Policjant usłyszał zarzuty

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Zarzut niezasadnego użycia broni służbowej i nieumyślnego spowodowanie śmierci przedstawiła olsztyńska prokuratura 33–letniemu policjantowi Adamowi Ch. Do zdarzenia doszło w ub. roku podczas policyjnej interwencji wobec pijanego mężczyzny.

O ogłoszeniu zarzutu funkcjonariuszowi policji Adamowi Ch., który 21 lipca 2018 r. w Olsztynie, podczas interwencji niezasadnie użył broni służbowej, doprowadzając do śmierci mężczyzny, poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

Z ustaleń prokuratury wynika, że w dniu zdarzenia matka pokrzywdzonego powiadomiła telefonicznie centrum ratunkowe, że jej syn, będąc pod wpływem alkoholu, zachowuje się agresywnie. Na miejsca przybyło dwoje funkcjonariuszy policji. Podczas próby zatrzymania mężczyzny użyli oni gazu pieprzowego. Nie przyniosło to jednak skutku i mężczyzna - po wybiciu szyby w mieszkaniu - wyskoczył przez okno i zaczął uciekać.

"Wówczas Adam Ch. po wcześniejszym ostrzeżeniu, iż użyje broni, użył broni służbowej oddając łącznie siedem strzałów. W wyniku tego pokrzywdzony został trafiony trzema pociskami w okolice tułowia i na skutek doznanych obrażeń wewnętrznych zmarł następnego dnia w szpitalu"

- podał Stodolny.

Prokurator dodał, że część strzałów oddanych przez policjanta było tzw. strzałami ostrzegawczymi, czyli "w powietrze", a nie w czyimś kierunku. Śledczym nie udało się jednak precyzyjnie ustalić ile było takich strzałów, prawdopodobnie cztery.

Policjantowi Adamowi Ch. przedstawiono zarzut przekroczenia uprawnień podczas tej interwencji i nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, z których ma wynikać, że wszelkie podjęte przez niego działania, w tym użycie broni palnej, były zgodne z prawem.

Według wersji funkcjonariusza, pokrzywdzony mężczyzna groził mu i rzucił w niego kawałkiem rozbitej szyby, a potem - podczas ucieczki - jednym lub dwoma kamieniami. Policjant twierdzi, że został lekko zraniony szkłem w łokieć.

Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, polegający na zakazie kontaktowania się ze wskazanymi świadkami, oraz zawieszenie w czynnościach służbowych. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wiceszef polskiej dyplomacji odpowiada Katzowi: Nie damy się prowokować!

Israel Katz / Sapir Academic College; https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

  

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk stanowczo ucina dyskusje na temat skandalicznych słów p.o. szefa izraelskiego MSZ Israela Katza. Wiceszef polskiej dyplomacji zapowiada, że Warszawa nie da się sprowokować politykowi, którego „wiarygodność spadła do zera”.

Nie będziemy dawać się prowokować politykowi, którego wiarygodność po skandalicznej wypowiedzi i krytyce ze strony wielu środowisk żydowskich z całego świata oraz ze strony USA spadła do zera.
- powiedział Szynkowski vel Sęk.
 
Israel Katz oświadczył dziś, że nie żałuje swej wypowiedzi o tym, że Polacy „wysysają antysemityzm z mlekiem matek” i powtórzył, że „wielu Polaków” współpracowało z nazistami. Jego wypowiedź dla telewizji Kanał 13 (Reshet 13) zrelacjonował m.in. portal Times of Israel.

[polecam:https://niezalezna.pl/259930-katz-nie-zamierza-przepraszac-nic-nie-zmienilo-butnego-nastawienia-szefa-dyplomacji-izraela]
 
Jak już informowaliśmy, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, który w rozmowie telefonicznej wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej.
 
[polecam:https://niezalezna.pl/259925-wazny-glos-z-usa-ws-napiecia-na-linii-polska-izrael-pompeo-wyraza-pelne-zrozumienie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl