Konstytucja i państwo sowieckie

  

Konstytucja wprowadza zasadę autonomii oraz niezależności Kościoła i państwa, a nie ich oddzielenia.

Obrońcy konstytucji powinni teraz się zaangażować, z całą pasją właściwą ich gorącym sercom, w walkę z projektem świeckiego państwa, jaki zaproponowała Barbara Nowacka i jej mikroskopijna organizacja. Tak się bowiem składa, że projekt ten jest radykalnie sprzeczny z polską ustawą zasadniczą. W konstytucji (tak, tej uchwalonej wbrew głosom ówczesnej prawicy i podpisanej przez Aleksandra Kwaśniewskiego) w Polsce nie ma mowy o radykalnym rozdzieleniu państwa i Kościoła ani tym bardziej nie ma mowy o „państwie świeckim”. Nasza konstytucja zakłada zasadę autonomii oraz niezależności państwa i Kościoła. Ustawa zasadnicza RP nie zakłada koncepcji „państwa świeckiego” ani „radykalnego rozdziału” kościołów od państwa, ale rozdział przyjazny, zwany też separacją skoordynowaną. Konstytucja wprowadza zasadę autonomii oraz niezależności Kościoła i państwa, a nie ich oddzielenia. Jakby tego było mało, mamy w preambule odniesienie do wartości religijnych i chrześcijańskiego dziedzictwa narodowego, a także zapis gwarantujący każdemu – także politykom, urzędnikom państwowym czy nauczycielom – swobodę wyrażania swych przekonań religijnych także w życiu publicznym.

Polska ustawa zasadnicza zabezpiecza też wyjątkowy status związków wyznaniowych, który wynika z ich autonomii, a ta z kolei – z konieczności zabezpieczenia fundamentalnego prawa człowieka, jakim jest wolność sumienia i religii. Jeśli lewica chce to zmienić, to zamiast dymić wokół ustawy zwykłej, musiałaby zmienić konstytucję. Ale wtedy, jak rozumiem, KOD, „Gazeta Wyborcza” i szereg obecnych obrońców demokracji zaczęliby wyć i potępiać Barbarę Nowacką. A może nie? Może w całej tej zadymie, jak zwykle w Polsce, wcale nie chodzi o zmianę czegokolwiek ani o dyskusję, lecz o rytualne potępienie drugiej, nielubianej strony i przekonywanie, że żyjemy w teokracji (względnie dyktaturze, demokraturze, państwie pozornym (niewłaściwe w zależności od poglądów skreślić)?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl