"Biała Gwiazda" znów w grze! Wisła Kraków z licencją na grę w Ekstraklasie

Komisja Licencyjna Polskiego Związku Piłki Nożnej przywróciła Wiśle Kraków zawieszoną od 3 stycznia licencję na grę w ekstraklasie. To efekt ostatnich działań, które wyprowadzają krakowski klub na prostą. Wszystko wskazuje na to, że "Biała Gwiazda" może zostać uratowana.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Na początku stycznia komisja podjęła swoją decyzję ze względu na brak komunikacji z klubem. Jak tłumaczono, nie wiadomo było tak naprawdę kto jest właścicielem akcji Wisły S.A. i kto ma możliwość prawnego reprezentowania tego klubu. Osiem dni później komisja uchyliła zawieszenie licencji z tego powodu, ale jednocześnie zawiesiła ją ponownie, tym razem dlatego, że nie uzyskano "wiarygodnych informacji finansowych i wiarygodnej prognozy finansowej na resztę sezonu.

Obecnie prezesem Wisły Kraków jest Rafał Wisłocki, na stanowisko prezesa został powołany 4 stycznia. Wcześniej, bo do 22 grudnia ubiegłego roku prezesem piłkarskiej spółki była Marzena Sarapata, ale wraz z wiceprezesem Danielem Gołdą oraz radą nadzorczą podała się do dymisji, gdy większościowy pakiet - 60 procent akcji - przejął zarejestrowany w Luksemburgu fundusz Alelega, którego właścicielem jest Vanna Ly, francuski biznesmen pochodzenia kambodżańskiego, a pozostałe 40 procent udziałów trafiło do angielskiego funduszu Noble Capital Partner, reprezentowanego przez Szweda Matsa Hartlinga.

Nowi właściciele powołali na stanowisko tymczasowego prezesa Wisły SA Adama Pietrowskiego, ale nie spełnili warunku, który miał domknąć transakcję, czyli nie dokonali przelewu 12,2 mln złotych. Pieniądze te miały iść na spłatę najpilniejszych długów. Ponieważ poprzedni właściciel piłkarskiej spółki – Towarzystwo Sportowe Wisła - nie otrzymał w umówionym czasie potwierdzenia przelewu, 2 styczna wydano komunikat, że unieważnia się umowę sprzedaży, a właścicielem 100 procent akcji Wisły SA ponownie stało się Towarzystwo.

Sytuacja Wisły Kraków systematycznie się poprawia. Piłkarze potwierdzili, że otrzymali znaczą część zaległych pensji. To efekt pożyczki w wysokości czterech milionów złotych, jakiej udzieli klubowi: Jakub Błaszczykowski, Jarosław Królewski i Tomasz Jażdżyński. Pierwszy z wymienionych rozwiązał kontrakt z VfL Wolfsburg, wrócił do Polski i niewykluczone, że wiosną w Ekstraklasie będzie reprezentował Wisłę, z której przecież wyruszył do wielkiego piłkarskiego świata. W dodatku Wisła poleci na obóz do Turcji - znalazł się bowiem inwestor, który sfinansował zgrupowanie.

Wisła po 20 kolejkach z dorobkiem 29 punktów zajmuje ósme miejsce w tabeli ekstraklasy. Pierwszy mecz ligowy zagra 11 lutego z Górnikiem w Zabrzu.

 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wisła Kraków #ekstraklasa #licencja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo