Żołnierze praktycznie spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, gdzie zdobywali kluczowe informacje dotyczące obszaru zainteresowania PKW w ich rejonie odpowiedzialności. W drodze powrotnej byli świadkami m.in. kolizji drogowej, gdzie musieli wykazać się operatywnością i znajomością procedur medycznych - informuje oficjalny portal 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. 

Realizująca zadania patrolowe Zespół Operacyjno-Łącznikowy natknął się także na środki niebezpieczne noszące znamiona broni CBRN. W innym miejscu i czasie doszło do napięć pomiędzy lokalną społecznością, które przerodziły się zbiorowe demonstracje. Także i w tej materii żołnierze XVII zmiany poprawnie zareagowali na napotkaną sytuację - czytamy. 

Sztab PKW także stale monitorował sytuację w regionie, tworząc raporty o aktualnej sytuacji w rejonie odpowiedzialności oraz zdolnościach sił własnych. W newralgicznym momencie musiał także podnieść poziom zagrożenia w obszarze realizacji zadań. Część praktyczną  zamknęła wizyta VIP, która wymusiła na PKW wdrożenie procedur bezpieczeństwa, aby osoba ta czuła się bezpieczna w niestabilnym środowisku, w którym na co dzień będą funkcjonować żołnierze PKW EUFOR - podaje wielkopolska brygada.

Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR w Bośni i Hercegowinie realizuje zadania doradczo-szkoleniowe, a jego celem jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych oraz doradztwo w formowaniu i odbudowie zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH. XVII zmiana PKW EUFOR realizację zadań na teatrze rozpocznie 18 marca 2019 roku.