Atom wyzwoli czystą energię

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; WikimediaImages

  

O konieczności budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przesądzają względy ekonomiczne (mimo wysokich kosztów budowy stosunkowo tania eksploatacja), zeroemisyjność i narzucona przez UE polityka odchodzenia od węgla na rzecz OZE.

Budowę pierwszego bloku polskiej elektrowni jądrowej o mocy 1–1,5 GW zaplanowanej na 2033 r. przewiduje listopadowy projekt „Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.” (PEP). Sześć bloków jądrowych ma zostać wybudowanych do 2043 r. Będą oddawane do użytku co dwa lata. Dysponować będą łączną mocą ok. 6–9 GW.

Jak uważa Ministerstwo Energii (ME) odpowiedzialne za projekt wybudowania elektrowni atomowej, jest to „inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Energetyka węglowa pozostanie filarem polskiej gospodarki, natomiast elektrownia jądrowa, która nie emituje CO2, pozwoli Polsce osiągnąć cele klimatyczne Unii Europejskiej”.

Resort wymienia siedem oczekiwanych rezultatów realizacji tej inwestycji. Wśród nich na pierwszych miejscach stawiana jest dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej oraz ustabilizowanie cen energii. ME podkreśla, że ceny paliwa jądrowego wahają się znacznie mniej niż ropy, gazu czy węgla. Ponadto mają niewielki wpływ na koszt produkcji prądu. Realizacja polskiej elektrowni jądrowej pozwoli także na uniknięcie opłat za emisję CO2 wprowadzonych przez Unię Europejską, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń atmosferycznych przez polską elektroenergetykę, stanowić także będzie stabilne źródło zasilania, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki planowej inwestycji zwiększy się również – i to o co najmniej 10 proc. – udział OZE w polskim miksie energetycznym.

W ostatnich miesiącach zwiększyły się szanse na rozpoczęcie fazy realizacyjnej tej tak ważnej inwestycji. Co prawda, jak zaznaczył minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ze względu na wysokie koszty jej budowy nie wchodzi w grę finansowanie kredytami z banków komercyjnych. Jednak w jednej z rozmów z portalem WNP.PL minister energii, Krzysztof Tchórzewski, poinformował, że budową naszej elektrowni jądrowej od strony kapitałowej zainteresowali się Amerykanie. Co więcej, stwierdził, że amerykańska oferta spełnia polskie oczekiwania.

– Ze strony USA jest deklaracja spełnienia naszego głównego warunku, czyli nie tylko sprzedaży technologii i budowy elektrowni, ale także wejścia kapitałowego, czyli uczestniczenia w kosztach

– stwierdził.

Oznacza to według Tchórzewskiego, że jest to nowe otwarcie i zupełnie inna perspektywa niż budowanie wszystkiego za własne pieniądze.

Wiele więc wskazuje na to, że to obecny rząd rozpocznie budowę tej inwestycji.

PGE EJ 1 sp. z o.o. to spółka Grupy Kapitałowej PGE, odpowiadająca za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Spółka ta odpowiada także za przeprowadzenie postępowania na wybór technologii przyszłej elektrowni jądrowej, a w przyszłości ma pełnić rolę jej operatora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mazowsze przygotowane na rozszerzone 500+

  

Województwo mazowieckie jest przygotowane na wprowadzenie rozszerzonej formuły programu Rodzina 500 plus na każde dziecko. "Mamy pieniądze zarówno na świadczenia, jak i na obsługę tych świadczeń" - powiedział Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

"Pomoc finansową otrzyma ok. 4,5 mln polskich rodzin, w samym województwie mazowieckim to będzie prawie milion dzieci. To będzie wzrost dwukrotny w stosunku do programu, który obowiązywał do tej pory"

- powiedział Kuberski.

Formuła programu została nie tylko rozszerzona, ale również uproszczona. "Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 zł na dziecko otrzyma, na adres e- mail, informację o przyznaniu świadczenia. Informację może otrzymać również osobiście. Uproszczony został również formularz. To da gwarancję, że w bardzo krótkim terminie to świadczenie zostanie wypłacone" - powiedział.

Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki, nie obawia się wprowadzenia programu na Mazowszu. "Sądzę, że doświadczenie, które już mamy, pozwoli nam poradzić sobie również z tym przedsięwzięciem. Do tej pory na Mazowszu środki były wypłacane zgodnie z prawem, zgodnie z oczekiwaniami. (...) Od 1 kwietnia 2016 r., kiedy program wystartował, do końca maja tego roku wypłaciliśmy na Mazowszu 20 mln 927 tys. świadczeń na kwotę ogólną 10 mld 434 mln zł. (...) Te środki trafiły do polskich rodzin, zmieniły bardzo obraz Mazowsza i Polski - powiedział.

Obecni na briefingu przedstawiciele mazowieckich samorządów zapewniali, że są przygotowani do obsługi dodatkowych wypłat pieniędzy w poszerzonej formule programu.

Przygotowanie do wypłaty świadczeń zadeklarował Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. "Zmiany, które zostały wprowadzone w nowelizacji przepisów od 1 lipca, znacznie ułatwiają wydawanie świadczeń mieszkańcom, skracają drogę administracyjną, co jest kluczowe. Zainteresowanie w Otwocku jest olbrzymie, mieszkańcy już pytają, kiedy można składać wnioski. Szacujemy, że do końca roku nasze miasto wyda w ramach tego programu ok. 27 mln zł. To olbrzymie wsparcie dla rodzin w naszym mieście" - powiedział.

Piotr Rybka, wójt gminy Żabia Wola, również zapewnił o gotowości do obsługi rozszerzonej formuły programu. "Programem ma być objęte 2 tys. 100 dzieci, praktycznie podwoi się liczba dzieci uzyskujących świadczenie" - powiedział. "W związku z rozszerzeniem programu do rodzin trafi dodatkowo ponad 6 mln zł. To środki, które w większości zostaną wydane na naszym terenie, co pobudza gospodarkę lokalną" - dodał.

Wnioski można składać od 1 lipca online, za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS, od 1 sierpnia - w formie papierowej - w urzędzie lub listownie. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeżeli rodzic złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Program Rodzina 500 plus wejdzie w życie w nowej formule od 1 lipca. Według nowych zasad, świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd środki były przekazywane na drugie dziecko, zaś uzyskanie środków na pierwsze było uzależnione od dochodu w rodzinie. Teraz środki otrzyma dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl