Spotkanie wiceministra Szatkowskiego z podsekretarzem obrony J. Roodem to wynik ustaleń podjętych podczas rozmowy telefonicznej ministra Mariusza Błaszczaka z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA, P. Shanahanem.
 
Podczas rozmowy w Waszyngtonie dyskutowano o kwestiach związanych z pracami nad wspólną koncepcją zwiększenia zaangażowania wojskowego USA w Polsce. Podkreślano przy tym, że dodatkowa dyslokacja wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo Polski, ale też całej wschodniej flanki NATO.  Poruszono także szereg innych zagadnień związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym, jak również współpracą dwustronną oraz w ramach Sojuszu.
 
Podsekretarz stanu podczas wizyty w Waszyngtonie spotkał się również z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Kongresu oraz wziął udział w dyskusjach w jednym z amerykańskich ośrodków badawczych w sprawie zaangażowania USA w naszym regionie.  
 
Polska i USA utrzymują wysokie tempo konsultacji dotyczących zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Dotyczą one formuły i zakresu tego wzmocnienia, jak również charakteru naszego wsparcia dodatkowej obecności sił USA. Kolejne rozmowy odbędą się w najbliższych tygodniach.