– Delegacje 46 państw wchodzących w skład Rady Europy zdecydowały, że to właśnie Polska otrzyma stanowisko wiceprzewodniczącego Konserwatystów. To bardzo ważna decyzja, ponieważ wiąże się między innymi z obsadzaniem różnych komisji, w tym monitoringowej, która decyduje o praworządności krajów członkowskich.  Dlatego cieszę się że będę mógł na tym stanowisku dla Polski pracować

– powiedział w rozmowie z Radiem Kielce poseł PiS.

Według Tarczyńskiego majowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą kluczowe jeśli chodzi o kwestie np. bezpieczeństwa w UE. Poseł zaznacza, że od nich, będzie zależała przyszłość Europy.

"Od wyniku wyborów zależy to, czy Europa będzie chrześcijańska oraz czy powróci do swych korzeni. Wybory dadzą odpowiedź na to, czy pozbędziemy się zagrożeń, czy nadal będziemy pozwalać na to, aby polityka która doprowadziła do wielu tragedii była kontynuowana" – dodał.

Ocenił, że wybory europejskie będą w Polsce rzutować na wynik wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Jestem absolutnie przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość te wybory europejskie wygra

– stwierdził.

To kolejna kadencja Tarczyńskiego na stanowisku wiceprzewodniczącego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Po raz pierwszy na to stanowisko został wybrany w styczniu ubiegłego roku.

W dniach 21-25 stycznia polska delegacja parlamentarna bierze udział w pierwszej części tegorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Strasburgu Sejm i Senat reprezentują posłowie: Włodzimierz Bernacki (przewodniczący delegacji), Andrzej Halicki, Iwona Arent, Marek Ast, Józef Leśniak, Maciej Masłowski, Killion Munyama, Jacek Osuch, Agnieszka Pomaska, Dominik Tarczyński, Cezary Tomczyk, Krzysztof Truskolaski oraz senator Aleksander Pociej.

Wśród tematów ZPRE są m.in. podsumowania obserwacji wyborów prezydenckich w Gruzji i wyborów parlamentarnych w Armenii, wybór sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz debata o znaczeniu wolności mediów dla demokratycznego procesu wyborczego.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest organem doradczym, jednym z głównych organów statutowych RE. Składa się z delegatów parlamentów narodowych poszczególnych państw członkowskich Rady i zbiera się co kwartał każdego roku w Strasburgu.