Artysta ukrzyżował słynną maskotkę. Po fali protestów instalację usunięto

Oburzeni chrześcijanie domagali się usunięcia rzeźby z wystawy / fot. Twitter/Olana DialRay’Olite/mat.pras.

  

Do zamieszek z udziałem policji i demonstrantów doszło w Hajfie w Izraelu. Powodem protestów była budząca kontrowersje rzeźba fińskiego artysty Jani Leinonena pt. "McJezus" ukazująca maskotkę Ronalda McDonalda przybitą do krzyża. Po fali protestów Muzeum Sztuki usunęło obrazoburczą instalację.

Rzeźba "McJezus" autorstwa fińskiego artysty Jani Leinonena ukazuje ukrzyżowanego Ronalda McDonalda, najpopularniejszą maskotkę sieci fastfoodów. Praca znalazła się wśród dzieł wystawionych w Muzeum Sztuki w Hajfie w ramach wystawy "Sacred Goods" i miała - zdaniem autora - wyrażać sprzeciw wobec konsumpcjonizmu. Obok ukrzyżowanej maskotki na ekspozycji znalazły się również lalka Barbie jako Matka Boska i Ken jako Chrystus. 

Wystawa wywołała liczne kontrowersje i sprzeciw chrześcijan. Ich protesty poparła Miri Regev, izraelska minister kultury, która zagroziła cofnięciem dotacji dla muzeum. Przed siedzibą placówki doszło do zamieszek - policjanci starli się z demonstrantami domagającymi się usunięcia rzeźby. Trzech oficerów zostało zranionych kamieniami, po które mieli sięgać protestujący. 

Władze Hajfy, po konsultacji z władzami kościelnymi, zadecydowały o zamknięciu wystawy. Co ciekawe, do ich decyzji przychylił się sam Jani Leinonen, który stwierdził, że jego prace zostały pokazane bez jego zgody i również domagał się usunięcia swoich prac. Muzeum twierdzi, że żaden wniosek w tej sprawie od autora nie wpłynął.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, www.timesofisrael.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl