Kolejne strategiczne rozmowy zbrojeniowe z USA

  

Perspektywy zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce były głównym tematem rozmów Tomasza Szatkowskiego, podsekretarza stanu MON podczas wizyty w Waszyngtonie.

Spotkanie wiceministra Szatkowskiego z podsekretarzem obrony J. Roodem to wynik ustaleń podjętych podczas rozmowy telefonicznej ministra Mariusza Błaszczaka z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA, P. Shanahanem.
 
Podczas rozmowy w Waszyngtonie dyskutowano o kwestiach związanych z pracami nad wspólną koncepcją zwiększenia zaangażowania wojskowego USA w Polsce. Podkreślano przy tym, że dodatkowa dyslokacja wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo Polski, ale też całej wschodniej flanki NATO.  Poruszono także szereg innych zagadnień związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym, jak również współpracą dwustronną oraz w ramach Sojuszu.
 
Podsekretarz stanu podczas wizyty w Waszyngtonie spotkał się również z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Kongresu oraz wziął udział w dyskusjach w jednym z amerykańskich ośrodków badawczych w sprawie zaangażowania USA w naszym regionie.  
 
Polska i USA utrzymują wysokie tempo konsultacji dotyczących zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Dotyczą one formuły i zakresu tego wzmocnienia, jak również charakteru naszego wsparcia dodatkowej obecności sił USA. Kolejne rozmowy odbędą się w najbliższych tygodniach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczerski: Decyzja SN ma się do rzeczywistości, jak obraz Salvadore Dali do tego, co widzimy za oknem

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Wczorajsza decyzja Sądu Najwyższego ma się tak do rzeczywistości, jak obraz Salvadore Dali do tego, co widzimy za oknem. Najbardziej smutne jest waśnie to, że przedmiotem decyzji, które podejmuje SN jest skuteczne egzekwowanie odpowiedzialności od sędziów. Poczucie tego, że stan sędziowski jest wyłączony z odpowiedzialności jest czymś, co powinno głęboko nas - obywateli - niepokoić - mówił gość Katarzyny Gójskiej Krzysztof Szczerski.

Wczoraj trzy Izby Sądu Najwyższego - Karna, Cywilna i Pracy - podjęły uchwałę, w której uznano, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Zastrzeżono, że w przypadku sądów powszechnych nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/307472-po-pytaniu-gersdorf-zebraly-sie-trzy-izby-sadu-najwyzszego-ogloszono-decyzje]

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN, w odniesieniu do której ma zastosowanie bez względu na datę orzeczenia.

[polecam:https://niezalezna.pl/307505-rzecznik-izby-dyscyplinarnej-uchwala-sn-odsunieto-kilkuset-mlodych-sedziow-ktorzy-konczyli-studia-w-wolnej-polsce]

Sprawę skomentował na antenie Radiowej Jedynki gość Katarzyny Gójskiej Krzysztof Szczerski.

Ta decyzja SN ma się tak do rzeczywistości, jak obraz Salvadore Dali do tego, co widzimy za oknem. Najbardziej smutne jest waśnie to, że przedmiotem decyzji, które podejmuje SN jest skuteczne egzekwowanie odpowiedzialności od sędziów. Poczucie tego, że stan sędziowski jest wyłączony z odpowiedzialności jest czymś, co powinno głęboko nas - obywateli - niepokoić 

– powiedział Krzysztof Szczerski.

Poinformował jednocześnie, że prezydent podejmie decyzję w sprawie uchwały Sądu Najwyższego po jej przeanalizowaniu. Jak podkreślił, orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych, ponieważ nie może ich mieć w sytuacji, w której istnieje spór kompetencyjny, który musi rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny.

[polecam:https://niezalezna.pl/307515-sad-najwyzszy-poszedl-na-wojne-z-polska-prezes-gersdorf-lamie-porzadek-konstytucyjny]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts