Prorocze wizje Witkacego

  

Stanisław Ignacy Witkiewicz w swoich dramatach przestrzegał kulturę zachodnią przed katastrofą. Jego bohaterowie nie tylko groteskowo się nazywają, ale też groteskowo zachowują, nawzajem się upokarzają, obrażają na siebie i o wszystko kłócą. Konflikty tworzą się na gruncie klasowym, ale także pomiędzy zwolennikami konserwatyzmu i postępu.

Ale prawie nic nie jest na serio, poza konstatacją, że „wszystko jest wygadane do cna” i wszyscy są równie sztucznie pobudzeni, co wyczerpani. Na końcu dramatu „Szewcy” wszystko zalewa chiński potop. Czy czegoś to nam nie przypomina? Witkacy oczywiście myślał o Europie międzywojennej i przewidział katastrofę II wojny światowej. Sam popełnił po wejściu Sowietów samobójstwo, bo wierzył, że jego wizja się spełnia. Jak widać, wizja ta jest uniwersalna i ponadczasowa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts