"Człowiek z Manufaktury" - światowa prapremiera w Łodzi

Prapremierę opery zaplanowano na 2 lutego / fot. www.operalodz.com/Pressroom,169

  

W Teatrze Wielkim w Łodzi trwają przygotowania do światowej prapremiery "Człowieka z Manufaktury" – opery napisanej specjalnie dla tej sceny z librettem opartym o historię Łodzi – która odbędzie się 2 lutego. Wydarzenie będzie zwieńczeniem ponad dwuletniego projektu łódzkiej opery i Manufaktury.

Akcja "Człowieka z Manufaktury" toczy się pod koniec XIX wieku w wielokulturowej Łodzi; jednym z bohaterów utworu jest Izrael Poznański - żydowski "król bawełny". To postać historyczna, ale jej życie nie jest treścią libretta, napisanego przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk - jedynie inspiracją do bardziej uniwersalnych rozważań na temat wyzysku, dyskryminacji i sprawiedliwości społecznej.

Nie jest to opera o Poznańskim, tylko o Łodzi – o fascynującej na skalę europejską metropolii, która przeżywała w ciągu ostatnich 200 lat sinusoidę w związku z "wiatrem historii". Jest to opera o "ludziach z manufaktury", o bezimiennym tłumie robotników i włókniarek, dzięki którym została zbudowana łódzka metropolia

 – podkreślił pomysłodawca i koordynator projektu opery Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Prapremiera opery, która odbędzie się 2 lutego, to zwieńczenie ponad dwuletniego projektu, obejmującego m.in. konkurs na skomponowanie opery do przygotowanego wcześniej libretta. Wzięło w nim udział 40 kompozytorów z różnych krajów. W kolejnych etapach czworo, a potem dwoje kompozytorów wyłonionych przez jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego przedstawiało swoje wizje "Człowieka z Manufaktury". W trzecim etapie konkursu swoje głosy oddała również publiczność Teatru Wielkiego, która - po wysłuchaniu obu propozycji I aktu w wykonaniu artystów łódzkiej opery oraz mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej i aktora Wojciecha Pszoniaka – wybrała kompozycję Rafała Janiaka - dyrygenta, kompozytora i adiunkta Akademii Muzycznej w Warszawie.

Operę wyreżyseruje Waldemar Zawodziński, reżyser podkreślający swoje silne związki z Łodzią.

To moje miasto, nim żyję i oddycham. Historia Łodzi jest naprawdę fascynująca, ale też bardzo przejmująca.(…) Poznański był silnym człowiekiem, wizjonerem, bogacił się i powiększał swoje imperium dzięki tysiącom robotników, był podziwiany i nienawidzony. To bardzo dobra postać do opery: wieloznaczna i potężna

 – zaznaczył Zawodziński.

Autorka libretta umieściła w nim wiele istotnych dla historii Łodzi wydarzeń, zarówno z wieku XIX – np. strajk robotników w 1892 roku - jak i z okresu sto lat późniejszego, gdy w latach 90. XX w. upadały fabryki włókiennicze. Jak zapowiadają realizatorzy, na scenie realizm będzie łączyć się z metafizyką, postaci historyczne z fikcyjnymi, zaś cała fabuła, której początkiem jest scena śmierci Izraela Poznańskiego, opowiedziana zostanie poprzez liczne retrospekcje.

To dla mnie wydarzenie bez precedensu; po raz pierwszy biorę udział w czymś, co powstaje od nowa i odtwarzam postać, która jest tak irracjonalna, że często nie wiem nawet, jak do tego podejść. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę scenografię, która pomoże mi się odnaleźć w tej opowieści

 – podkreśliła śpiewaczka Małgorzata Walewska, która wcieli się w rolę Zofii – socjalistki i sufrażystki, a jednocześnie "postaci nie do końca rzeczywistej".

Jak oceniła Walewska, w "Człowieku z Manufaktury" granica między światem realnym a nierealnym jest płynna. Poszczególne partie wykonywane będą w różnych językach – zgodnie z narodowością postaci.

Poruszamy ważne tematy, na bieżąco obecne w życiu społecznym i politycznym - np. tolerancji, walki kobiet o ich prawa

 – dodała.

Drugą odtwórczynią roli Zofii będzie Agnieszka Makówka; w postać Poznańskiego wcielą się Stanisław Kierner oraz Przemysław Rezner, jako Przybysza/Prokuratora będzie można zobaczyć Michała Barczaka lub Wojciecha Pszoniaka. Solistom towarzyszyć będzie chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją kompozytora opery Rafała Janiaka. "Człowiek z Manufaktury" to wspólny projekt Teatru Wielkiego i łódzkiej Manufaktury, która jest centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowym, mieszczącym się na terenie zrewitalizowanych zakładów, należących niegdyś do Poznańskiego.

Po prapremierze opery 2 lutego zaplanowano kolejną – w wersji plenerowej – która odbędzie się 18 maja na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.(

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl