Wystawa prac Waldemara Fydrycha „Majora”

"Major" Waldemar Frydrych / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W niedzielę 20 stycznia w galerii Oranżeria Pałacu PAN w Jabłonnie k. Warszawy odbędzie się wernisaż wystawy obrazów twórcy ruchu Pomarańczowa Alternatywa, Waldemara Fydrycha „Majora”. „Jego malarstwo sprawi kłopot, ponieważ dla wielu w przeszłości był problemem. Odrzucić go chciało wielu, inni go akceptowali, a jesz- cze inni obawiali się jego pomarańczowego koloru i krasnoludków” – przekonuje w katalogu do wystawy dr hab. Zdzisława Ludwiniak, prof. ASP.

W latach 80. na ulicach polskich miast trwała walka ideologiczna – na budynkach pojawiały się liczne antyreżimowe napisy, które niemal natychmiast zamalowywano. Na tych plamach Fydrych zaczął malować krasnoludki. W sumie było ich ponad tysiąc w różnych miastach Polski. Swoją działalność nazwał „malarstwem dialektycznym”. Jak mówił, „tezą jest napis, antytezą – plama, a syntezą krasnoludek”.

Krasnoludek stał się symbolem Pomarańczowej Alternatywy – happenerskiego ruchu założonego przez Waldemara Fydrycha. Dziś jego rysunek zdobi katalog wystawy, którą od najbliższej niedzieli będzie można oglądać w galerii Oranżeria Pałacu PAN w Jabłonnie. Sam wernisaż rozpocznie się o godz. 14:15, ale wcześniej (o godz. 13) odbędzie się koncert muzyki klasycznej. Znając charyzmatyczną osobowość legendarnego twórcy Pomarańczowej Alternatywy, na wernisażu można się spodziewać dodatkowych atrakcji.

„Major" Waldemar Fydrych posiada odwagę bezkompromisową, i to ona pozwala mu na uprawianie tego, co w danym przedziale jego działalności uważa, że powinien robić

– pisze o artyście prof. ASP Zdzisława Ludwiniak. Dodaje też, że wszystko, co Fydrych robi i maluje, jest pełne szczerości, jest wytłumaczalne.

Obrazy są jak swojego rodzaju mapy, po których odbywamy podróż, każdy swoją, każdy poczuje swój komfort lub dyskomfort. Inaczej w tej podróży będą się czuli profesjonaliści, inaczej wielbiciele "Majora", a politycy i przeciwnicy podejdą do obrazów z niepokojem. Obawiając się działania żartu, którym artysta może trafnie w coś uderzyć i może zaboleć

– zauważa Ludwiniak.

Waldemar Fydrych urodził się 8 kwietnia 1953 r. w Toruniu. Jest magistrem historii (1980 r.) i historii sztuki (1987 r.) na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2012 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie obronił pracę doktorską pt. „Happening jako operacja integrująca, uzdrawiająca transformująca sztukę i rzeczywistość” pod opieką prof. Stanisława Wieczorka. Jest autorem pięciu książek, w tym dramatu „Don Generał”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

GIS zarządził wycofanie z aptek popularnego leku. Stwierdzono obecność niepożądanych bakterii

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Monika/CC BY-SA 2.0

  

Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące wycofania partii pastylek do ssania "Bactitis kids", stosowanych w nawracających infekcjach ucha, nosa, gardła i po przebytej anginie.

Chodzi o opakowania z informacją, że najlepiej spożyć produkt przed końcem – 12. 2020. Data minimalnej trwałości produktu jest jednocześnie numerem partii.

"W próbkach produktu badanego przez Narodowy Instytut Leków, na zlecenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stwierdzono obecność niedeklarowanych w składzie bakterii Enterococcus faecium, Enterococcus gallinarum oraz zaniżonej w stosunku do deklarowanej w składzie zawartości bakterii Streptococcus salivarius. Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny może to stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi"

– podał GIS.

Producentem dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego "Bactitis kids" jest Lek Pharma z Tarnowskich Gór.

GIS przekazał, że firma Lek Pharma podjęła działania mające na celu wycofanie kwestionowanego produktu z rynku i poinformowanie o tym odbiorców. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez przedsiębiorcę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl