Mamy to! Polacy nominowani do Oscara!

/ fot. Pixabay

  

Dziś po południu zostały ogłoszone nominacje do najważniejszych nagród w świecie filmu - Oscarów. Wśród kandydatów do statuetki za najlepszy film nieanglojęzyczny znalazła się "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Twórca ma też szansę na Oscara za reżyserię. Do Oscara nominowany został także autor zdjęć do "Zimnej wojny" Łukasz Żal. Zabrakło jedynie nominacji dla Joanny Kulig jako najlepszej aktorki, ale i tak jest bardzo dobrze! Trzymamy kciuki za naszych twórców!

A więc jednak! Zgodnie z przewidywaniami krytyków obsypana nagrodami "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na liście tytułów nominowanych do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Oprócz tego, szansę na Oscara ma Łukasz Żal, autor zdjęć. Do Oscara nominowany został również Paweł Pawlikowski - za reżyserię.

Choć film reżysera, który ma już na koncie Oscara za obraz "Ida", od początku był "pewniakiem", mówi się o ogromnej konkurencji. Najważniejszym przeciwnikiem "Zimnej wojny" jest teraz "Roma" Alfonso Cuarona. Nie dość, że film zebrał świetne recenzje i podobnie jak "Zimna wojna" został utrzymany w czarno-białej konwencji, to premiera filmu na Netfliksie została poprzedzona ogromną kampanią reklamową. Zwracał na to uwagę już jakiś czasu temu poseł Ryszard Czarnecki:

"Zimna Wojna" to film poruszający, sam w ramach przeglądu widziałem go drugi raz i myślę, że to dobra okazja, by spojrzeć na nasza historię przez pryzmat polskich artystów. Widzimy okropieństwo komunizmu i miłość, która jest ponadczasowa. 

- mówił europoseł w rozmowie z naszym portalem. Na pytanie naszej reporterki, czy "Zimna wojna" ma szansę na Oscara, Ryszard Czarnecki odpowiedział:

Nie będzie to łatwe, potężne pieniądze zainwestowano w promocję "Romy" Alfonso Cuaróna, konkurenta "Zimnej wojny". Przed nami zadanie trudne, ale nie mamy się czego wstydzić 

Film "Zimna wojna" opowiada romantyczną historię dwojga zakochanych w sobie muzyków - Zuli (Joanna Kulig) i Wiktora (Tomasz Kot).  On jest spokojnym i romantycznym pianistą oraz dyrygentem. Ona pewną siebie, charyzmatyczną śpiewaczką i tancerką. Ich relacja to uczuciowy rollercoaster. Mimo cyklicznych rozstań i wchodzenia w inne związki oboje mają pełną świadomość, że kochają wyłącznie siebie nawzajem.

Nie znamy powodów ich często nieracjonalnych wyborów, a jednak wszystkie je rozumiemy bez analiz. Dziwi nas ta historia, ale bezkrytycznie ją przyjmujemy. Wierzymy w to love story, mimo że jest bardzo niestandardowe. Pawlikowski uczynił z rzeczywistości lat 50. i 60. podatny grunt do stworzenia tła opowieści. Atmosfera absurdów i groza reżimu komunizmu, choć pojawiają się symbolicznie, tworzą mocny fundament, na którym Pawlikowski buduje sylwetki psychologiczne bohaterów. Ich postawy wydają się być w kontrze do rzeczywistości, ich uczucia niezależne od czasu i miejsca, a jednak obie te płaszczyzny – fabuła oraz czas i miejsce akcji – zdają się istnieć w ścisłej zależności. Znoszące się siły spaja muzyka. I tu znów mamy starcie żywiołów – muzykę ludową, jazz, dźwięki paryskich klubów...

- pisała o "Zimnej wojnie" Sylwia Krasnodębska.

Film Pawła Pawlikowskiego zdobył Złotą Palmę w Cannes za reżyserię, cztery Złote Lwy w Wenecji oraz pięć Europejskich Nagród Filmowych, nazywanych "europejskimi Oscarami". Czy sukces "Zimnej wojny" w Europie przełoży się na podbój Hollywood? O tym przekonamy się 24 lutego (według naszego czasu będzie to już 25.02), podczas 91. gali rozdania Oscarów.

PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:

FILM 
"Czarna Pantera" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Green Book" 
"Faworyta" 
"Roma" 
"Vice" 
"Narodziny gwiazdy" 
  
REŻYSER 
Spike Lee - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
Paweł Pawlikowski - "Zimna wojna" 
Yorgos Lanthimos - "Faworyta" 
Alfonso Cuarón - "Roma" 
Adam McKay - "Vice" 

AKTORKA 
Yalitza Aparicio - "Roma" 
Glenn Close - "Żona" 
Olivia Colman - "Faworyta" 
Lady Gaga - "Narodziny gwiazdy" 
Melissa McCarthy - "Can You Ever Forgive Me" 

AKTOR 
Christian Bale - "Vice" 
Rami Malek - "Bohemian Rhapsody" 
Viggo Mortensen - "Green Book" 
Bradley Cooper - "Narodziny gwiazdy" 
Willem Dafoe - "At Eternity's Gate" 
  
AKTOR DRUGOPLANOWY 
Mahershala Ali - "Green Book" 
Adam Driver - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
Sam Elliott - "Narodziny gwiazdy" 
Richard E. Grant - "Can You Ever Forgive Me?" 
Sam Rockwell - "Vice" 

AKTORKA DRUGOPLANOWA 
Amy Adams - "Vice" 
Marina De Tavira - "Roma" 
Regina King - "Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
Emma Stone - "Faworyta" 
Rachel Weisz - "Faworyta" 
  
SCENARIUSZ ORYGINALNY 
"Faworyta" 
"Pierwszy reformowany" 
"Green Book" 
"Roma" 
"Vice" 

SCENARIUSZ ADAPTOWANY 
"Ballada o Busterze Scruggsie" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Can You Ever Forgive Me?" 
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
"Narodziny gwiazdy" 

ANIMACJA 
"Iniemamocni 2" 
"Wyspa psów" 
"Mirai" 
"Ralph Demolka w Internecie" 
"Spider-Man: Uniwersum" 
  
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY 
"Kafarnaum" 
"Zimna wojna" 
"Roma" 
"Złodziejaszki" 
"Werk ohne Autor" 

DOKUMENT 
"Free Solo" 
"Hale County This Morning, This Evening" 
"Minding the Gap" 
"Of Fathers and Sons" 
"RBG" 

ZDJĘCIA 
"Zimna wojna" 
"Faworyta" 
"Roma" 
"Narodziny gwiazdy" 
"Werk ohne Autor" 

MUZYKA 
"Czarna Pantera" 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" 
"Wyspa psów" 
"Mary Poppins powraca" 

PIOSENKA 
When A Cowboy Trades His Spurs For Wings - "Ballada o Busterze Scruggsie" 
All the Stars - "Czarna pantera" 
The Place Where Lost Things Go - "Mary Poppins powraca" 
I'll Fight - "RBG" 
Shallow - "Narodziny gwiazdy" 

EFEKTY SPECJALNE 
"Avengers: Wojna bez granic" 
"Krzysiu, gdzie jesteś?" 
"Pierwszy człowiek" 
"Player One" 
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" 

CHARAKTERYZACJA 
"Granica" 
"Maria, królowa Szkotów" 
"Vice" 

SCENOGRAFIA 
"Czarna Pantera" 
"Faworyta" 
"Pierwszy człowiek" 
"Mary Poppins powraca" 
"Roma" 

KOSTIUMY 
"Ballada o Busterze Scruggsie" 
"Czarna Pantera" 
"Faworyta" 
"Mary Poppins powraca" 
"Maria, królowa Szkotów" 

MONTAŻ 
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Faworyta" 
"Green Book" 
"Vice" 

DŹWIĘK 
"Czarna Pantera" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Pierwszy człowiek" 
"Roma" 
"Narodziny gwiazdy" 

MONTAŻ DŹWIĘKU 
"Czarna Pantera" 
"Bohemian Rhapsody" 
"Pierwszy człowiek" 
"Ciche miejsce" 
"Roma" 

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY 
"Detainment" 
"Fauve" 
"Marguerite" 
"Madre" 
"Skin" 

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT 
"Black Sheep" 
"Koniec gry" 
"Lifeboat" 
"A Night at the Garden" 
"Period. End of Sentence" 

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA 
"Animal Behaviour" 
"Bao" 
"Late Afternoon" 
"One Small Step" 
"Weekendy" 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Filmweb.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Handlował zagrożonymi wyginięciem gadami. ZDJĘCIA

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Kryminalni z Wydziału do zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wpadli na trop 40-letniego mieszkańca Katowic, który zajmował się hodowlą oraz handlem zagrożonymi wyginięciem gadami. Według ustaleń śledczych, mężczyzna sprowadzał z zagranicy zabronione prawnie gatunki dzikich zwierząt, a następnie oferował je do sprzedaży na portalach internetowych oraz podczas tematycznych pokazów. Ceny zwierząt oscylowały od 150 do 300 zł.

W wyniku intensywnej pracy operacyjnej funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna w połowie kwietnia br. zamierza uczestniczyć w targach terrarystycznych, odbywających się w Nowej Hucie. Tego dnia policjanci od samego rana bacznie obserwowali miejsce, w którym gromadzili się koneserzy egzotycznych zwierząt. Gdy na wystawie pojawił się 40-letni mężczyzna wraz ze swoimi nielegalnymi okazami, policjanci zatrzymali go. Natomiast gady, które chciał sprzedać zostały w obecności biegłego zarekwirowane. Wśród zabezpieczonych zwierząt były: kameleon jemeński, legwan oraz zielony pyton birmański. Natomiast w chorzowskim mieszkaniu zatrzymanego - podczas przeszukania dokonanego wspólnie z miejscowymi policjantami - kryminalni znaleźli jeszcze węże boa, żabki dendrobates, a także żółwie stepowe, które również miały trafić na rynek.

Mężczyzna usłyszał zarzuty naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody, tj. art. 128 ust. 2 pkt. d - za co grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Przepis ten mówi o naruszeniu prawa Unii Europejskiej w zakresie  obrotu chronionymi  gatunkami dziko żyjących zwierząt i roślin poprzez oferowanie zbycia lub nabycia, przewożenie w celu zbycia, nabywanie, wystawianie publicznie w celach zarobkowych okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl