Teatr Powszechny tłumaczy się z "Klątwy". Padły słowa o "nagonce"

Protesty przeciw spektaklowi "Klątwa" / fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Próby ponownego rozpętywania nagonki na "Klątwę" budzą nasz sprzeciw. Nie zgadzamy się na przekłamywanie przekazu artystycznego w celach walki politycznej – oświadczyła dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie, nawiązując do pojawiających się w mediach wypowiedzi dot. jednej ze scen spektaklu.

W niedzielę w TVN24 wiceprzewodniczący klubu PiS Tadeusz Cymański, pytany o powody nieobecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, stwierdził, że "każdy człowiek bierze odpowiedzialność za siebie" i prezes PiS "był też w sytuacji nie do pozazdroszczenia".

Jeżeli w każdym dniu (...) w Teatrze Powszechnym jest modlitwa czy jest rozmowa o zbieraniu składki na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego - jest cisza(…) jakbyś się czuł?

– mówił.

Chodzi o scenę ze spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia, w której mówi się o możliwości przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na zlecenie zabójstwa Kaczyńskiego. Dzień po śmierci Pawła Adamowicza, 15 stycznia, twórcy przedstawienia postanowili uczcić jego pamięć minutą ciszy i jednorazowo pominęli ten fragment.

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach interpretacje jednej ze scen spektaklu "Klątwa", nazywanej "sceną zbiórki na zabójstwo Kaczyńskiego", podkreślamy, że scena ta ma dokładnie przeciwny wydźwięk niż sugerowany w propagandowym i zmanipulowanym przekazie" - napisała dyrekcja Teatru Powszechnego w poniedziałkowym oświadczeniu. Jak dodała, przedstawiane w tej scenie "pokusy do rozwiązywania konfliktów politycznych na drodze przemocy podlegają wyraźnemu ośmieszeniu i w rezultacie potępieniu".

Scenę kończy dosłowne odczytanie paragrafów 2. i 3. z Artykułu 255. Kodeksu Karnego.

- przypomniano w oświadczeniu.

Dyrekcja Teatru Powszechnego stwierdziła, że "Klątwa" "w sposób artystyczny antycypowała główne tematy debaty publicznej ostatnich dwóch lat, takie jak: walka o prawa kobiet, ustawa dot. aborcji, problem pedofilii wśród księży i odpowiedzialności Kościoła katolickiego, a wreszcie zjawisko narastającej mowy nienawiści prowadzącej do przemocy fizycznej". Według niej, analiza artystyczna, która "ukazała realne problemy polskiego społeczeństwa", "dała pożywkę do wykrzywiania i w końcu przekłamywania przesłania spektaklu, również za pomocą nielegalnie nagranych i wyrwanych z kontekstu fragmentów spektaklu". 

Zdania nieprawdziwe padały zazwyczaj z ust polityków, przedstawicieli Kościoła i dziennikarzy, którzy spektaklu nie widzieli. Budziłoby to może tylko uśmiech zażenowania, gdyby nie przyczyniło się do fali gróźb pozbawienia życia, licznych manifestacji i blokad teatru, a w końcu ataków fizycznych na widzów i pracowników Teatru Powszechnego

 - czytamy.

W obliczu tych faktów (...) oraz w obliczu tragedii, która wydarzyła się w Gdańsku, próby ponownego rozpętywania nagonki na Teatr Powszechny i spektakl "Klątwa" budzą nasz najwyższy sprzeciw. Nie zgadzamy się na przekłamywanie przekazu artystycznego w celach bieżącej walki politycznej, czy odwracania narracji dotyczącej poważnego kryzysu społecznego

 - zaznaczono w oświadczeniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zakopane: wysadzono bankomat na Krzeptówkach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/jarmoluk

  

Obok znanego zakopiańskiego sanktuarium maryjnego na Krzeptówkach w nocy z czwartku na piątek wysadzono bankomat. Z uwagi na pracę policji droga w okolicy sanktuarium została zamknięta do godzin popołudniowych. Policja kieruje ruch na objazdy przez Kościelisko.

Zamknięcie drogi w okolicach sanktuarium wiąże się z dużymi problemami dla kierowców zwłaszcza w czasie trwania Triduum Paschalnego, kiedy pielgrzymi odwiedzają to znane sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Ruch został poprowadzony przez sąsiednią wieś Kościelisko. Także komunikacja miejska będzie do około godz. 14 kursowała objazdami.

- Wszystko wskazuje na to, że złodziejom nie udało się ukraść pieniędzy bo kaseta na banknoty wygląda na nienaruszoną, jednak czekamy na ekipę specjalistów z Krakowa, którzy to potwierdzą. Specjaliści odpowiedzą również na pytanie czy do dewastacji bankomatu użyto materiałów wybuchowych

- powiedział rzecznik Zakopiańskiej policji Roman Wieczorek

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl