Z OSTATNIEJ CHWILI

Kenijczyk Eliud Kipchoge pobił w Berlinie rekord świata w maratonie wynikiem 2:01.09 • • •

Sędzia obwiniony o nienależne pobieranie pieniędzy

Sędzia Sądu Rejonowego w Szczytnie Andrzej Janowski, obwiniony o nienależne pobieranie zwrotu kosztów dojazdu do pracy, nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Sędzia, wobec którego wszczęto postępowanie dyscyplinarne, złożył wyjaśnienia – poinformował dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Zdjęcie ilustracyjne
pxhere/CC0 Public Domain

Rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował dzisiaj, że sędzia Sądu Rejonowego w Szczytnie Andrzej Janowski 8 maja 2009 r. otrzymał zgodę prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie na zamieszkiwanie w innej miejscowości niż siedziba sądu, w której orzeka, tj. w Iławie.

Na takiej podstawie w latach 2009-2018 co miesiąc składał do prezesa Sądu Rejonowego w Szczytnie wnioski o zwrot poniesionych kosztów przejazdów do i z pracy na trasie Iława – Szczytno.

Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie na początku października 2018 r. nabrał wątpliwości co do rzetelności rozliczeń dokonywanych przez Andrzeja Janowskiego, cofnął zgodę na zamieszkiwanie Andrzeja Janowskiego w innej miejscowości niż siedziba sądu, w której orzeka, oraz zwrócił się do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Zastępca rzecznika 10 grudnia 2018 r. wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Andrzeja Janowskiego i przedstawił mu zarzut. Sędzia został obwiniony o to, że w okresie od co najmniej 1 marca 2010 r. do 15 czerwca 2018 r. składał wnioski o zwrot kosztów dojazdu do i z pracy na trasie Iława – Szczytno, w których miał poświadczać nieprawdę, gdyż faktycznie w tym czasie nie mieszkał w Iławie.

W ocenie rzecznika dyscyplinarnego Andrzej Janowski takim działaniem miał uzyskać nienależne świadczenia w wysokości co najmniej 42 tys. 255 zł. Tym samym miał uchybić godności sprawowanego urzędu.

Zastępca rzecznika otrzymał pisemne wyjaśnienia sędziego Andrzeja Janowskiego, w których nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu.

"Sędzia w swoich wyjaśnieniach podał okoliczności, które będą teraz weryfikowane poprzez przeprowadzenie dowodów w postępowaniu dyscyplinarnym. Przesłuchani zostaną świadkowie, przeprowadzona zostanie analiza dokumentów"

– wskazał rzecznik.

"Z uwagi na toczące się równolegle postępowanie karne, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, jesteśmy zmuszeni powstrzymać się z ujawnieniem szczegółów złożonych wyjaśnień. Obwiniony sędzia wraz z wyjaśnieniami złożył również wniosek dowodowy, m.in. o przesłuchanie szeregu osób w charakterze świadków"

– podał rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Sąd Okręgowy w Olsztynie #Olsztyn #Andrzej Janowski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo