Zło i kozioł ofiarny

  

Wydarzenie się w jakiejś społeczności wielkiego nieszczęścia lub tragedii uruchamia w jej członkach pewne przesądy i pokusy. Rodzi się przekonanie, że ze świata można całkowicie wykorzenić zło, np. agresję i nienawiść. Budzi się mentalność manichejska, która dzieli ludzi na dobrych i złych.

Skoro zaistniało zło, musi być ktoś winny. Zło prowokuje do poszukiwania kozła ofiarnego. Kusi również do wykorzystania nieszczęścia do walki medialnej i politycznej lub snucia absurdalnych teorii. Czy uda się nam nie ulegać w najbliższym czasie tym przesądom i odpierać te pokusy? Czy dziennikarze, publicyści i politycy potrafią dotrzeć do społeczeństwa z czterema prawdami? Z prawdą o tym, że zło, również agresja i nienawiść, jest wpisane w rzeczywistość. Można i trzeba je minimalizować. Norwid mówił o uniepotrzebnianiu męczeństwa. Z kolei przekonanie, że zło można zupełnie wyeliminować, prowadzi do kolejnego zła. Niekiedy są ofiary, a wcale nie ma winnych. Ludzie, również w naszej ojczyźnie, nie dzielą się na dobrych, np. na sympatyków WOŚP, i złych, np. jej przeciwników. Dobro i zło przebiegają w sercu każdego człowieka. Wobec tego poszukiwanie kozła ofiarnego jest pozbawione sensu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl