Atak na świątynię - zabito dwóch mnichów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/truthseeker08

  

Dwaj buddyjscy mnisi zginęli, a dwaj inni odnieśli obrażenia w ataku na świątynię położoną na zamieszkanym głównie przez muzułmanów południu Tajlandii, gdzie aktywny jest ruch separatystyczny - poinformowała dzisiaj agencja Reutera za miejscową policją. To pierwsze zabójstwo buddyjskiego mnicha w tym regionie kraju od ponad trzech lat.

Według policji ataku na świątynię Rattanupap w prowincji Narathiwat dokonała grupa co najmniej sześciu uzbrojonych mężczyzn, ubranych jak funkcjonariusze rządowych sił bezpieczeństwa, którzy w piątek wieczorem wtargnęli do świątyni i otworzyli ogień do znajdujących się tam ludzi.

Rząd i przywódcy religijni, także muzułmańscy, w Tajlandii potępili atak. Premier Prayut Chan-ocha zlecił służbom "zbadanie tego incydentu i zatrzymanie przestępców". Sprawcy na razie pozostają na wolności.

Na południu Tajlandii od ponad 50 lat trwa separatystyczna rebelia. Od nasilenia konfliktu w 2004 roku ponad 6,9 tys. ludzi straciło życie, a ok. 13 tys. zostało rannych - wynika z danych niezależnej organizacji Deep South Watch.

Większość mieszkańców Tajlandii to wyznawcy buddyzmu, ale muzułmanie stanowią większość w trzech prowincjach na południu kraju, przy granicy z Malezją.

Żadna osoba ani organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia piątkowego ataku, co - jak zauważa Reuters - w tym konflikcie nie stanowi rzadkości.

Przywódcy religijni buddystów i muzułmanów często padali ofiarą ataków przypisywanych rebeliantom. Od 2004 roku zginęło w nich co najmniej 23 mnichów buddyjskich, a ponad 20 odniosło obrażenia; ostatni taki atak miał miejsce w 2015 roku. 11 stycznia br. także w prowincji Narathiwat postrzelony został imam.

Podobne ataki nadały nowy, wyznaniowy aspekt konfliktowi, który wyrósł z napięć na tle etnicznym i narodowościowym - podkreśla Reuters

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych. Uczestnicy Zjazdu Ślaskich Klubów "GP" uczcili pamięć Powstańców

  

Podczas dzisiejszego Zjazdu Ślaskich Klubów "Gazety Polskiej" z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych. Tak uczestnicy Zjazdu uczcili pamięć walczących o polskość Śląska. Nie zabrakło też szczególnych podziękowań.

Wczoraj w Tarnowskich Górach rozpoczął się trzydniowy Zjazd Ślaskich Klubów "Gazety Polskiej", którego organizatorką jest przewodnicząca gliwickiego Klubu "GP", Marta Święcicka. W piątek na inaugurację wydarzenia przybył do Tarnowskich Gór premier Mateusz Morawiecki.

Spotykamy się w pięknym miejscu, na śląskim Wawelu [zamku w Tarnowicach Starych], w sali rycerskiej, bo mam zaszczyt spotykać się z współczesnym rycerstwem Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem bardzo szczęśliwy, że są ludzie, którzy tak Polskę pielęgnują w sercu

- powiedział wczoraj szef polskiego rządu.

Dzisiaj uczestnicy Zjazdu uczcili pamięć walczących o polskość Śląska.

To właśnie podczas dzisiejszego Zjazdu Ślaskich Klubów "Gazety Polskiej" z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych.

Członkowie Śląskich Klubów "Gazety Polskiej" szczególne podziękowania skierowali zaś do poseł PiS Barbary Dziuk za "dbałość o prawdę historyczną oraz służbę na rzecz Ojczyzny".

Taki napis widniał na specjalnie przygotowanym torcie:

Wcześniej, w sobotę, kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach złożyli m.in. własnie poseł na Sejm RP, Barbara Dziuk, rodowita tarnogórzanka, znana z lokalnej aktywności, Marta Święcicka, szefowa klubu "GP" w Gliwicach oraz Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". 

[polecam:https://niezalezna.pl/284994-pamiec-o-powstancach-wciaz-zywa-uczestnicy-zjazdu-klubow-gp-upamietnili-walczacych-o-polskosc-slaska]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl