O szczegółach dotyczących planowanego na piątek odprowadzenia trumny do Bazyliki Mariackiej, w której Adamowicz zostanie pochowany, poinformowała na zorganizowanej dziś konferencji prasowej pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jak przypomniała, kondukt wyruszy o godz. 17 z Europejskiego Centrum Solidarności. Podkreśliła, że jest to „miejsce, które nie tylko ukochał pan prezydent, ale które dzięki jego uporowi powstało”.

„Ruszymy trasą przez miasto, po drodze będziemy mijać ważne miejsce dla pana prezydenta. Pierwsze miejsce to I Liceum Ogólnokształcące, którego jest absolwentem”

– wyjaśniła.

Dodała, że dalej kondukt przejdzie ulicami Łagiewniki i Stolarską. „Tuż obok niej znajduje się ulica Mniszki, gdzie się pan prezydent się wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie, po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył pan prezydent” – powiedziała Dulkiewicz.

Dodała, że na trasie konduktu znajdą się też pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL liczne manifestacje organizował Ruch Młodej Polski, oraz bazylika św. Mikołaja, w której samorządowiec został ochrzczony.

Dziś po południu trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza zostanie wprowadzona do Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), gdzie będzie wystawiona przez dobę. Po przeniesieniu trumny do Bazyliki Mariackiej w świątyni zostanie odprawiona msza św. W sobotę w południe zaplanowano mszę pogrzebową pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.