Jak zapowiedziało biuro prasowe MSZ, Czaputowicz w ciągu dwudniowej wizyty w Brukseli weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych. Wśród tematów poruszonych przez szefów dyplomacji państw UE mają znaleźć się m.in. przeciwdziałanie dezinformacji i współpraca UE z Ligą Państw Arabskich. 4-5 lutego ma się odbyć spotkanie ministerialne obu organizacji, poprzedzające planowany na 24-25 lutego szczyt UE i Ligi w Szarm el-Szejk.

Unijni ministrowie mają również spotkać się ze swoimi odpowiednikami z krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i omówić z nimi m.in. współpracę obu organizacji na rzecz bezpieczeństwa regionalnego.

Z kolei w ramach spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej - według informacji przekazanych w komunikacie MSZ - planowana jest m.in. dyskusja nad kwestiami europejsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej oraz koordynacji działań w obszarze pokoju i bezpieczeństwa. Ministrowie mają ponadto dokonać przeglądu realizacji postanowień szczytu obu organizacji, który odbył się w listopadzie 2017 r. w Abidżanie.

Wśród najważniejszych ustaleń szefów europejskich i afrykańskich państw i rządów znalazło się wówczas rozpoczęcie ewakuacji migrantów z Libii oraz powołanie grupy zadaniowej mającej na celu ochronę życia migrantów i uchodźców wzdłuż szlaków migracyjnych. Przywódcy obu kontynentów podkreślili również wagę inwestycji gospodarczych na szeroką skalę, konieczność prowadzenia programów rozwojowych dla młodych ludzi i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent; formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Jej podstawowymi założeniami są: promocja rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów. Przewodnictwo w UA sprawowane jest rotacyjnie przez poszczególne państwa.

Liga Państw Arabskich z siedzibą w Kairze zrzesza 22 kraje Afryki i Półwyspu Arabskiego. Powstała, by zacieśnić współpracę polityczną, gospodarczą, społeczną i kulturową państw arabskich powstających po drugiej wojnie światowej.

Z kolei w skład ASEAN wchodzi 10 państw Azji Południowo-Wschodniej zamieszkanych przez ponad 600 mln ludzi. Od 2015 r. kraje te łączy wspólnota gospodarcza. Celem organizacji jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego, wzrost dobrobytu społecznego, rozwój kultury pomiędzy członkami organizacji, ochrona pokoju i stabilności w regionie oraz zapewnienie możliwości do pokojowej dyskusji w kwestiach drażliwych.(PAP)autor: Marceli Sommer.