Atom wyzwoli czystą energię

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; WikimediaImages

  

O konieczności budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przesądzają względy ekonomiczne (mimo wysokich kosztów budowy stosunkowo tania eksploatacja), zeroemisyjność i narzucona przez UE polityka odchodzenia od węgla na rzecz OZE.

Budowę pierwszego bloku polskiej elektrowni jądrowej o mocy 1–1,5 GW zaplanowanej na 2033 r. przewiduje listopadowy projekt „Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.” (PEP). Sześć bloków jądrowych ma zostać wybudowanych do 2043 r. Będą oddawane do użytku co dwa lata. Dysponować będą łączną mocą ok. 6–9 GW.

Jak uważa Ministerstwo Energii (ME) odpowiedzialne za projekt wybudowania elektrowni atomowej, jest to „inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Energetyka węglowa pozostanie filarem polskiej gospodarki, natomiast elektrownia jądrowa, która nie emituje CO2, pozwoli Polsce osiągnąć cele klimatyczne Unii Europejskiej”.

Resort wymienia siedem oczekiwanych rezultatów realizacji tej inwestycji. Wśród nich na pierwszych miejscach stawiana jest dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej oraz ustabilizowanie cen energii. ME podkreśla, że ceny paliwa jądrowego wahają się znacznie mniej niż ropy, gazu czy węgla. Ponadto mają niewielki wpływ na koszt produkcji prądu. Realizacja polskiej elektrowni jądrowej pozwoli także na uniknięcie opłat za emisję CO2 wprowadzonych przez Unię Europejską, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń atmosferycznych przez polską elektroenergetykę, stanowić także będzie stabilne źródło zasilania, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki planowej inwestycji zwiększy się również – i to o co najmniej 10 proc. – udział OZE w polskim miksie energetycznym.

W ostatnich miesiącach zwiększyły się szanse na rozpoczęcie fazy realizacyjnej tej tak ważnej inwestycji. Co prawda, jak zaznaczył minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ze względu na wysokie koszty jej budowy nie wchodzi w grę finansowanie kredytami z banków komercyjnych. Jednak w jednej z rozmów z portalem WNP.PL minister energii, Krzysztof Tchórzewski, poinformował, że budową naszej elektrowni jądrowej od strony kapitałowej zainteresowali się Amerykanie. Co więcej, stwierdził, że amerykańska oferta spełnia polskie oczekiwania.

– Ze strony USA jest deklaracja spełnienia naszego głównego warunku, czyli nie tylko sprzedaży technologii i budowy elektrowni, ale także wejścia kapitałowego, czyli uczestniczenia w kosztach

– stwierdził.

Oznacza to według Tchórzewskiego, że jest to nowe otwarcie i zupełnie inna perspektywa niż budowanie wszystkiego za własne pieniądze.

Wiele więc wskazuje na to, że to obecny rząd rozpocznie budowę tej inwestycji.

PGE EJ 1 sp. z o.o. to spółka Grupy Kapitałowej PGE, odpowiadająca za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Spółka ta odpowiada także za przeprowadzenie postępowania na wybór technologii przyszłej elektrowni jądrowej, a w przyszłości ma pełnić rolę jej operatora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan zdrowia brytyjskiego premiera się pogorszył. Duda: "Jestem myślami z Borisem Johnsonem"

Boris Johnson, / twitter.com/BorisJohnson

  

Wieczorem brytyjskie media poinformowały, że premier Boris Johnson został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia płyną do brytyjskiego premiera z różnych krajów. Złożył je również prezydent Andrzej Duda. - Życzę mu pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia - napisał polski prezydent.

Jestem myślami z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia

- napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Według informacji przekazanych przez rzecznika biura premiera na Downing Street oraz przez media, Johnson miał problemy z oddychaniem, a przed przeniesieniem na oddział intensywnej terapii podano mu tlen. Nie jest podłączony do respiratora i cały czas jest przytomny. Respirator jednak znajduje się w pobliżu, gdyby stan zdrowia Johnsona wymagał jego użycia.


27 marca Johnson poinformował na Twitterze, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewnił, że są one łagodne zatem przez tydzień będzie się izolował w domu i stamtąd kierował rządem. W miniony piątek napisał, że choć zalecane siedem dni minęło, pozostanie w izolacji, bo niektóre objawy jeszcze nie ustąpiły. W niedzielę wieczorem Johnson trafił do szpitala, ale jak zapewniali jego rzecznicy, celem były rutynowe badania. Jeszcze w poniedziałek koło południa Johnson napisał na Twitterze, że czuje się dobrze i cały czas kieruje rządem.

[polecam:https://niezalezna.pl/321587-the-sun-boris-johnson-mial-problemy-z-oddychaniem-politycy-zycza-mu-powrotu-do-zdrowia]

Sytuacja niespodziewanie zmieniła się wieczorem. Downing Street poinformowało, że szef rządu trafił na oddział intensywnej terapii. Nie podano jednak zbyt wielu szczegółów na temat jego stanu zdrowia.

"Rząd kontynuuje pracę. Premier jest w bezpiecznych rękach i rząd będzie nadal skupiał się na tym aby kierunek działań premiera, wszystkie plany, które pozwolą nam pokonać koronawirusa i wyciągnąć kraj z tego wyzwania, były kontynuowane"

- oświadczył minister spraw zagranicznych Dominic Raab, który jako pierwszy sekretarz stanu przejął obowiązki Johnsona.

[polecam:https://niezalezna.pl/321582-premier-wielkiej-brytanii-na-oddziale-intensywnej-terapii-stan-jego-zdrowia-sie-pogorszyl]

Pałac Buckingham oświadczył wieczorem, że królowa Elżbieta II jest informowana o stanie zdrowia Johnsona. Poprzedniego wieczora monarchini wygłosiła orędzie do narodu - co robi jedynie w wyjątkowych sytuacjach - w którym zapewniała, że kraj przetrzyma tę epidemię.

Życzenia powrotu do zdrowia przesłali Johnsonowi politycy ze wszystkich opcji - m.in. jego poprzednicy na stanowisku premiera Theresa May i David Cameron, obecny minister finansów Rishi Sunak, nowy lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer i poprzedni Jeremy Corbyn, laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan,, szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon czy lider Partii Brexitu Nigel Farage. A także przywódcy Niemiec, Francji, Hiszpanii i wielu innych państw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts