Wręczono Laury Umiejętności i Kompetencji

/ http://oig.opole.pl

  

Kilkadziesiąt Laurów Umiejętności i Kompetencji wręczono wyróżniającym się przedsiębiorcom, urzędnikom i społecznikom podczas organizowanej przez Opolską Izbę Gospodarczą uroczystej gali. Nagrodę specjalną przyznano kardiochirurgowi prof. Marianowi Zembali.

Od kilkunastu lat opolski samorząd gospodarczy organizuje raz w roku uroczyste gale, podczas których wręczane są nagrody dla wyróżniających się przedsiębiorców, samorządowców, społeczników i organizacji. Nagrody przyznaje kapituła, w skład której wchodzą m.in. osoby wyróżnione laurami kompetencji w poprzednich latach. Laury Umiejętności i Kompetencji nadaje się w kilkunastu kategoriach i czterech stopniach: kryształowym, platynowym, złotym i srebrnym.

Regionalna Kapituła Laurów w Katowicach przyznała w roku 2018 pięć platynowych i jeden kryształowy Laur, które przyznawane są ludziom o wybitnych osobowościach i niekwestionowanym autorytecie.

Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji przyznano Robertowi Zasinie, prezesowi Tauron Dystrybucja S.A. Jednym z wyróżnionych platynowym Laurem jest prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, u którego doceniono m.in. za prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju miasta oraz wspieranie budowy wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.

Trzynaście złotych Laurów trafiło do wybijających się przedstawicieli świata nauki, medycyny, gospodarki i administracji państwowej. Wśród nagrodzonych jest m.in. ks. dr Waldemar Klinger - dyrektor wydawnictwa i drukarni Św. Krzyża w Opolu, proboszcz parafii katedralnej, burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, dyrektorzy urzędu wojewódzkiego w Opolu - Mieczysław Wojtaszek i Bożena Kalecińska oraz załoga firmy Elemont z Opola.

Podczas gali srebrnymi Laurami wyróżniono kilkudziesięciu społeczników, przedsiębiorców, samorządowców i instytucji w dziesięciu kategoriach. Nagrodę specjalną - "Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego" przyznano profesorowi nauk medycznych, kardiochirurgowi Marianowi Zembali.

Idea nadawania Laurów Umięjętności i Kompetencji szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się ludziom, firmom, organizacjom i instytucjom pojawiła się w 1992 r. w środowisku Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Od 2000 r. opolska kapituła nadaje srebrne Laury lokalnym zasłużonym. Laury złote, platynowe i kryształowe nadaje Regionalna Kapituła w Katowicach na wniosek Kapituły w Opolu. W 2014 r. Opolska Izba Gospodarcza ustanowiła własną nagrodę specjalną - "Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego". Pierwsza nagroda specjalna została przyznana Europejskiej Komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ofiarami obywatele kilkunastu państw

/ Republika

  

Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance, w których zginęło 290 osób, a ok. 500 zostało rannych, są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.

Według władz Sri Lanki w atakach zginęło 39 cudzoziemców, a 28 zostało rannych.

Władze Wielkiej Brytanii wiedzą o ośmiu zabitych obywatelach tego państwa. Wśród ofiar jest Brytyjka wraz synem i córką, którzy zginęli, kiedy jedli śniadanie w hotelu Shangri-La. Sri Lanka to popularne miejsce spędzania wakacji wśród Brytyjczyków.

W atakach zginęło troje dzieci 46-letniego Andersa Holcha Povlsena - duńskiego biznesmena, uznawanego za najbogatszego człowieka kraju. Szwedzka gazeta "Aftonbladet" podała, że Povlsen wraz z małżonką i czwórką dzieci spędzał wakacje na Sri Lance. MSZ Danii potwierdziło, że w atakach zginęło trzech jej obywateli.

W atakach zginęło dwóch obywateli Hiszpanii - w wieku 31 i 32 lat. Para była na wakacjach na Sri Lance. Poinformował o tym agencję EFE burmistrz miejscowości Pontecesures w północnej Hiszpanii. Hiszpańskie MSZ potwierdziło, że zginęło dwóch jej obywateli.

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że zginęło dwóch australijskich obywateli, a dwóch zostało rannych. Zabici to członkowie tej samej rodziny.

Również USA potwierdziły, że w wybuchach zginęło "kilku" jej obywateli. Wśród zabitych jest Dieter Kowalski, który przybył na Sri Lankę w celach zawodowych. Mężczyzna zginął zaraz po przybyciu do hotelu.

Wśród ofiar jest pięciu przedstawicieli indyjskiej partii politycznej, Janata Dal Secular - poinformował przedstawiciel rządu. Dwóch członków grupy, która udała się na Sri Lankę w czasie przerwy w trwających w Indiach wyborach, uznaje się za zaginionych. Ofiary przebywały w hotelu Shangri-La w stołecznym Kolombo. Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w hotelu, kiedy goście zgromadzili się na śniadaniu. Według indyjskich władz w atakach zginęło siedmiu lub ośmiu obywateli tego kraju.

Zginęło też dwóch Turków - podała agencja Anatolia. Wśród ofiar są też obywatele Holandii, Bangladeszu i Arabii Saudyjskiej - informują agencje. Zginął też Portugalczyk, który na Sri Lance spędzał miesiąc miodowy z żoną. Chińskie media państwowe informują o dwóch obywatelach Chin, którzy zginęli w wybuchach. Również Japonia potwierdziła, że wśród ofiar śmiertelnych są jej obywatele.

Wśród ofiar zidentyfikowano m.in. znaną lankijską szefową kuchni Shantha Mayadunne wraz z córką. Kilka minut przed atakiem córka zamieściła w internecie zdjęcie ze śniadania w hotelu Shangri-La.

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu w związku z zamachami 24 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl