Ważna konferencja w Warszawie, a Mogherini... ma inne plany. W co gra Unia Europejska?

Federica Mogherini / Alejsiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie weźmie udziału w zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Unijne źródła twierdzą, że ma ona... zaplanowaną inną podróż, choć do konferencji jest jeszcze wiele czasu. Czy to celowy unik czy może temat Bliskiego Wschodu nie jest tak bliski Unii Europejskiej?

Jeden z unijnych urzędników był dziś pytany w Brukseli o ewentualny udział Mogherini w konferencji w Warszawie.

„Szefowa unijnej dyplomacji nie weźmie udziału w konferencji w Warszawie, ponieważ w tym czasie ma inne potwierdzone plany podróży”

- powiedział urzędnik. Dodał, że w sprawie konferencji jest ciągle sporo niepewności co do udziału wielu inny państw członkowskich na poziomie ministerialnym.

W piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Partnerzy amerykańscy nie bez przyczyny właśnie Polsce powierzyli współorganizację tej konferencji. To świadczy o tym, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest silniejsza

- mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska traktuje sprawę pokoju na Bliskim Wschodzie jako jedno z najistotniejszych wyzwań polityki zagranicznej i obronnej.

Natomiast szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyraził nadzieję, że konferencja pozwoli stworzyć trwałą platformę dialogu i doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i Unii Europejskiej w sprawie Iranu. Tylko czy Unia też dąży do tego dialogu, jeżeli szefowa dyplomacji wybiera inną podróż, zamiast ważnej konferencji?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Aż 833 zgony w ciągu doby we Francji. Razem już 8911 ofiar koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/iXimus

  

833 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Bilans uwzględnia zmarłych w szpitalach oraz w domach spokojnej starości.

Resort podał, że ciągu ostatnich 24 godzin 605 osób zmarło w szpitalach (łączny wzrost z 5889 do 6494), natomiast 228 w domach seniora (łączny wzrost z 2189 do 2417). W sumie we Francji na Covid-19 zmarło 8911 osób.

Według danych ministerstwa liczba przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 5171 i obecnie wynosi 98 010. O 94 zwiększyła się liczba osób na oddziałach intensywnej terapii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts