Franciszek Pieczka kończy dziś 91 lat! "Film to esencja mojego bytu"

Franciszek Pieczka / fot. YouTube

  

„Jańcio Wodnik”, „Konopielka”, „Ziemia obiecana”, „Quo vadis” oraz seriale „Czterej pancerni i pies” czy „Ranczo” – to tylko kilka tytułów, dzięki którym każdy polski widz zna jego nazwisko. W piątek 18 stycznia Franciszek Pieczka obchodzi 91. urodziny. Z tej okazji w TVP Kultura będzie można zobaczyć dokument „Aktor Pana Boga”, w którym jubilat opowiada o swoich największych rolach.

Franciszek Pieczka zagrał w ponad 100 filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jak przyznał podczas promocji dokumentu „Aktor Pana Boga” w siedzibie Telewizji Polskiej, w naszych filmach grał zawsze role pozytywne, w niemieckich produkcjach zaś obsadzano go za każdym razem jako bohatera negatywnego. Urodził się 18 stycznia 1928 r. w rodzinie górniczej w Godowie na Śląsku. W 1954 r. ukończył warszawską PWST i debiutował w teatrze w Jeleniej Górze. W latach 1955–1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a następnie w Starym w Krakowie.

W Nowej Hucie grałem jedną główną postać po drugiej, m.in. w „Myszach i ludziach” grałem Lenniego u boku nieżyjącego już mojego dobrego przyjaciela Witka Pyrkosza. Może jak kiedyś trafię na tamten świat, to będę miał u niego protekcję

– mówi w dokumencie „Aktor Pana Boga” Franciszek Pieczka.

Film w reżyserii Mariusza Malca pokazuje, w jakim stopniu duchowość i życiowe doświadczenia Franciszka Pieczki wpłynęły na jego kreacje aktorskie. Pieczka grał księdza, biskupa, Świętego Piotra, a nawet Pana Boga. Aktor barwnie opowiada o swoich kreacjach w takich filmach jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Żywot Mateusza”, „Jańcio Wodnik”, „Austeria” czy „Quo vadis”. W dokumencie nie brak historii o reżyserach, z którymi współpracował. Słyszymy opowieści o Konradzie Swinarskim, Andrzeju Wajdzie, Jerzym Kawalerowiczu, Wojciechu Jerzym Hasie czy Kazimierzu Kutzu.

Film to esencja mojego bytu

– twierdzi Pieczka w dokumencie Malca.

Aktor prowadzi dialog ze sobą i z granymi przez siebie bohaterami. Opowiada też o swoim marzeniu, jakim jest rola w słuchowisku „Król Lear”. Jak się okazuje, to marzenie udało się zrealizować i wkrótce na antenie Polskiego Radia będzie można posłuchać dramatu Szekspira z kreacją znakomitego jubilata. Tymczasem polecamy dokument „Aktor Pana Boga”, który zostanie pokazany na antenie TVP Kultura w dniu urodzin Franciszka Pieczki, 18 stycznia, o godz. 19.25.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Angela Merkel niemile widziana nawet we własnej partii. Nie chcą jej wsparcia w kampanii wyborczej

Angela Merkel / bilderseo.com

  

Politycy CDU z byłej NRD nie chcą wsparcia Angeli Merkel w kampanii wyborczej przed wyborami landowymi. Chadecy ze wschodu obawiają się, że wystąpienia kanclerz mogłyby zmobilizować politycznych przeciwników.

"Wystąpienia Merkel podczas kampanii nie pomogą nam w Saksonii"

- powiedział przewodniczący parlamentu kraju związkowego (landtagu) w Dreźnie Matthias Roessler (CDU), cytowany dziś przez bawarski portal merkur.de. Z kolei wiceszef chadeckiej frakcji w parlamencie krajowym Turyngii Michael Heym uznał, że zaangażowanie się Merkel w kampanię "nie stanowiłoby wartości dodanej".

Angela Merkel nie jest już co prawda przewodniczącą CDU, ale dorastała w NRD i wciąż jest najpopularniejszą niemiecką polityk. Wschód Niemiec to jednak także bastion narodowo-konserwatywnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), której program jest w ostrej kontrze wobec polityki kanclerz - głównie migracyjnej. Istnieją obawy, że partia wykorzystałaby obecność Merkel na wiecach, by zorganizować kontrmanifestacje.

"Wydarzeń na świeżym powietrzu (z udziałem Merkel - red.) na pewno nie będzie"

- zdradził szef struktur partyjnych CDU w Turyngii Mike Mohring. "Wszystko będzie się odbywać w zamkniętych pomieszczeniach" - dodał.

Jesienią mieszkańcy Saksonii, Brandenburgii i Turyngii będą wybierać deputowanych do parlamentów krajowych. Wyniki wyborów będą miały wpływ na politykę na szczeblu federalnym. Mogą nawet doprowadzić do rozwiązania wielkiej koalicji w Berlinie, jeśli np. SPD uzyska niezadowalający wynik i uzna, że dalsze współrządzenie jest dla niej politycznie zgubne. We wszystkich trzech landach AfD będzie walczyła o pozycję drugiej najsilniejszej partii.

W skład koalicji na szczeblu federalnym wchodzi blok partii chadeckich - CDU i CSU - oraz socjaldemokratyczna SPD.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl