Horst Seehofer złoży dymisję

Szef Chrześcijańskiej Unii Społecznej (CSU) i szef MSW Niemiec Horst Seehofer potwierdził, że na odbywającym się dzisiaj zjeździe swojej partii w Monachium zrzeknie się stanowiska jej przewodniczącego.

Zdjęcie ilustracyjne/Horst Seehofer
flickr.com/European People's Party/CC BY-SA 2.0

"Dziś, po ponad 10 latach, złożę urząd przewodniczącego CSU w ręce mojej partii"

- napisał Seehofer na Twitterze.

Zmiany na stanowiskach to norma, nawet jeśli dotyczy to nas samych - powiedział chadek dziennikarzom tuż przed kongresem. Jak dodał, po początkowym smutku obecnie przeważa u niego "mieszanka wdzięczności i ulgi", bo szefowanie CSU to duża odpowiedzialność.

"Chodzi w końcu o istnienie pewnej politycznej wspólnoty"

- podkreślił.

Żartobliwie wspomniał o horoskopie, który przeczytał w bawarskiej gazecie "Donaukurier" i według którego osoby spod jego znaku zodiaku "z pewnością nie stracą twarzy, jeśli zrewidują podjętą już wcześniej decyzję, a przeciwnie - zyskają szacunek".

Na zjeździe CSU w Monachium ma zostać wybrany nowy szef partii; jedynym kandydatem na to stanowisko jest premier Bawarii Markus Soeder.

"Jestem po prostu zadowolony, że dziś wysyłamy sygnał jedności" - podkreślił Soeder po przybyciu na zjazd.

"Mamy za sobą czas pełny zawirowań, po którym powoli, ale zdecydowanie dorastamy do nowej formy współpracy, jest to jednak proces wymagający czasu" 

- dodał.

Jako gość w Monachium oczekiwana jest około południa przywódczyni siostrzanej partii CSU, chadeckiej CDU - Annegret Kramp-Karrenbauer.

O zamiarze ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego partii na nadzwyczajnym zjeździe 19 stycznia Seehofer poinformował już w listopadzie. W wydanym wówczas komunikacie nie wspomniał, jak długo zamierza być ministrem spraw wewnętrznych Niemiec; według źródeł dpa urząd może złożyć jeszcze przed końcem kadencji.

Na przewodniczącego CSU Seehofer został wybrany po raz pierwszy w 2008 roku. W okresie od 2008 roku do marca 2018 roku był także premierem Bawarii, ale pod presją partii musiał przekazać ten urząd Soederowi. Pozostał szefem CSU i objął urząd federalnego ministra spraw wewnętrznych.

Seehofer kilkakrotnie doprowadził do poważnych napięć w koalicji rządzącej, złożonej z CSU, CDU i socjaldemokratycznej SPD. Większość tarć dotyczyła zbyt liberalnej zdaniem Seehofera polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel, ale też Hansa-Georga Maassena, ówczesnego szefa niemieckiego kontrwywiadu BfV.

Seehofer poparł Maassena, mimo że ten wbrew stanowisku Merkel w publicznych wypowiedziach umniejszał skalę i wagę ksenofobicznych ekscesów w miejscowości Chemnitz na wschodzie kraju. Ostatecznie Maassen, którego dymisji domagała się SPD, został zmuszony do odejścia ze stanowiska.

W wyborach do bawarskiego parlamentu 14 października CSU zdobyła 37,2 proc. głosów. CSU, która wcześniej rządziła w Bawarii samodzielnie, musiała szukać koalicjanta - została nim centroprawicowa partia Wolni Wyborcy

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Horst Seehofer #Niemcy #CSU #Monachium #rezygnacja #Markus Soeder

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo