Powstańcy Styczniowi żołnierzami Wojska Polskiego

Grupa weteranów Powstania Styczniowego / Żywe pomniki historii. Ostatni z roku 1863

  

100 lat Józef Piłsudski wydał specjalny rozkaz, którym przyznawał weteranom Powstania Styczniowego status żołnierzy Wojska Polskiego. „Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów” – napisał 21 stycznia 1919 r.

Oficjalnie po raz pierwszy upamiętniono Powstanie Styczniowe podczas niemieckiej okupacji Warszawy w trakcie I wojny światowej. W sierpniu 1916 r. na stokach Cytadeli odsłonięto głaz pamiątkowy i krzyż w miejscu stracenia Romualda Traugutta. Przemianowano też ulicę namiestnika Królestwa Polskiego Fiodora Berga na ulicę dyktatora powstania.

21 stycznia 1919 r. Józef Piłsudski, już jako zwierzchnik armii wydał rozkaz okolicznościowy:

Żołnierze! Pięćdziesiąt lat temu ojcowie nasi rozpoczęli walkę o niepodległość Ojczyzny. Szli nie w lśniących mundurach, lecz w łachmanach i boso, nie w przepychu techniki, lecz z strzelbami myśliwskimi i kosami na armaty i karabiny. Prowadzili wojnę rok cały, pozostając, jako żołnierze, niedoścignionym ideałem zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych. Przegrali wojnę i po ich klęsce niewola wciskać się poczęła do dusz polskich, czyniąc z Polaków nie niewolników z musu, lecz nieledwie z własnej chęci, szukających poprawy losu przez protekcję u swych panów rozbiorców i w ogóle obcych. Jako żołnierze i obrońcy Ojczyzny, zostali w Polsce usunięci przez swych współczesnych gdzieś w kąt daleki, jako rzecz, o której zapomnieć należy.

Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.

Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów.

W sierpniu Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o „stałej pensji dla weteranów powstania 1831 i 1863”. W grudniu Sejm Ustawodawczy nadał wszystkim szeregowym i podoficerom Powstania Styczniowego stopień „podporucznika Wojsk Polskich", oficerów zaś awansował na wyższy stopień. W kolejną rocznicę wybuchu zrywu, 22 stycznia 1920 r., Piłsudski nadał Krzyż Srebrny Virtuti Militari 59 weteranom. Powstańcy dostali też specjalnie zaprojektowane mundury.

Niepodległej II Rzeczypospolitej doczekało 3644 weteranów zrywu 1863 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kibice drugoligowego Widzewa z nowym rekordem

/ Arewicz / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

  

Kibice Widzewa Łódź nie opuszczają swojej walczącej o powrót na zaplecze piłkarskiej ekstraklasy drużyny. Fani lidera 2. ligi na mecze w rundzie wiosennej wykupili wszystkie dostępne karnety i już po raz siódmy poprawili krajowy rekord. Sprzedano ich ponad 16 tysięcy.

Sympatycy czterokrotnego mistrza kraju regularnie zapełniają swój stadion, niezależnie od ligi, w której występuje ich zespół. Co rundę wykupują wszystkie karnety uprawniające do oglądania meczów ze stałego miejsca. Co pół roku pod tym względem biją też krajowy rekord, który od 2017 roku poprawili już siedmiokrotnie.

Jak informuje klub, trzy lata temu sprzedano 15 310 abonamentów, co było wówczas najlepszym frekwencyjnym wynikiem w Polsce. Teraz zaś w bardzo szybkim tempie rozeszło się 16 401 karnetów.

To, że kibice Widzewa wykupują wszystkie dostępne karnety, stało się piękną widzewską tradycją. Cieszę się, że fani chcą być z nami i wypełniać "Serce Łodzi", współtworząc niesamowitą, niepowtarzalną atmosferę widowisk, które wykraczają daleko poza rywalizację sportową

– podkreśliła prezes Widzewa Martyna Pajączek.

Jak dodała, frekwencyjne rekordy oraz doping podczas meczów w Łodzi potwierdzają, że widzewska społeczność to wyjątkowa grupa ludzi. "Dokładamy w klubie wszelkich starań, żeby rozwijać się, zmieniać i dalej wspólnie budować przyszłość Widzewa" - zapewniła.

Chętni, którzy nie zakupili karnetu na rundę wiosenną, a chcieliby zobaczyć na żywo grę piłkarzy Widzewa, będą mogli kupić jednorazowe bilety. Ich pula nie będzie jednak duża, ponieważ stadion miejski przy al. Piłsudskiego może pomieścić ok. 18 tys. widzów.

Klub poinformował, że sprzedaż wejściówek będzie możliwa dzięki zwalnianiu miejsc przez posiadaczy stałych abonamentów, którzy przed każdym meczem domowym mogą poinformować klub, że będą nieobecni, a ich miejsce będzie mógł zająć ktoś inny. Do otwartej sprzedaży trafiać mogą również wejściówki na sektor gości i otaczające go bufory, ale jedynie w przypadku braku udziału w spotkaniu zorganizowanej grupy fanów drużyny przyjezdnej.

Prowadzony przez trenera Marcina Kaczmarka zespół ma duże szanse awansować na zaplecze ekstraklasy. Na półmetku 2. ligi jest liderem z przewagą jednego punktu nad drugim Górnikiem Łęczna i trzech nad trzecim GKS Katowice. Awans do 1. ligi wywalczą trzy drużyny. Runda wiosenna rozpocznie się w nadchodzący weekend. Widzew w pierwszym meczu podejmie w niedzielę Olimpię Elbląg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts