawiedliwości” - informuje Prokuratura Krajowa.

Z przedstawionych danych wynika, że pomiędzy 2015 r. a 2018 r. 41 członków sił zbrojnych państw obcych, było lub nadal jest podejrzewanych o popełnienie przestępstw w 28 sprawach. 22 sprawy dotyczą 35 członków sił zbrojnych USA. Ponadto o popełnienie przestępstw karnych w Polsce są lub byli podejrzani w pojedynczych, odrębnych sprawach członkowie sił zbrojnych: Niemiec, Litwy, Chorwacji, Kanady, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Żadna ze spraw nie była prowadzona przed polskim sądem. Do przekazania ścigania doszło w 12 przypadkach, w tym władzom chorwackim – 1 sprawa, władzom Wielkiej Brytanii – 1 sprawa, władzom Kanady – 1 sprawa, władzom Litwy – 1 sprawa, władzom USA – 8 spraw dotyczących 12 osób. Spośród nieprzekazanych 16 spraw 15 pozostaje w biegu, natomiast jedna sprawa została umorzona.

Informacja ta dotyczy okresu od 1 czerwca 2015 r. do 30 listopada 2018 r. Jak poinformował Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski za okres wcześniejszy nie ma rejestrów obejmujących odrębne statystyki zdarzeń dla spraw dotyczących żołnierzy obcych sił zbrojnych.

Informację dotyczącą liczby spraw i czynów zabronionych, wyczerpujących znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym Prokurator Krajowy przekazał odpowiadając na interpelację posłanki PiS Anny Marii Siarkowskiej zasiadającej m.in. w sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Z informacji przekazanej przez Święczkowskiego w odpowiedzi na interpelację poselską wynika, że podejrzenia polskich prokuratorów wobec członków obcych sił zbrojnych dotyczyły najczęściej (lub dotyczą, jeśli sprawy są w toku) spowodowania wypadku w ruchu, w tym poważnego wypadku, którego następstwem jest śmierć osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu - 6 spraw. 4 sprawy dotyczyły prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Taka sama liczba spraw dotyczyłą zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy. Z kolei 3 sprawy dotyczą udziału w bójce lub pobiciu, 3 - kradzieży, a 2 - samowolnego dysponowania bronią.

W pojedynczych sprawach zastosowanie miały artykuły dot. m.in. gróźb karalnych, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, nieostrożnego obchodzenia się ze środkami walki, przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej, nieumyślnego ujawnienia informacji niejawnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niszczyciel rakietowy USA płynie do Odessy

zdjęcie ilustracyjne / Alan J. Baribeau Wikipedia.org

  

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął dziś na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Sztab marynarki wojennej Ukrainy potwierdził, że USS Donald Cook zawinie do Odessy 25 lutego. Po informacji, że Amerykanie wpłynęli na Morze Czarne, rosyjska agencja TASS przekazała, że do ich obserwacji Rosja wysłała mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo i okręt zwiadowczy Iwan Churs.

USS Donald Cook uzbrojony jest m.in. w pociski manewrujące Tomahawk. Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej oświadczyło, że niszczyciel uczestniczy „w operacji na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie oraz wzmocnienia gotowości bojowej i potencjału marynarki wojennej wraz z sojusznikami z NATO i partnerami w regionie”.

Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl