Ilu zagranicznych żołnierzy popełniło w Polsce przestępstwo? Prokuratura ujawnia

zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Według informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową w 28 sprawach prowadzonych przez polskich śledczych „jest lub było podejrzanych, czy podejrzewanych o popełnienie czynów zabronionych kodeksem karnym" 41 członków sił zbrojnych obcych państw. „Sprawy niektórych już przekazano do osądzenia obcym wymiarom sprawiedliwości” - informuje Prokuratura Krajowa.

Z przedstawionych danych wynika, że pomiędzy 2015 r. a 2018 r. 41 członków sił zbrojnych państw obcych, było lub nadal jest podejrzewanych o popełnienie przestępstw w 28 sprawach. 22 sprawy dotyczą 35 członków sił zbrojnych USA. Ponadto o popełnienie przestępstw karnych w Polsce są lub byli podejrzani w pojedynczych, odrębnych sprawach członkowie sił zbrojnych: Niemiec, Litwy, Chorwacji, Kanady, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Żadna ze spraw nie była prowadzona przed polskim sądem. Do przekazania ścigania doszło w 12 przypadkach, w tym władzom chorwackim – 1 sprawa, władzom Wielkiej Brytanii – 1 sprawa, władzom Kanady – 1 sprawa, władzom Litwy – 1 sprawa, władzom USA – 8 spraw dotyczących 12 osób. Spośród nieprzekazanych 16 spraw 15 pozostaje w biegu, natomiast jedna sprawa została umorzona.

Informacja ta dotyczy okresu od 1 czerwca 2015 r. do 30 listopada 2018 r. Jak poinformował Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski za okres wcześniejszy nie ma rejestrów obejmujących odrębne statystyki zdarzeń dla spraw dotyczących żołnierzy obcych sił zbrojnych.

Informację dotyczącą liczby spraw i czynów zabronionych, wyczerpujących znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym Prokurator Krajowy przekazał odpowiadając na interpelację posłanki PiS Anny Marii Siarkowskiej zasiadającej m.in. w sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Z informacji przekazanej przez Święczkowskiego w odpowiedzi na interpelację poselską wynika, że podejrzenia polskich prokuratorów wobec członków obcych sił zbrojnych dotyczyły najczęściej (lub dotyczą, jeśli sprawy są w toku) spowodowania wypadku w ruchu, w tym poważnego wypadku, którego następstwem jest śmierć osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu - 6 spraw. 4 sprawy dotyczyły prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Taka sama liczba spraw dotyczyłą zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy. Z kolei 3 sprawy dotyczą udziału w bójce lub pobiciu, 3 - kradzieży, a 2 - samowolnego dysponowania bronią.

W pojedynczych sprawach zastosowanie miały artykuły dot. m.in. gróźb karalnych, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, nieostrożnego obchodzenia się ze środkami walki, przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej, nieumyślnego ujawnienia informacji niejawnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gorąco przed szczytem G7

Zdjęcie ilustracyjne / By David Monniaux - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=434922

  

W pobliżu Biarritz doszło w piątek wieczorem do starć przeciwników szczytu G7 z policją - poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze. W starciach rannych zostało czterech policjantów, aresztowano 17 demonstrantów.

Do starć doszło w pobliżu obozu przeciwników G7 w niewielkiej miejscowości Urrugne, około 20 km od Biarritz, gdzie w sobotę rozpocznie trzydniowy szczyt grupy G7.

Protestujący próbowali zablokować policji drogę do obozu budując prowizoryczne barykady. Policjanci użyli broni na gumowe kule i gazu łzawiącego.

Nad bezpieczeństwem uczestników szczytu G7 w Biarritz czuwa ponad 13 000 policjantów i żandarmów. Przeciwnicy szczytu planują wielką demonstrację na sobotę w południe.

Francja już po raz siódmy organizuje szczyt najbardziej uprzemysłowionych państw. "Cały rok pracowaliśmy wraz z przedstawicielami ministerstw spraw wewnętrznych państw G7 nad tym, by szczyt w Biarritz był sukcesem" – zapewnił szef francuskiego MSW Christophe Castaner.

Jego zdaniem istnieje ryzyko wystąpień elementów dążących do starć i dopuszczających się przemocy. Od szczytu w Seattle przed dwudziestu laty systematycznie dochodzi do takich zajść – przypomniał.

G7 skupia najbardziej uprzemysłowione państwa świata (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada). Głównym tematem rozmów przywódców w Biarritz, kurortu na południowym zachodzie Francji, być walka z nierównościami, ale jak się oczekuje, będą oni dyskutować także o napięciach w Zatoce Perskiej, amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej czy kwestiach klimatycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl