Były szef prokuratury we Włocławku wydalony ze służby. Taka jest decyzja Sądu Najwyższego

/ pixabay.com/CC0/jessica45

  

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o wydaleniu ze służby prokuratora Piotra S., który jest podejrzany o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości oraz wykonywanie czynności służbowych w Sądzie Rejonowym we Włocławku po spożyciu alkoholu. Równocześnie, w tej sprawie przeciwko Piotrowi S. toczy się proces karny przed sądem w Toruniu.

Chodzi o wydarzenia z kwietnia 2016 r., gdy Piotr S., były włocławski prokurator rejonowy, miał występować w Sądzie Rejonowym we Włocławku jako oskarżyciel publiczny. Jak informuje portal ddwloclawek.pl, sędzia prowadząca sprawa, wyczuła wówczas od S. alkohol i postanowiła wezwać policję. W tym czasie prokurator oddalił się z sądu.

Po pewnym czasie jadącego autem Piotra S. zatrzymała drogówka. Kontrola trzeźwości wykazała, że prokurator miał w organizmie ok. 0,6 promila alkoholu. 

Od tamtego czasu S. był zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o wydaleniu Piotra S. ze służby prokuratorskiej. 

- Sąd Najwyższy uznał prokuratura winnego zarzucanych mu przewinień dyscyplinarnych i wymierzył karę wydalenia ze służby prokuratorskiej. Jest to najbardziej surowa kara, która może spotkać w postępowaniu dyscyplinarnym

- powiedział, cytowany przez radiopik.pl, Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN.

Równolegle, przed Sądem Rejonowym w Toruniu w grudniu 2018 r. rozpoczął się proces karny przeciwko Piotrowi S. w związku z kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwym. Jak podkreśla radiopik.pl, w tym postępowaniu S. nie przyznał się do winy.

- Postępowanie dyscyplinarne toczy się niezależnie od postępowania karnego. Gdyby w przypadku postępowania karnego nastąpiło uniewinnienie, osoba nie byłaby wskazana, to niezależnie od tego prokurator nie pełniłby funkcji prokuratora

- nadmienił Michałowski.

Wyrok Izby Dyscyplinarnej SN nie jest prawomocny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiopik.pl, ddwloclawek.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Heather Nauert wycofała się z kandydowania na ambasadora USA przy ONZ

Heather Nauert / The White House from Washington, DC [Public domain]

  

Heather Nauert, która w grudniu została nominowana przez prezydenta USA Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ, ogłosiła, że ze względów rodzinnych wycofuje swoją kandydaturę – poinformował w sobotę (czasu miejscowego) Departament Stanu.

W wydanym przez resort oświadczeniu Nauert podziękowała Trumpowi i sekretarzowi stanu Mike'owi Pompeo za nominację, podkreśliła jednak, że "dwa ostatnie miesiące były dla mojej rodziny wyczerpujące, dlatego w najlepszym interesie mojej rodziny będzie, gdy wycofam się z ubiegania o to stanowisko".

Sekretarz Stanu Mike Pompeo powiedział, że Nauert "nadal będzie wielką reprezentantką tego narodu".

Biały Dom jeszcze oficjalnie nie przedłożył nominacji Nauert do zatwierdzenia przez Senat.

Jak podaje CNN, prezydent Trump wkrótce ogłosi nową kandydaturę. Według źródła, na które powołuje się agencja Reutera, możliwym kandydatem jest obecny ambasador USA w Niemczech Richard Grenell, były rzecznik prasowy ONZ.

W opublikowanym oświadczeniu nie sprecyzowano, jakie problemy rodzinne wpłynęły na decyzję Nauert. Dziennik "Washington Post" zauważył jednak, że dzieci i mąż Nauert pozostali w Nowym Jorku, podczas gdy ona sama pracowała w Waszyngtonie. Lokalne media piszą też, że powodem mogła być niania, którą Nauert w przeszłości zatrudniała do opieki nad swoimi dziećmi - kobieta ta przebywała w USA legalnie, ale nie miała wizy uprawniającej ją do podjęcia pracy zarobkowej.

Nauert jest absolwentką renomowanego wydziału dziennikarstwa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. W kwietniu 2017 roku została rzeczniczką Departamentu Stanu, a na początku 2018 roku objęła również obowiązki podsekretarza ds. dyplomacji publicznej i spraw publicznych.

Jej nominacja na - jak zauważa Reuters - bardzo eksponowane na arenie międzynarodowej stanowisko ambasadora USA przy ONZ wywołała komentarze wypominające jej brak doświadczenia w dyplomacji. Wskazywano, że pozostali stali członkowie w Radzie Bezpieczeństwa - Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja - reprezentowani są przez doświadczonych dyplomatów.

Nauert miała zastąpić na stanowisku w ONZ Nikki Haley, byłą gubernator Karoliny Południowej, która w chwili objęcia tej funkcji również nie miała znaczącego doświadczenia w polityce międzynarodowej i dyplomacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl