Franciszek Pieczka kończy dziś 91 lat! "Film to esencja mojego bytu"

Franciszek Pieczka / fot. YouTube

  

„Jańcio Wodnik”, „Konopielka”, „Ziemia obiecana”, „Quo vadis” oraz seriale „Czterej pancerni i pies” czy „Ranczo” – to tylko kilka tytułów, dzięki którym każdy polski widz zna jego nazwisko. W piątek 18 stycznia Franciszek Pieczka obchodzi 91. urodziny. Z tej okazji w TVP Kultura będzie można zobaczyć dokument „Aktor Pana Boga”, w którym jubilat opowiada o swoich największych rolach.

Franciszek Pieczka zagrał w ponad 100 filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jak przyznał podczas promocji dokumentu „Aktor Pana Boga” w siedzibie Telewizji Polskiej, w naszych filmach grał zawsze role pozytywne, w niemieckich produkcjach zaś obsadzano go za każdym razem jako bohatera negatywnego. Urodził się 18 stycznia 1928 r. w rodzinie górniczej w Godowie na Śląsku. W 1954 r. ukończył warszawską PWST i debiutował w teatrze w Jeleniej Górze. W latach 1955–1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a następnie w Starym w Krakowie.

W Nowej Hucie grałem jedną główną postać po drugiej, m.in. w „Myszach i ludziach” grałem Lenniego u boku nieżyjącego już mojego dobrego przyjaciela Witka Pyrkosza. Może jak kiedyś trafię na tamten świat, to będę miał u niego protekcję

– mówi w dokumencie „Aktor Pana Boga” Franciszek Pieczka.

Film w reżyserii Mariusza Malca pokazuje, w jakim stopniu duchowość i życiowe doświadczenia Franciszka Pieczki wpłynęły na jego kreacje aktorskie. Pieczka grał księdza, biskupa, Świętego Piotra, a nawet Pana Boga. Aktor barwnie opowiada o swoich kreacjach w takich filmach jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Żywot Mateusza”, „Jańcio Wodnik”, „Austeria” czy „Quo vadis”. W dokumencie nie brak historii o reżyserach, z którymi współpracował. Słyszymy opowieści o Konradzie Swinarskim, Andrzeju Wajdzie, Jerzym Kawalerowiczu, Wojciechu Jerzym Hasie czy Kazimierzu Kutzu.

Film to esencja mojego bytu

– twierdzi Pieczka w dokumencie Malca.

Aktor prowadzi dialog ze sobą i z granymi przez siebie bohaterami. Opowiada też o swoim marzeniu, jakim jest rola w słuchowisku „Król Lear”. Jak się okazuje, to marzenie udało się zrealizować i wkrótce na antenie Polskiego Radia będzie można posłuchać dramatu Szekspira z kreacją znakomitego jubilata. Tymczasem polecamy dokument „Aktor Pana Boga”, który zostanie pokazany na antenie TVP Kultura w dniu urodzin Franciszka Pieczki, 18 stycznia, o godz. 19.25.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzeszów: nadchodzi Rockowa Noc

  

Pięć zespołów powalczy o nagrodę główną i statuetkę Tadeusza Nalepy w czasie finału konkursu Rockowa Noc, którego 14. edycja odbędzie się w sobotę na rzeszowskich bulwarach. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Luxtorpeda.

W finale konkursu wystąpi pięć najlepszych zespołów, zakwalifikowanych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych do konkursu z całej Polski.

Do udziału mogły się zgłaszać amatorskie zespoły muzyczne, które nie mają w swoim dorobku oficjalnego wydawnictwa, a także zespoły, które brały udział w poprzednich edycjach Rockowej Nocy, ale nie zostały laureatami festiwalu i nie mają oficjalnego wydawnictwa.

Finalistami będą trzy grupy z Tarnowa: Wasabi (grający muzykę z pogranicza alternatywy, funky i rock), Mercurius (muzyka w klimacie rocka alternatywnego) i Need More Clouds (zwycięzcy m.in. w tegorocznym konkursie dla młodych zespołów CudaWianki Gdynia) oraz zespół Hiraeth z Rzeszowa (w obecnym składzie grający od dwóch miesięcy, a występ w sobotę będzie ich debiutem) i Inclusion z Krakowa (grający muzykę z gatunku alternative metal).

Jak poinformowała Estrada Rzeszowska współorganizująca Rockową Noc, biorące udział w konkursie zespoły zagrają po dwa własne utwory i jeden z repertuaru Tadeusza Nalepy lub zespołu Breakout we własnej, oryginalnej aranżacji.

Zespoły rywalizować będą o dwie nagrody: nagrodę główną, którą jest 36 godzin w profesjonalnym studiu nagrań z reżyserem dźwięku, koncert zespołu podczas Rockowej Nocy w 2020 r., 3 tys. zł oraz statuetka im. Tadeusza Nalepy oraz o nagrodę za najbardziej oryginalną aranżację utworu Tadeusza Nalepy lub zespołu Breakout.

Zwycięzca w tej kategorii spędzi 18 godzin w profesjonalnym studiu nagrań z reżyserem dźwięku, otrzyma statuetkę im. Tadeusza Nalepy oraz wystąpi podczas jednego z wydarzeń organizowanych przez Estradę Rzeszowską w 2020 r.

Oprócz tegorocznych finalistów konkursu, w ramach Rockowej Nocy wystąpią także zwycięzcy poprzedniej edycji: zespół K.A.C oraz laureat nagrody publiczności - Royal Age.

Po nich na scenie pojawi się zespół Monstrum, świętujący w tym roku swoje 25. urodziny, zaś gwiazdą Rockowej Nocy będzie zespół Luxtorpeda.

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych Rockowa Noc to impreza odbywająca się w stolicy Podkarpacia od 14 lat. Wydarzenie od lat cieszy się dużą popularnością zarówno wśród odbiorców, jak i zespołów startujących w konkursie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

W dotychczasowych edycjach przed rzeszowską publicznością jako gwiazdy wystąpiły takie zespoły jak m.in.: Oddział Zamknięty, IRA, COMA, TSA, KSU, Acid Drinkers, Proletaryat, Illusion.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Rzeszowa oraz Estrada Rzeszowska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl