Wystawa prac Waldemara Fydrycha „Majora”

"Major" Waldemar Frydrych / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W niedzielę 20 stycznia w galerii Oranżeria Pałacu PAN w Jabłonnie k. Warszawy odbędzie się wernisaż wystawy obrazów twórcy ruchu Pomarańczowa Alternatywa, Waldemara Fydrycha „Majora”. „Jego malarstwo sprawi kłopot, ponieważ dla wielu w przeszłości był problemem. Odrzucić go chciało wielu, inni go akceptowali, a jesz- cze inni obawiali się jego pomarańczowego koloru i krasnoludków” – przekonuje w katalogu do wystawy dr hab. Zdzisława Ludwiniak, prof. ASP.

W latach 80. na ulicach polskich miast trwała walka ideologiczna – na budynkach pojawiały się liczne antyreżimowe napisy, które niemal natychmiast zamalowywano. Na tych plamach Fydrych zaczął malować krasnoludki. W sumie było ich ponad tysiąc w różnych miastach Polski. Swoją działalność nazwał „malarstwem dialektycznym”. Jak mówił, „tezą jest napis, antytezą – plama, a syntezą krasnoludek”.

Krasnoludek stał się symbolem Pomarańczowej Alternatywy – happenerskiego ruchu założonego przez Waldemara Fydrycha. Dziś jego rysunek zdobi katalog wystawy, którą od najbliższej niedzieli będzie można oglądać w galerii Oranżeria Pałacu PAN w Jabłonnie. Sam wernisaż rozpocznie się o godz. 14:15, ale wcześniej (o godz. 13) odbędzie się koncert muzyki klasycznej. Znając charyzmatyczną osobowość legendarnego twórcy Pomarańczowej Alternatywy, na wernisażu można się spodziewać dodatkowych atrakcji.

„Major" Waldemar Fydrych posiada odwagę bezkompromisową, i to ona pozwala mu na uprawianie tego, co w danym przedziale jego działalności uważa, że powinien robić

– pisze o artyście prof. ASP Zdzisława Ludwiniak. Dodaje też, że wszystko, co Fydrych robi i maluje, jest pełne szczerości, jest wytłumaczalne.

Obrazy są jak swojego rodzaju mapy, po których odbywamy podróż, każdy swoją, każdy poczuje swój komfort lub dyskomfort. Inaczej w tej podróży będą się czuli profesjonaliści, inaczej wielbiciele "Majora", a politycy i przeciwnicy podejdą do obrazów z niepokojem. Obawiając się działania żartu, którym artysta może trafnie w coś uderzyć i może zaboleć

– zauważa Ludwiniak.

Waldemar Fydrych urodził się 8 kwietnia 1953 r. w Toruniu. Jest magistrem historii (1980 r.) i historii sztuki (1987 r.) na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2012 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie obronił pracę doktorską pt. „Happening jako operacja integrująca, uzdrawiająca transformująca sztukę i rzeczywistość” pod opieką prof. Stanisława Wieczorka. Jest autorem pięciu książek, w tym dramatu „Don Generał”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych. Uczestnicy Zjazdu Ślaskich Klubów "GP" uczcili pamięć Powstańców

  

Podczas dzisiejszego Zjazdu Ślaskich Klubów "Gazety Polskiej" z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych. Tak uczestnicy Zjazdu uczcili pamięć walczących o polskość Śląska. Nie zabrakło też szczególnych podziękowań.

Wczoraj w Tarnowskich Górach rozpoczął się trzydniowy Zjazd Ślaskich Klubów "Gazety Polskiej", którego organizatorką jest przewodnicząca gliwickiego Klubu "GP", Marta Święcicka. W piątek na inaugurację wydarzenia przybył do Tarnowskich Gór premier Mateusz Morawiecki.

Spotykamy się w pięknym miejscu, na śląskim Wawelu [zamku w Tarnowicach Starych], w sali rycerskiej, bo mam zaszczyt spotykać się z współczesnym rycerstwem Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem bardzo szczęśliwy, że są ludzie, którzy tak Polskę pielęgnują w sercu

- powiedział wczoraj szef polskiego rządu.

Dzisiaj uczestnicy Zjazdu uczcili pamięć walczących o polskość Śląska.

To właśnie podczas dzisiejszego Zjazdu Ślaskich Klubów "Gazety Polskiej" z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych.

Członkowie Śląskich Klubów "Gazety Polskiej" szczególne podziękowania skierowali zaś do poseł PiS Barbary Dziuk za "dbałość o prawdę historyczną oraz służbę na rzecz Ojczyzny".

Taki napis widniał na specjalnie przygotowanym torcie:

Wcześniej, w sobotę, kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach złożyli m.in. własnie poseł na Sejm RP, Barbara Dziuk, rodowita tarnogórzanka, znana z lokalnej aktywności, Marta Święcicka, szefowa klubu "GP" w Gliwicach oraz Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". 

[polecam:https://niezalezna.pl/284994-pamiec-o-powstancach-wciaz-zywa-uczestnicy-zjazdu-klubow-gp-upamietnili-walczacych-o-polskosc-slaska]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl