Były policjant podejrzany o gwałt pozostanie na wolności? Kontrowersyjna decyzja sądu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/TPHeinz

  

Decyzja o niezastosowaniu wobec oskarżonego o gwałt na komendzie w Brodnicy byłego policjanta, który usłyszał nowe zarzuty zostanie zaskarżona - powiedział Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Toruniu.

Krzysztof G., który jest oskarżony o gwałt na komendzie, za który odpowiada z wolnej stopy został ponownie zatrzymany i usłyszał kolejne prokuratorskie zarzuty.

"Oprócz sprawy, która jest aktualnie w sądzie, prokuratura prowadzi postępowanie, w którym temu samemu mężczyźnie przedstawiono cztery nowe zarzuty. Jeden z nich dotyczy zgwałcenia i przekroczenia uprawnień służbowych. Kolejne dwa czyny, których miał się dopuścić, to doprowadzenie do tzw. innej czynności seksualnej. Ostatni zarzut dotyczy czynu podczas, którego będąc na służbie i używając podstępu próbował doprowadzić do obcowania płciowego jeszcze inną pokrzywdzoną"

- powiedział Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy prokuratora okręgowego w Toruniu.

Według ustaleń śledczych w lipcu 2017 roku Krzysztof G. będąc kierownikiem policyjnej izby zatrzymań w KPP Brodnica miał zgwałcić w toalecie zatrzymaną do jednej ze spraw kobietę.                 W listopadzie tego samego roku w identycznych okolicznościach miał skrzywdzić kolejne dwie kobiety. Tym razem miało jednak nie dojść do stosunku seksualnego.

"Użył przemocy. Całował je i dotykał w miejsca intymne. Wkładał ręce pod odzież"

- opisał zdarzenie Kukawski.

Były funkcjonariusz miał też dopuścić się próby gwałtu w mieszkaniu kobiety, która poprosiła go o pomoc prawną. Ofierze udało się wyswobodzić i uciec w momencie, w którym zadzwonił telefon napastnika.

Prokurator skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Brodnicy o trzymiesięczne aresztowanie Krzysztofa G.. Uzasadnił go surową karą jaka grozi podejrzanemu i obawą matactwa z jego strony. Sąd nie podzielił zdania prokuratury.

"Oceniamy decyzję jako nietrafną i będziemy ją zaskarżać. Nie mamy pewności, czy to wszystkie ofiary, dlatego apelujemy do pokrzywdzonych kobiet o zgłaszanie się do na policję i do prokuratury" 

- powiedział Kukawski. 

Tymczasem w sądzie dobiega końca proces Krzysztofa G., w którym oskarżony jest o gwałt. Z zebranych w toku śledztwa informacji wynika, że w listopadzie 2017 roku do policyjnej izby zatrzymań została przewieziona 25-latka, która jako świadek w procesie nie stawiała się na wezwania sądu. Krzysztof G. miał ją zaatakować w toalecie. Następnego dnia kobieta złożyła zawiadomienie i były funkcjonariusz usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej, a także gwałtu.

Jeszcze tego samego dnia został zawieszony w czynnościach w związku ze wszczętym postępowaniem dyscyplinarnym, a kilka dni później wydalony z policji "ze względu na interes służby". 40-letni Krzysztof G. został wówczas tymczasowo aresztowany. Jednak w marcu ubiegłego roku na pierwszej rozprawie sąd uchylił areszt i zapowiedział możliwą zmianę kwalifikacji czynu. Zamiast za gwałt, zakładający użycie przemocy, Krzysztof G. skazany może zostać za "seksualne wykorzystanie zależności". To przestępstwo nie zakłada użycia siły i zagrożone jest karą do 3 lat więzienia. Pełnomocnik oskarżonego podkreślał, że opinia biegłego psychologa nie pozostawia wątpliwości co do braku prawdomówności kobiety.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z niemieckich kościołów znikają wierni! Statystyki szokują: Chodzi o setki tysięcy osób rocznie

zdjęcie ilustracyjne / Free-Photos; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Kościoły chrześcijańskie w Niemczech tracą coraz więcej wiernych. Zjawisko to dotyka w niemal równym stopniu Kościoła katolickiego i ewangelickiego. Rekordowy pod tym względem był miniony 2018 rok.

Według danych statystycznych w 2018 roku Kościół katolicki w Niemczech opuściło oficjalnie ponad 216 tys. wiernych. Jak informuje Episkopat Niemiec, to prawie o 29 proc. więcej niż w poprzednim 2017 roku. Zdaniem tamtejszych władz kościelnych są to bardzo „niepokojące statystyki”.

Jak się okazuje kryzys wiary dotyka nie tylko Kościół katolicki, jeszcze więcej wiernych stracił w tym samym czasie Kościół ewangelicki - 220 tys. Jak zwraca uwagę portal Deutsche Welle, wyliczenia te są wiarygodne, gdyż w Niemczech opuszczenie wspólnoty kościelnej dokonywane jest na drodze specjalnego oświadczenia.

Zdaniem tamtejszych ekspertów głównym powodem opuszczania wspólnoty kościelnej jest oddalanie się wiernych od Kościoła i kryzys jego wiarygodności. Z sondaży i prac statystycznych wynika, że spora część osób jako powód odejścia od wspólnoty wiernych podaje: niezgodne z duchem czasu nauczanie w zakresie moralności seksualnej, nierówne traktowanie kobiet, homoseksualistów oraz osób, które ponownie zawarły związek małżeński.

Według danych statystycznych opracowanych na zlecenie diecezji Essen inne podawane motywy to: podatek kościelny, brak poczucia wspólnoty,  osobisty kryzys wiary i skandale.

Znaczny wpływ na spadek liczby wiernych ma również demografia. W przypadku obu największych Kościołów w Niemczech od dłuższego czasu liczba pogrzebów przewyższa liczbę chrztów. Według oficjalnych danych w 2018 r. liczba niemieckich katolików zmniejszyła się łącznie o 309 tys. i wynosi 23 mln zaś liczba ewangelików o 395 tys. do 21,1 mln.

W ten sposób łączny odsetek wiernych obu największych kościołów chrześcijańskich w niemieckim społeczeństwie zbliża się do granicy 50 proc. W roku 2018 odsetek ten wyniósł  53,2 proc., rok wcześniej 54, 2 proc. Według prognoz do 2060 r., jeśli trend ten się utrzyma, populacja chrześcijan w Niemczech zmniejszy się o połowę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Deutsche Welle, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl