Mamy to! Polacy nominowani do Oscara!

/ fot. Pixabay

  

Dziś po południu zostały ogłoszone nominacje do najważniejszych nagród w świecie filmu - Oscarów. Wśród kandydatów do statuetki za najlepszy film nieanglojęzyczny znalazła się "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Twórca ma też szansę na Oscara za reżyserię. Do Oscara nominowany został także autor zdjęć do "Zimnej wojny" Łukasz Żal. Zabrakło jedynie nominacji dla Joanny Kulig jako najlepszej aktorki, ale i tak jest bardzo dobrze! Trzymamy kciuki za naszych twórców!

A więc jednak! Zgodnie z przewidywaniami krytyków obsypana nagrodami "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na liście tytułów nominowanych do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Oprócz tego, szansę na Oscara ma Łukasz Żal, autor zdjęć. Do Oscara nominowany został również Paweł Pawlikowski - za reżyserię.

Choć film reżysera, który ma już na koncie Oscara za obraz "Ida", od początku był "pewniakiem", mówi się o ogromnej konkurencji. Najważniejszym przeciwnikiem "Zimnej wojny" jest teraz "Roma" Alfonso Cuarona. Nie dość, że film zebrał świetne recenzje i podobnie jak "Zimna wojna" został utrzymany w czarno-białej konwencji, to premiera filmu na Netfliksie została poprzedzona ogromną kampanią reklamową. Zwracał na to uwagę już jakiś czasu temu poseł Ryszard Czarnecki:

"Zimna Wojna" to film poruszający, sam w ramach przeglądu widziałem go drugi raz i myślę, że to dobra okazja, by spojrzeć na nasza historię przez pryzmat polskich artystów. Widzimy okropieństwo komunizmu i miłość, która jest ponadczasowa. 

- mówił europoseł w rozmowie z naszym portalem. Na pytanie naszej reporterki, czy "Zimna wojna" ma szansę na Oscara, Ryszard Czarnecki odpowiedział:

Nie będzie to łatwe, potężne pieniądze zainwestowano w promocję "Romy" Alfonso Cuaróna, konkurenta "Zimnej wojny". Przed nami zadanie trudne, ale nie mamy się czego wstydzić 

Film "Zimna wojna" opowiada romantyczną historię dwojga zakochanych w sobie muzyków - Zuli (Joanna Kulig) i Wiktora (Tomasz Kot).  On jest spokojnym i romantycznym pianistą oraz dyrygentem. Ona pewną siebie, charyzmatyczną śpiewaczką i tancerką. Ich relacja to uczuciowy rollercoaster. Mimo cyklicznych rozstań i wchodzenia w inne związki oboje mają pełną świadomość, że kochają wyłącznie siebie nawzajem.

Nie znamy powodów ich często nieracjonalnych wyborów, a jednak wszystkie je rozumiemy bez analiz. Dziwi nas ta historia, ale bezkrytycznie ją przyjmujemy. Wierzymy w to love story, mimo że jest bardzo niestandardowe. Pawlikowski uczynił z rzeczywistości lat 50. i 60. podatny grunt do stworzenia tła opowieści. Atmosfera absurdów i groza reżimu komunizmu, choć pojawiają się symbolicznie, tworzą mocny fundament, na którym Pawlikowski buduje sylwetki psychologiczne bohaterów. Ich postawy wydają się być w kontrze do rzeczywistości, ich uczucia niezależne od czasu i miejsca, a jednak obie te płaszczyzny – fabuła oraz czas i miejsce akcji – zdają się istnieć w ścisłej zależności. Znoszące się siły spaja muzyka. I tu znów mamy starcie żywiołów – muzykę ludową, jazz, dźwięki paryskich klubów...

- pisała o "Zimnej wojnie" Sylwia Krasnodębska.

Film Pawła Pawlikowskiego zdobył Złotą Palmę w Cannes za reżyserię, cztery Złote Lwy w Wenecji oraz pięć Europejskich Nagród Filmowych, nazywanych "europejskimi Oscarami". Czy sukces "Zimnej wojny" w Europie przełoży się na podbój Hollywood? O tym przekonamy się 24 lutego (według naszego czasu będzie to już 25.02), podczas 91. gali rozdania Oscarów.

PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:

FILM 
"Czarna Pantera" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Green Book" 
"Faworyta" 
"Roma" 
"Vice" 
"Narodziny gwiazdy" 
  
REŻYSER 
Spike Lee - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
Paweł Pawlikowski - "Zimna wojna" 
Yorgos Lanthimos - "Faworyta" 
Alfonso Cuarón - "Roma" 
Adam McKay - "Vice" 

AKTORKA 
Yalitza Aparicio - "Roma" 
Glenn Close - "Żona" 
Olivia Colman - "Faworyta" 
Lady Gaga - "Narodziny gwiazdy" 
Melissa McCarthy - "Can You Ever Forgive Me" 

AKTOR 
Christian Bale - "Vice" 
Rami Malek - "Bohemian Rhapsody" 
Viggo Mortensen - "Green Book" 
Bradley Cooper - "Narodziny gwiazdy" 
Willem Dafoe - "At Eternity's Gate" 
  
AKTOR DRUGOPLANOWY 
Mahershala Ali - "Green Book" 
Adam Driver - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
Sam Elliott - "Narodziny gwiazdy" 
Richard E. Grant - "Can You Ever Forgive Me?" 
Sam Rockwell - "Vice" 

AKTORKA DRUGOPLANOWA 
Amy Adams - "Vice" 
Marina De Tavira - "Roma" 
Regina King - "Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
Emma Stone - "Faworyta" 
Rachel Weisz - "Faworyta" 
  
SCENARIUSZ ORYGINALNY 
"Faworyta" 
"Pierwszy reformowany" 
"Green Book" 
"Roma" 
"Vice" 

SCENARIUSZ ADAPTOWANY 
"Ballada o Busterze Scruggsie" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Can You Ever Forgive Me?" 
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
"Narodziny gwiazdy" 

ANIMACJA 
"Iniemamocni 2" 
"Wyspa psów" 
"Mirai" 
"Ralph Demolka w Internecie" 
"Spider-Man: Uniwersum" 
  
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY 
"Kafarnaum" 
"Zimna wojna" 
"Roma" 
"Złodziejaszki" 
"Werk ohne Autor" 

DOKUMENT 
"Free Solo" 
"Hale County This Morning, This Evening" 
"Minding the Gap" 
"Of Fathers and Sons" 
"RBG" 

ZDJĘCIA 
"Zimna wojna" 
"Faworyta" 
"Roma" 
"Narodziny gwiazdy" 
"Werk ohne Autor" 

MUZYKA 
"Czarna Pantera" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
"Wyspa psów" 
"Mary Poppins powraca" 

PIOSENKA 
When A Cowboy Trades His Spurs For Wings - "Ballada o Busterze Scruggsie" 
All the Stars - "Czarna pantera" 
The Place Where Lost Things Go - "Mary Poppins powraca" 
I'll Fight - "RBG" 
Shallow - "Narodziny gwiazdy" 

EFEKTY SPECJALNE 
"Avengers: Wojna bez granic" 
"Krzysiu, gdzie jesteś?" 
"Pierwszy człowiek" 
"Player One" 
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" 

CHARAKTERYZACJA 
"Granica" 
"Maria, królowa Szkotów" 
"Vice" 

SCENOGRAFIA 
"Czarna Pantera" 
"Faworyta" 
"Pierwszy człowiek" 
"Mary Poppins powraca" 
"Roma" 

KOSTIUMY 
"Ballada o Busterze Scruggsie" 
"Czarna Pantera" 
"Faworyta" 
"Mary Poppins powraca" 
"Maria, królowa Szkotów" 

MONTAŻ 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Faworyta" 
"Green Book" 
"Vice" 

DŹWIĘK 
"Czarna Pantera" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Pierwszy człowiek" 
"Roma" 
"Narodziny gwiazdy" 

MONTAŻ DŹWIĘKU 
"Czarna Pantera" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Pierwszy człowiek" 
"Ciche miejsce" 
"Roma" 

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY 
"Detainment" 
"Fauve" 
"Marguerite" 
"Madre" 
"Skin" 

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT 
"Black Sheep" 
"Koniec gry" 
"Lifeboat" 
"A Night at the Garden" 
"Period. End of Sentence" 

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA 
"Animal Behaviour" 
"Bao" 
"Late Afternoon" 
"One Small Step" 
"Weekendy" 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Filmweb.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef KPRM o publikacji „Jerusalem Post”

Michał Dworczyk / Telewizja Republika/screen

  

Kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła tę sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w "Jerusalem Post" - powiedział dziś szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do sprawy rzekomej wypowiedzi szefa izraelskiego rządu o Polakach kolaborujących z nazistami, którą podał "Jerusalem Post".

"Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Ambasador Izraela Anna Azari została wezwana w piątek przed południem do MSZ. Rzeczniczka resortu Ewa Suwara poinformowała wówczas, że miało to związek z artykułem izraelskiej gazety dotyczącym wypowiedzi premiera Izraela w Muzeum Historii Żydów Polskich. Jak wyjaśniała resort, chciał "uzyskać więcej informacji oraz przekazać polskie stanowisko".

[polecam:https://niezalezna.pl/258968-jest-dementi-ambasada-izraela-o-manipulacji-jerusalem-post-zmienili-wypowiedz-netanjahu]

Po spotkaniu z ambasador wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podczas briefingu prasowego powiedział, że strona polska wyraziła wobec Anny Azari oczekiwanie, że strona izraelska w sposób jednoznaczny odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu w wypowiedzi cytowanej przez media izraelskie. "Dotychczasowe wyjaśnienia w tej sprawie uważamy za nieczytelne" - oświadczył Szynkowski vel Sęk.

[polecam:https://niezalezna.pl/259065-msz-chce-oficjalnego-stanowiska-izraela-dotychczasowe-wyjasnienia-uwazamy-za-nieczytelne]

Wobec oczekiwania strony polskiej w piątek po południu oświadczenie opublikowała Kancelaria Premiera Izraela.

"Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie, i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia"

- czytamy w stanowisku izraelskim.

W ocenie szefa KPRM Michał Dworczyka "kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła tę sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w +Jerusalem Post+".

Dworczyk pytany przez dziennikarkę o to, czy sprawa kontrowersji wokół słów Netanhaju została zatem zakończona odpowiedział: "myślę, że to tę sprawę wyjaśnia".

Na marginesie tej sprawy szef KPRM proszony był także o odniesienie się do problemu pojawiania się w przestrzeni publicznej oskarżeń Polaków o współsprawstwo w Holokauście. Zdaniem Dworczyka zjawisko to wynika z wieloletnich zaniedbań w prowadzeniu polityki historycznej.

"Nie potrafiliśmy skutecznie walczyć o prawdę historyczną. Nie potrafiliśmy z tą prawdą historyczną dotrzeć do partnerów zagranicznych. W tej chwili to się zmienia, ale potrzeba więcej czasu"

- ocenił Dworczyk.

Przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku podpisana została historyczna deklaracja pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim, a premierem Benjaminem Netanjahu, w której po raz pierwszy państwo Izrael stwierdza, że Polacy byli ofiarami takimi samymi, jak naród żydowski.

W czasie rozmowy przywołano przykład szkalującej Polskę wypowiedzi, która padła z ust dziennikarki Andrei Mitchell z amerykańskiej telewizji MSNBC. W materiale o wizycie w Polsce wiceprezydenta USA Mike`a Pence`a Mitchell powiedziała, że żydowscy powstańcy w gettcie "przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".

[polecam:https://niezalezna.pl/258952-wywolala-skandal-pozniej-sie-pokretnie-tlumaczyla-w-koncu-jednak-przeprosila]

Odnosząc się do tych słów Dworczyk stwierdził, że dzisiaj możemy wyłącznie spekulować, czy wypowiedź dziennikarki "to wynik braku wiedzy, czy złej woli".

"To sprowadza się do jednego: musimy prowadzić skuteczną politykę historyczną na arenie międzynarodowej"

- podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl