Porażające wyniki kontroli w escape roomach! Minister ujawnia szczegóły

Po tragicznym pożarze w koszalińskim escape roomie, w którym zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna doznał ciężkich poparzeń, strażacy rozpoczęli kontrole tego typu obiektów w całym kraju. Dotychczas skontrolowano 510 escape roomów, z czego w 437 stwierdzono nieprawidłowości. W wyniku kontroli 70 lokali zostało zamkniętych, a na 48 nałożono karę grzywny - powiedział dzisiaj w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Zapewnił, że kontrole będą nadal prowadzone.

Zdjęcie ilustracyjne
flickr.com/Marco Verch/CC BY-SA 2.0

Zieliński zapytany o efekty kontroli przeprowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w zakresie spełniania wymogów bezpieczeństwa przez właścicieli escape roomów zaznaczył, że od 5 do 15 stycznia PSP skontrolowała 510 lokali.

Jak poinformował, w trakcie kontroli stwierdzono 1887 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym 738 w zakresie warunków ewakuacji.

"Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami wyniosła 437 na 510 skontrolowanych lokali. Stanowi to prawie 86 proc. wszystkich skontrolowanych do tej pory obiektów"

- powiedział Zieliński. Dodał, że 70 lokali zostało zamkniętych, a na 48 nałożono karę grzywny.

Wyjaśnił, że nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim sposobu zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w sytuacji pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. Ponadto w lokalach stwierdzono m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych, oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji elektrycznych czy grzewczych.

"Części lokali nie udało się skontrolować ze względu na ich sezonowe funkcjonowanie"

- stwierdził.

Zieliński zapewnił, że kontrole będą nadal prowadzone. "Nie będą one miały charakteru akcyjnego lecz ciągły" - zastrzegł.

Zieliński przypomniał, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało projekt nowelizacji rozporządzenia mającego wzmocnić ochronę przeciwpożarową budynków, w których prowadzi się działalność gospodarczą o charakterze rozrywkowym m.in. takich jak escape roomy. Zaznaczył, że szef MSWiA Joachim Brudziński podpisał je 11 stycznia, a 14 stycznia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie zakłada, że właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, w którym prowadzona jest działalność typu escape room, powinien przed rozpoczęciem takiej działalności, oraz co najmniej raz na dwa lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi, a także sprawdzenie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej. Taka kontrola musi być wykonywana z udziałem rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób mających tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub mających ukończone studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa, w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.

W rozporządzeniu przewidziano ponadto, że z przeprowadzonych kontroli rzeczoznawca musi sporządzić protokół zawierający ocenę organizacji ewakuacji ludzi i spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej. Właściciel obiektu składa go do komendy powiatowej PSP w ciągu 7 dni od przeprowadzonej kontroli.

"Takie działanie wzmocni nadzór nad przestrzeganiem przepisów pożarowych w obiektach budowlanych oraz wpłynie na poprawę stanu ich bezpieczeństwa pożarowego"

- ocenił Zieliński.

Poinformował, że najwięcej pokoi zagadek - powyżej 50 - znajduje się w województwach: pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i małopolskim, a najmniej - w województwach lubuskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#PSP #straż pożarna #Jarosław Zieliński #escape rooom #kontrole escape roomów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo