Katastrofa w ZG Rudna. Śledztwo umorzone

ZG Rudna / By MOs810 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58307390

  

Z uwagi na brak czynu zabronionego Prokuratura Okręgowa w Legnicy umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy, do której doszło w listopadzie 2016 r. w należących do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach. Zginęło wówczas 8 górników, a 9 zostało poważnie poszkodowanych.

Śledztwo wykazało, że do katastrofy doszło w wyniku samoistnego wstrząsu górotworu.

- Zgromadzone dowody wykazały, że tego wstrząsu nie można było przewidzieć i, co za tym idzie, wyprowadzić wcześniej pracowników z zagrożonych terenów

 – powiedziała dzisiaj rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn.

Dodała, że "drobiazgowo prowadzone postępowanie" nie wykazało również uchybień w zakresie przestrzegania przepisów BHP. Dlatego też, z uwagi na brak czynu zabronionego, śledztwo zostało umorzone – przekazała prokurator Tkaczyszyn. Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocna, podlega zażaleniu.

- Na razie wpłynęło jedno zażalenie w tej sprawie

 – powiedział prokurator.

W rezultacie silnego samoistnego wstrząsu, do którego doszło 29 listopada, zginęło 8 górników, a 9 zostało poważnie poszkodowanych. Akcja ratunkowa trwała prawie dobę.

W kwietniu 2017 r. zakończyła prace komisja Wyższego Urzędu Górniczego, która badała przyczyny katastrofy. Przyjęte jednogłośnie ustalenia 17-osobowej komisji, w której skład weszli m.in. naukowcy i przedstawiciele nadzoru górniczego, potwierdziły podawane wcześniej naturalne, górnicze, przyczyny wypadku, do którego doszło 1140 m pod ziemią. Górników zabiło tąpnięcie spowodowane samoistnym wstrząsem górotworu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brazylia: 44 tys. żołnierzy walczy z pożarami

/ geralt

  

W Brazylii do walki z pożarami lasów w Amazonii oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tys. żołnierzy - podaje w sobotę Associated Press. Media informują o kilkuset nowych ogniskach pożaru.

Plany gaszenia pożarów lasów przedstawili w sobotę ministrowie obrony i środowiska Fernando Azevedo e Silva i Ricardo de Aquino Salles.

Dzień wcześniej prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał dekret o skierowaniu wojska do walki z pożarami. Zachodnie agencje zauważają, że prezydent podjął zdecydowane działania dopiero pod presją opinii międzynarodowej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7 we francuskim Biarritz.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z brazylijskim przywódcą i zaoferował mu amerykańską pomoc w walce z pożarami lasów w Amazonii.

W sobotę minister obrony oświadczył, że ze strony amerykańskiej nie skierowano konkretnej pomocy do walki z pożarami. Dodał, że po rozmowie telefonicznej przywódców nie podjęto żadnych kolejnych kroków.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl