Wręczono Laury Umiejętności i Kompetencji

/ http://oig.opole.pl

  

Kilkadziesiąt Laurów Umiejętności i Kompetencji wręczono wyróżniającym się przedsiębiorcom, urzędnikom i społecznikom podczas organizowanej przez Opolską Izbę Gospodarczą uroczystej gali. Nagrodę specjalną przyznano kardiochirurgowi prof. Marianowi Zembali.

Od kilkunastu lat opolski samorząd gospodarczy organizuje raz w roku uroczyste gale, podczas których wręczane są nagrody dla wyróżniających się przedsiębiorców, samorządowców, społeczników i organizacji. Nagrody przyznaje kapituła, w skład której wchodzą m.in. osoby wyróżnione laurami kompetencji w poprzednich latach. Laury Umiejętności i Kompetencji nadaje się w kilkunastu kategoriach i czterech stopniach: kryształowym, platynowym, złotym i srebrnym.

Regionalna Kapituła Laurów w Katowicach przyznała w roku 2018 pięć platynowych i jeden kryształowy Laur, które przyznawane są ludziom o wybitnych osobowościach i niekwestionowanym autorytecie.

Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji przyznano Robertowi Zasinie, prezesowi Tauron Dystrybucja S.A. Jednym z wyróżnionych platynowym Laurem jest prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, u którego doceniono m.in. za prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju miasta oraz wspieranie budowy wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.

Trzynaście złotych Laurów trafiło do wybijających się przedstawicieli świata nauki, medycyny, gospodarki i administracji państwowej. Wśród nagrodzonych jest m.in. ks. dr Waldemar Klinger - dyrektor wydawnictwa i drukarni Św. Krzyża w Opolu, proboszcz parafii katedralnej, burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, dyrektorzy urzędu wojewódzkiego w Opolu - Mieczysław Wojtaszek i Bożena Kalecińska oraz załoga firmy Elemont z Opola.

Podczas gali srebrnymi Laurami wyróżniono kilkudziesięciu społeczników, przedsiębiorców, samorządowców i instytucji w dziesięciu kategoriach. Nagrodę specjalną - "Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego" przyznano profesorowi nauk medycznych, kardiochirurgowi Marianowi Zembali.

Idea nadawania Laurów Umięjętności i Kompetencji szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się ludziom, firmom, organizacjom i instytucjom pojawiła się w 1992 r. w środowisku Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Od 2000 r. opolska kapituła nadaje srebrne Laury lokalnym zasłużonym. Laury złote, platynowe i kryształowe nadaje Regionalna Kapituła w Katowicach na wniosek Kapituły w Opolu. W 2014 r. Opolska Izba Gospodarcza ustanowiła własną nagrodę specjalną - "Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego". Pierwsza nagroda specjalna została przyznana Europejskiej Komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pentagon testuje pociski o zasięgu ponad 500 km

/ FLICKR.COM/clayirving/CC BY-SA 2.0

  

- USA przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km - poinformował Pentagon. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF.

W wydanym komunikacie Pentagon przekazał, że test odbył się wczoraj na San Nicolas Island w odległości ok. 120 km od wybrzeża Kalifornii.

Gdyby USA nadal były stroną INF - układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - taka próba byłaby zakazana. Porozumienie to zakazywało produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

Pentagon zapowiadał już w marcu, że przeprowadzi tę próbę rakietową, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do zapisów INF. Dziennik "Washington Post" pisał wówczas, że na listopad planowany jest dodatkowo test pocisku o zasięgu ok. 2900-4000 km.

Na początku sierpnia minął półroczny okres, jaki Stany Zjednoczone dały Rosji na powrót do przestrzegania INF. W konsekwencji USA oficjalnie wycofały się z traktatu. Moskwa odrzuca oskarżenia, że ponosi odpowiedzialność za jego zerwanie, i również wycofała się z układu.

USA zarzucają Rosji, że wbrew zapisom INF rozmieściła nowe pociski manewrujące SSC-8 (w rosyjskiej nomenklaturze wojskowej - 9M729), które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson, mogą być uzbrojone w głowicę atomową i mają zasięg ponad 2000 km.

Cytowany wczoraj przez agencję Reutera rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że jego kraj nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji.

Na początku sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegał, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli USA zaczną to robić po wycofaniu się z INF. Obwinił USA o "upadek" traktatu, ale zaznaczył, że Moskwa i Waszyngton muszą wznowić rozmowy o kontroli zbrojeń, aby zapobiec wybuchowi "nieograniczonego" wyścigu zbrojeń.

Traktat INF został podpisany w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR: Ronald Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy; ZSRR zniszczył 1846 pocisków objętych umową, a USA - 846.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl