Katolicy awangardą postępu

  

Okazuje się, że katolicy są od setek lat najbardziej postępowymi i świadomymi mieszkańcami naszej planety. Co prawda rozmaici działacze kreujący się na „obóz postępu” uważają katolickie zasady za ciemnogród, obskurantyzm, ale bywa, że zupełnie niechcący, przyznają katolikom rację. Szkoda tylko, że Kościół czasami sam nie dostrzega swoich skarbów i z niektórych tradycji rezygnuje, nim te nieoczekiwanie staną się modne wśród np. rozmaitej maści celebrytów.

Tak dzieje się obecnie z ideą postów. Przez wieki doskonaliły one wiernych, a powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych w każdy piątek miało wymiar duchowy i było wspomnieniem śmierci Chrystusa, a zarazem urozmaicało dietę. Piątkowe posty są tradycją krajów katolickich i nawet w zlaicyzowanej Francji w restauracjach tego dnia bywa na ogół do wyboru alternatywne danie bezmięsne. Teraz o jeden dzień postu w tygodniu zaapelowali francuscy celebryci. Motywy ich apelu są jednak jak najbardziej „postępowe”, bo cotygodniowe powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych ma ocalić planetę, a to dlatego, że hodowla bardzo przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Tylko nie wiedzieć czemu, ów nowy świecki post ma być w poniedziałki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts