Europarlament taki troskliwy. Potroi środki dla „obrońców demokracji i praworządności”

/ Pixabay.com/CC0/ChequeredInk

  

Parlament Europejski opowiedział się dzisiaj za potrojeniem w stosunku do propozycji Komisji Europejskiej środków na organizacje pozarządowe zajmujące się m.in. promowaniem i ochroną demokracji i praworządności. Chodzi o program "Prawa i Wartości" na lata 2021-2027. KE zaproponowała w maju 2018 roku, żeby na ten cel skierowano w nowym wieloletnim budżecie 642 mln euro.

W przegłosowanym 425 głosami za przy 152 przeciw i 45 wstrzymujących się mandacie do dalszych negocjacji, PE opowiedział się za zwiększeniem funduszy na ten cel do 1 mld 834 mln euro.

- Od dłuższego czasu (...) następuje kurczenie się możliwości działania organizacji obywatelskich w UE, w całej Europie

- powiedział w Strasburgu europoseł PO Michał Boni, który był zaangażowany w prace dotyczące kształtu programu. Jak przekonywał, taka inicjatywa ma pomóc zaradzić tej sytuacji.

Ogólnym celem programu ma być „ochrona i promowanie praw oraz wartości” zapisanych w art. 2 unijnego traktatu. Działanie to ma być realizowane poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym.

Program ma też służyć promowaniu równości i niedyskryminacji, zachęcaniu obywateli do zaangażowania i uczestnictwa w procesie demokratycznym oraz zwalczaniu przemocy.

Europosłowie szczególnie podkreślili ochronę i promocje demokracji i praworządności, ponieważ - jak zaznaczyli - są one warunkiem wstępnym ochrony praw podstawowych i zapewnienia wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi oraz zaufania obywateli do Unii Europejskiej.

Eurodeputowani zaproponowali, by wykorzystać cześć funduszy programu na przeprowadzenie kampanii „uświadamiających na temat podstawowych wartości europejskich oraz praw i obowiązków wynikających z obywatelstwa UE”.

Inne propozycje dotyczą inicjatyw mających na celu analizę czynników, które prowadzą do powstania reżimów totalitarnych i upamiętnienie ich ofiar. Posłowie chcą również wspierać: współpracę miast europejskich (współfinansując ich "projekty bliźniacze"), obrońców praw człowieka i sygnalistów, działania nakierowane na przeciwdziałanie mowie nienawiści i dezinformacji oraz ochronę ofiar przemocy.

W wyjątkowych przypadkach organizacje społeczeństwa obywatelskiego mają móc występować o środki bezpośrednio do KE bez udziału władz swojego państwa, i móc skorzystać z przyspieszonej procedury.

"Będzie to możliwe, gdy sytuacja w państwie członkowskim w zakresie przestrzegania zasad unijnych znacząco się pogarsza, a podstawowe wartości są zagrożone. Pozwoli to na wsparcie demokratycznego dialogu w kraju, którego władze są niechętne organizacjom pozarządowym"

- podkreślono w komunikacie PE.

Przyjęcie stanowiska Parlamentu Europejskiego nie kończy prac nad regulacją. Aby to się stało potrzeba jeszcze zgody państw członkowskich. Unijne stolice mają osiągnąć ogólne polityczne porozumienie co do wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 jesienią bieżącego roku.

 


SONDA
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny wypadek w Łódzkiem

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Dwie osoby zginęły w wypadku, do którego doszło dzisiaj na drodze krajowej nr 91 w okolicach Miłosnej koło Krośniewic (Łódzkie) – poinformowała rzeczniczka prasowa policji w Kutnie asp. szt. Edyta Machnik. Dodała, że w tym miejscu mogą występować utrudnienia w ruchu.

Do wypadku doszło w piątek wczesnym rankiem na 294. km dk 91 w okolicach miejscowości Miłosna pod Krośniewicami w pow. kutnowskim (woj. łódzkie).

- Informację o wypadku otrzymaliśmy o godz. 5.17. Z wstępnych ustaleń dokonanych na miejscu wynika, że kierujący mercedesem sprinter z nieustalonych jeszcze przyczyn zjechał z drogi, a następnie uderzył w drzewo. W wyniku wypadku na miejscu zginęły dwie osoby podróżujące samochodem

 – poinformowała PAP asp. szt. Machnik.

Dodała, że nie jest jeszcze znana tożsamość ofiar. Jak przekazała straż pożarna, zginęli mężczyźni w wieku ok. 40 lat.

Rzeczniczka kutnowskiej policji poinformowała, że na miejscu trwają jeszcze prace służb. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Droga jest zablokowana, wprowadzono objazdy, a wkrótce na dk 91 ma zostać wprowadzony ruch wahadłowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl